Pałac w Kurozwękach

Pałac w Kurozwękach w miejscowości Kurozwęki
Google Ads 300x250

Kurozwęki
ul. Zamkowa 3
28-200 Staszów
Góry Świętokrzyskie
zobacz na mapie

Opis

Kurozwęki to niewielka miejscowość, jednak szeroko znana ze względu na wachlarz atrakcji, jakie oferowane są w zespole pałacowym. Sam pałac swoje początki ma w drugiej połowie XIV wieku, a swój renesansowy wygląd zawdzięcza przebudowie z połowy XVIII wieku.

W zamku mieści się hotel, w którym organizowane są często przyjęcia, imprezy oraz wydarzenia kulturalne, ale część jest rónież udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem. Zapoznać się można z historią pałacu i zamieszkujących go rodów, zobaczyć salę balową, krużganki, dziedziniec, muzeum z pamiątkami rodziny Popielów i galerią obrazów Józefa Czapskiego. Zwiedzanie obejmuje również lochy oraz piwnice z salką muzealną, w której znajdują się zabytki odnalezione podczas porządkowania piwnic zamkowych.  W pałacowej restauracji natomiast oferowane są potrawy z mięsa bizona.

Niewątpliwą atrakcją dla każdego jest Kraina Bizonów, która rozciąga się tuż za pałacem. Jest to jedzna w kraju hodowla bizonów amerykańskich, a oglądać je można z bliska podczas wycieczki z przewodnikiem.

Dla dzieci rozrywką jest też mini zoo, gdzie zobaczyć mogą lamy, osły, króliki, szopa, świętojańskie owieczki, strusia, kozy, świnki wietnamskie, dziki, kucyki oraz różne gatunki ptactwa.

W okresie letnim czynny jest labirynt, gdzie co roku ogranizowane są konkursy polegajace na uzupełnieniu specjalnej krzyżówki, do której pytania ukryte zostały w różnych zakątkach labiryntu.

Organizowane jest też szukanie skarbu, co stanowi świetną grę zespołową polegającą na poszukiwaniu ukrytych monet przy użyciu wskazówek oraz mapy pałacu.

W pobliżu znajduje się również stadina koni, której prestiż i tradycja sięgają wielu lat, a warunki sprzyjają hodowli koni czystej krwi arabskiej o niepospolitej urodzie.

W Kurozwkach organizowane są co roku liczne imprezy, na przykład Dożynki, Dni Konopii, Dzień Dziecka, Majówka, Dziki Zachód i wiele innych.

Zobacz również