Wielkanoc w Górach Świętokrzyskich 2025

Wielkanoc w 2025 roku przypada na 20 (niedziela) i 21 kwietnia (poniedziałek), a to idealny czas, by połączyć świąteczne przeżycia z wypoczynkiem w sercu natury. Góry Świętokrzyskie – jedno z najstarszych pasm górskich w Europie – to miejsce, gdzie wielowiekowa tradycja spotyka się z gościnnością, regionalną kuchnią i ogromnym bogactwem przyrody. Góry Świętokrzyskie noclegi to idealny kierunek zarówno dla rodzin z dziećmi, par, jak i seniorów, którzy chcą doświadczyć Wielkanocy w atmosferze ciszy, refleksji i autentyczności.

Wielkanocne zwyczaje w Świętokrzyskiem

Świętokrzyskie to region, który zachwyca wyjątkowym przywiązaniem do wielkanocnych tradycji. Już od Niedzieli Palmowej zaczyna się Wielki Tydzień, pełen ludowych obrzędów i religijnych wydarzeń. Szczególnie warte uwagi są lokalne zwyczaje, których nie spotkamy nigdzie indziej w Polsce.
Niedziela Palmowa w regionie kieleckim to prawdziwy festiwal barw, gdzie ręcznie zdobione palmy niosą w sobie nie tylko piękno, ale i magiczną moc ochronną.Tradycja głosiła, że popiół ze spalonych palm przynosi urodzaj – dlatego gospodarze rozsypywali go po polach, wierząc w siłę błogosławieństwa.

Zamiast dzwonów w Wielki Czwartek rozbrzmiewają drewniane kołatki, przypominając o pokorze i ciszy, jaka powinna towarzyszyć wiernym w tych dniach.
Wielki Piątek w świętokrzyskich wsiach to czas głębokiej ciszy – zasłaniano lustra, zatrzymywano zegary, a domownicy mówili szeptem, przeżywając żałobę po śmierci Chrystusa. Dawniej w Wielki Piątek mieszkańcy Świętokrzyskiego obmywali się o świcie w rzekach, wierząc, że ta woda uzdrawia ciało i przynosi urodę na cały rok.

W Wielką Sobotę mieszkańcy okolicznych wiosek niosą do kościołów pięknie przystrojone koszyczki z tradycyjnymi potrawami: jajkami, chlebem, wędliną, solą i barankiem. Święcenie odbywa się nie tylko w świątyniach – księża odwiedzają również domostwa i przydrożne krzyże.

W niedzielny poranek wielkanocny dźwięk kościelnych dzwonów rozbrzmiewa w całym Świętokrzyskiem, niosąc radosną wieść o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Po uroczystej mszy rezurekcyjnej rodziny zasiadają do świątecznego śniadania, dzieląc się jajkiem i składając sobie życzenia. Barszcz biały z poświęconymi wędlinami, chrzanem i chlebem staje się centralnym punktem stołu, a skorupki jajek trafiają do ogrodu, by zapewnić obfite plony.

Poniedziałek Wielkanocny to czas radosnej zabawy. Oblewanie się wodą, święcenie pól, odwiedziny u chrzestnych i śpiewające dziewczęta z „gaikiem” tworzą wyjątkową, świętokrzyską mozaikę obyczajów.

Pakiety Wielkanocne 2025

Wielkanoc w Górach Świętokrzyskich zapowiada się wyjątkowo – wiele obiektów noclegowych, od domków i agroturystyk po hotele i pensjonaty, przygotowało specjalne pakiety świąteczne. W ofercie znajdziemy uroczyste śniadania wielkanocne, serwowane zarówno w niedzielę, jak i poniedziałek, z potrawami opartymi na tradycyjnych przepisach. Goście mogą liczyć także na świąteczne obiadokolacje w rodzinnej atmosferze, a także możliwość zamówienia gotowego koszyczka do poświęcenia. Na dzieci czeka bogaty program animacji – od malowania pisanek, przez zabawy z Zajączkiem, po Śmigus-Dyngus. Dorośli docenią dostęp do strefy SPA, w której można zrelaksować się w jacuzzi, saunie, basenie lub podczas masażu. Nie zabraknie również warsztatów rękodzielniczych i kulinarnych, które pozwolą poczuć klimat świąt poprzez wspólne tworzenie palm, pisanek i świątecznych wypieków.

Atrakcje turystyczne Gór Świętokrzyskich – co zobaczyć w święta?

Pobyt w Górach Świętokrzyskich to nie tylko odpoczynek – to prawdziwa przygoda. Region oferuje niezliczoną liczbę atrakcji – od przyrodniczych, przez kulturowe, aż po rodzinne rozrywki.

Święty Krzyż i Łysa Góra

To obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Na szczycie Łysej Góry (595 m n.p.m.) znajduje się najstarsze sanktuarium w Polsce – klasztor misjonarzy oblatów z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Widok z tarasu wieży oraz tajemnicze gołoborza zostają w pamięci na długo.

Świętokrzyski Park Narodowy

Oferuje piękne szlaki piesze prowadzące m.in. na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (614 m n.p.m.). To idealne miejsce na rodzinne spacery i kontemplację przyrody.

Sabat Krajno i Park Miniatur

Atrakcja szczególnie polecana rodzinom z dziećmi. W parku miniatur można zobaczyć modele najważniejszych zabytków świata, a zimą również poszaleć na nartach.

Park Świętokrzyskich Legend w Nowej Słupi

Nowoczesne muzeum multimedialne przenoszące w świat lokalnych podań i legend. Dzieci będą zachwycone!

Zamek Królewski w Chęcinach

Średniowieczna warownia z malowniczym widokiem i bogatą historią. Idealna na wiosenny spacer.

Jaskinia Raj

Jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce – zjawiskowe nacieki i bajkowy klimat. Warto zarezerwować bilety wcześniej!

Zdj. Infoturystyka.pl

Wielkanoc w Górach Świętokrzyskich to coś więcej niż tylko wyjazd. To możliwość zanurzenia się w żywą tradycję, spotkania z historią, oddychania czystym powietrzem i delektowania się lokalną kuchnią. To także rodzinne animacje, komfortowe warunki i wspaniałe atrakcje turystyczne, które sprawiają, że święta stają się niezapomniane. Rezerwując pakiet świąteczny z wyprzedzeniem, zapewnisz sobie i bliskim miejsce w najpiękniejszym zakątku Polski – pełnym duchowości, legend i uroku.