Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej w miejscowości Tokarnia
Google Ads 300x250

Tokarnia 303
26-060 Chęciny
Góry Świętokrzyskie
zobacz na mapie

Opis

Muzeum Wsi Kieleckiej funkcjonuje od 1977 roku i nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Muzeum tworzy 38 obiektów rozmieszczonych w pięciu sektorach: małomiasteczkowym, wyżynnym, dworsko-folwarcznym, budownictwa świętokrzyskiego i terenów lessowych. Obrazują one układ przestrzenny wsi, czyli kształt zagród, ogrodzenia i małą architekturę. W prawie każdej chałupie zobaczyć można, jak wyglądał warsztat pracy tradycyjnego rzemieślnika, na przykład stolarza, gonciarza czy plecionkarza.

Park Etnograficzny jest stale rozbudowywany, a docelowo ma znajdować się tam aż 120 obiektów. Prowadzona jest tam działalność naukowo-badawcza i wydawnicza, a biblioteka i archiwum otwarte są dla wszystkich zainteresowanych.

Skansen warto odwiedzać cały rok, a szczególnie podczas jednej z imprez folklorystycznych, takich jak Świętokrzyski Jarmark Folklorystyczny, Święto Chleba oraz Hubertus Świętokrzyski. Skansen otwarty jest ze swoją unikalną scenerią również na sesje zdjęciowe, śluby w drewnianym kościółku czyt też przyjęcia w zabytkowym ośmioraku z tradycyjnymi, regionalnymi potrawami.

Zobacz również