Jarmarki Wielkanocne 2025 w Polsce – gdzie i kiedy warto się wybrać?

Zbliżająca się Wielkanoc 2025 to nie tylko czas duchowej refleksji i rodzinnych spotkań przy świątecznym stole. To również okazja do udziału w kolorowych, pachnących i pełnych tradycji jarmarkach wielkanocnych, które odbywają się w całej Polsce. Od Krakowa, przez Warszawę i Wrocław, aż po Szczecin – miasta zamieniają się w wielkanocne miasteczka pełne stoisk z rękodziełem, świątecznymi ozdobami i lokalnymi przysmakami.

Co znajdziesz na jarmarkach wielkanocnych?

Wielkanocne kiermasze przyciągają nie tylko miłośników tradycji, ale również tych, którzy szukają inspiracji i oryginalnych produktów do swoich domów. Na stoiskach królują:

  • ręcznie malowane pisanki i drewniane wydmuszki,
  • tradycyjne palmy i plecione koszyczki na święconkę,
  • rękodzieło – hafty, ceramika, biżuteria i wycinanki,
  • wypieki – baby, mazurki, chleby na zakwasie,
  • wędliny, sery, miody i regionalne przysmaki,
  • naturalne kosmetyki i ekologiczne produkty spożywcze.
Zdjęcie Andi z Pixabay

W wielu miejscach organizowane są także warsztaty tworzenia ozdób, koncerty folklorystyczne i pokazy obrzędów ludowych. Dzieci mogą liczyć na zabawy, konkursy i poszukiwania wielkanocnych niespodzianek.

Kiedy odbywają się jarmarki wielkanocne?

Większość jarmarków wielkanocnych odbywa się na 2–3 tygodnie przed Wielkanocą, w weekendy oraz podczas Niedzieli Palmowej. To doskonały moment, by poczuć świąteczny klimat i zrobić zakupy na wielkanocny stół oraz do wielkanocnego koszyczka.

Najciekawsze jarmarki wielkanocne w Polsce – Wielkanoc 2025

Kraków – Jarmark Wielkanocny na Rynku Głównym (10–21 kwietnia)

Kraków to niekwestionowana stolica jarmarków. Na Rynku Głównym swoje stoiska zaprezentuje ponad 60 wystawców z całej Polski. W programie m.in.:

  • prezentacje rękodzieła,
  • tradycyjne potrawy z różnych regionów,
  • pokaz śmigusowo-dyngusowy i poświęcenie palm,
  • muzyka ludowa i inscenizacje zwyczajów wielkanocnych.

Emaus 2025 – 21 kwietnia, Poniedziałek Wielkanocny, krakowskie Błonia – kultowy jarmark odpustowy, na którym pojawi się ponad 100 wystawców z Polski. Organizator: Krakowskie Forum Kultury.

Bliskość zabytków, jarmarkowych stoisk, występów artystycznych i wielkanocnych obrzędów sprawia, że noclegi w Krakowie w tym czasie to prawdziwe przeżycie. To idealny moment, by połączyć wypoczynek z odkrywaniem polskiej kultury ludowej w najlepszym wydaniu.

Warszawa – kiermasze tradycji i powrót Kaziuka Praskiego

Targi Wielkanocne w Państwowym Muzeum Etnograficznym – 6 kwietnia, godz. 10:00–16:00
Kaziuk Praski – 13 kwietnia, Niedziela Palmowa, plac przed Bazyliką NSJ

W stolicy nie zabraknie tradycyjnych palm, pisanek, wileńskich wypieków i obrzędów. W programie także warsztaty z pisankami woskiem, msza święta z procesją, quizy i prelekcje o wielkanocnych tradycjach Wileńszczyzny.

Zaplanuj swoje noclegi w Warszawie już dziś i poczuj klimat wielkanocnych tradycji w sercu stolicy

Wrocław – Dolnośląskie klimaty i ekologiczne inspiracje

Jarmark na pl. Nowy Targ – 10–18 kwietnia
Mini Kiermasz CK Agora – 6–18 kwietnia (z wyjątkiem weekendów)
Wrocławski Bazar Smakoszy – 13–18 kwietnia
EkoCentrum – 16 kwietnia

We Wrocławiu nie zabraknie warsztatów tworzenia koszyków i budek lęgowych, pieśni wielkanocnych oraz jadalnych niespodzianek. Świetna opcja dla rodzin i wszystkich ceniących lokalne produkty.

Sprawdź Wrocław noclegi

Szczecin – świąteczne atrakcje na Alei Kwiatowej (11–13 kwietnia)

Na Pomorzu Zachodnim warto odwiedzić Jarmark Wielkanocny w Szczecinie, gdzie czekają:

  • konkursy i animacje,
  • malowanie pisanek,
  • drewniane domki pełne wypieków, wędlin i rękodzieła,
  • warsztaty tworzenia palm i wianków.

Poznań – Jarmark na Placu Wolności (12–13 kwietnia)

Poznańska edycja jarmarku wielkanocnego to 40 wystawców z Polski i zagranicy, którzy przywiozą stroiki, pisanki, obrusy i aromatyczne potrawy na świąteczny stół. Wydarzenie odbywa się w godzinach 11:00–17:00.

Lublin na Rynku Starego Miasta w Lublinie12–13 kwietnia 2025

Jarmark Wielkanocny zawita na Rynek Starego Miasta w Lublinie tydzień prze Wielkanocą. W programie znajdą się m.in. barwne stoiska z tradycyjnymi przysmakami i rękodziełem, kreatywne warsztaty tworzenia palm oraz wielkanocnych dekoracji, a także występy folklorystyczne w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego UMCS i zespołu „Leszczyniacy”.

Katowice – Jarmark na Rynku (4–21 kwietnia)

Śląsk nie pozostaje w tyle – w Katowicach świąteczną atmosferę buduje ponad 40 domków z biżuterią, ceramiką i wielkanocnymi smakołykami. Dodatkowo:

  • kolejka elektryczna,
  • Ślonski Młyn,
  • interaktywne dekoracje,
  • warsztaty i pokazy rękodzieła.

Opole – Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Opolskiej (13 kwietnia)

W niedzielę palmową, 13 kwietnia 2025, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu zaprasza na największą w regionie wielkanocną imprezę plenerową, która potrwa od godziny 10:00 do 17:00. W jej ramach zaplanowano około 100 stoisk z wyrobami rękodzieła ludowego, artystycznego rzemiosła oraz regionalnych specjałów kulinarnych. Będzie to nie tylko kiermasz, ale również fascynująca podróż przez wielkanocne tradycje Opolszczyzny.

Zobacz również Wielkanoc w Zakopanem 2025

Gdzie jeszcze znaleźć jarmarki?

Jarmarki wielkanocne organizowane są również w wielu mniejszych miastach i gminach. Warto śledzić lokalne portale oraz media społecznościowe, by dowiedzieć się o wydarzeniach w najbliższej okolicy.

Wielkanocne jarmarki 2025 to nie tylko zakupy, ale i doświadczenie – kolorowe, aromatyczne, pełne tradycji i lokalnego ducha. Wybierz się na jeden z nich i poczuj magię świąt z każdej strony Polski.

Warto zobaczyć Weekend majowy 2025 w Karpaczu