Rezerwat Sine Wiry

Od 35 zł


-
Bieszczady
zobacz na mapie

Google Ads 300x250

Opis

Rezerwat Sine Wiry jest jednym z najbardziej malowniczych i co za tym idzie, najpopularniejszych wśród turystów miejsc w Bieszczadach.

Bojkowie i Łemkowie "wirem" nazywali głębinę powstającą w miejscach, gdzie rzeki przeciskały się miedzy skałami. Na rzece Wetlinie znajdowało się pięć wirów, a najbardziej znanym jest Siny Wir, od którego wziął swoją nazwę rezerwat rozciągający się wzdłuż siedmiokilometrowej doliny.

Na parkingu w byłej wsi Polanki znajduje się tablica przedstawiająca gatunki zwierząt, które mają tutaj schronienie, tam tyeż przez leśników zostały zainstalowane specjalne kosze na śmieci zabezpieczające ciekawskie niedźwiedzie przez zjedzeniem czegoś szkodliwego. Na drodze z parkingu wzdłuż rzeki natrafić można na ślady niedźwiedzi oraz odchody wilków znaczących swoje terytoria.

Bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem jest osuwisko na Połomie z rynną o powierzchni ponad 5 ha. Podczas powdzi w lipcu 1980 roku woda podcięła zbocza, a czoło osuwiska zaczopowało rzekę tworząc jeziorko. Koryto zostało udrożnione, ale Jeziorko Szmaragdowe pojawia się i zanika w zależności od intensywności opadów, niestety nie jest już tak duże jak kiedyś, dlatego też jego nazwa zniknęła z map. Miejscowi ludzie mówią, że jeziorko będzie widać, gdy „Lipowy Łoś napije się wody”. Chodzi tu o poskręcaną lipę z konarami przypominającymi kształtem łeb łosia. Jeśli znikają one pod wodą, znaczy to że opady były solidne, a Wetliną spływa mnóstwo wody.

Warto poświęcić kilka godzin aby odnaleźć ten niepowtarzalny bieszczadzki rezerwat, w którym piękno przyrody oraz ślady dzikich zwierząt ukazują niemal całą tajemnicę tego regionu.

Zobacz również