Domki Koszalin

Liczba ofert: 1

Sola
Sola

(0 opinii)

, Północna 22, Pomorze Zachodnie
Kategoria:  Domki
+-

O miejscowości Koszalin

 
Po raz pierwszy Koszalin wymieniony został w Kronice Wielkopolskiej, jako jeden z grodów zdobytych w 1107 r. przez Bolesława Krzywoustego. Wiadomo też , że od X do XIII w. jako gród słowiański spełniał rolę usługową wobec słynnego ośrodka kultowego na pobliskiej Górze Chełmskiej. Tutaj w XIII w. zbudowano kaplicę chrześcijańską, znany w średniowieczu ośrodek pielgrzymi. Koszalin w 1266 roku otrzymał prawa miejskie .W połowie XIV w. decyzją rady miejskiej kupiono na potrzeby miasta jezioro Jamno z mierzeją .W 1653 po wymarciu książąt pomorskich zajęte przez Branderburgię. Niegdyś handlowe miasto portowe (port nad jeziorem Jamno). Po zamuleniu przesmyku łączącego jezioro Jamno z morzem (1690) nastąpiło zahamowanie handlu i upadek miasta.
Prawie całe miasto spłonęło w pożarze w 1718 r. i od tego czasu miasto rozwijało się bardzo powoli.
Po wojnie w końcu Koszalin trafił w granice Polski. W 1945 władze nowego województwa zachodniopomorskiego kilka razy przenosiły się między Koszalinem i Szczecinem. W 1950 podzielono województwo "zachodniopomorskie" na "szczecińskie" i "koszalińskie".

Koszalin jest miastem należącym do województwa zachodniopomorskiego. Pod względem wielkości jest miastem drugim na Pomorzu Zachodnim. Malownicza miejscowość położona nad rzeką Dzierżęcinką, otoczona jeziorami : Jamno i Lubiatowo Północne. Centrum miasta oddalone jest od morza o 11 km.
Co roku przyjeżdża tu tysiące turystów, ponieważ jest naprawdę co zwiedzać.
Dla miłośników historii przede wszystkim trzeba wspomnieć : mury obronne średniowieczne , o obwodzie 1600 m, umocnione były 46 czatowniami i 3 bramami, które tworzyły zamknięty pierścień. Pierwotny szkielet murów Koszalina, zbudowany po lokacji miasta, stanowił pierścień wałów ziemnych z drewnianą palisadą, otoczony fosą i stawami. Ten system umocnień przetrwał do 1291 r. Nowe obwarowania zbudowano już z cegły i kamieni. Do początku XVIII w. mury zachowały się w pierwotnym stanie. Niestety nastąpił pożar w 1718 r. były stopniowo obniżane do wysokości 3 m. W XIX w. bramy miejskie rozebrano, a do pozostałości murów dobudowano domy. Do dziś części murów zachowały się do dzisiaj, m.in. najdłuższy około 60 m pomiędzy ul. Mickiewicza i Młyńską i najwyższy, sięgający 6 m, przy ul. Marii Ludwiki.
Kolejnym zabytkiem , który warto zobaczyć to Pałac młynarza i młyn z XIX w.- jego historia dość ciekawa, ponieważ 1266 młyn wybudowano i przetrwał on aż do wielkiego pożaru z 1601 r. Wielokrotnie był modernizowany , zaś pod koniec XIX w do młyna dobudowano pałac młynarza.
Skansen kultury jamneńskiej – zabytkowa zagroda rybacka z 1869 r. , w której eksponowane są zabytki kultury jamneńskiej i pomorskiej. Kościół zamkowy z XIII/XIV w- obecnie cerkiew prawosławna . Budowla powstała powstała ok 1300 r. i sprawowała funkcję klasztoru cysterek.
Godne uwagi dla turysty może być Domek Kata , kamienica gotycka z XV w. a obecnie siedziba teatru. W Koszalinie jest jeszcze wiele zabytków , które warto zwiedzić.

Dla aktywnie spędzających znajdą się ciekawe szlaki : Szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego( czerwony) – o długości 25 km. Prowadzi przez kompleks Góry Chełmskiej. Głownie jest to trasa przez tereny leśne . Szlak Porwanego Księcia ( niebieski) – trasa o długości 12 km, Koszalin- Sianów- Góra Chełmska. Nazwa szlaku pochodzi od historycznego zdarzenia z roku 1480 związanego z porwaniem księcia Bogusława X przez koszalinian.
Będąc w Koszalinie nie ma możliwości by się nudzić .Zarówno dorośli jak i młodzież coś dla siebie znajdą . Warto przyjechać do tego historycznego miasta , tym bardziej , że jest niedaleko do morza.

Agroturystyka Koszalin Pensjonaty Koszalin Hotele Koszalin Camping Koszalin Apartamenty Koszalin Ośrodki wypoczynkowe Koszalin Kwatery Koszalin Domki Koszalin Hostele Koszalin Motele Koszalin SPA Koszalin Uzdrowiska Koszalin Schroniska Koszalin Stancje Koszalin Internaty Koszalin Zajazd Koszalin Wille Koszalin Noclegi pracownicze Koszalin Pola namiotowe Koszalin Pokoje gościnne Koszalin Ośrodki wczasowe Koszalin