Twierdza Boyen

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen w miejscowości Giżycko
Google Ads 300x250

Opis

Twierdza Boyen w Giżycku powstała w połowie XIX z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV.  Została ona przygotowana tak, by pomieścić 3000 żołnierzy broniących strategicznego przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin.

Co ciekawe, twierdza swoją funkcję utrzymywała jeszcze podczas I Wojny Światowej. Po jej zakończeniu zmieniono zastosowanie twierdzy, tworząc w niej między innymi szpital, natomiast w przededniu II wojny światowej Twierdza Boyen staa się jednym z punktów zbornych armii nie­mieckiej, która wkroczyła na terytorium Polsk z Prus Wschodnich. W czasie ataku na miasto w styczniu 1945 roku twierdza została opuszczona bez walki, po czym w tym samym roku przeszła w ręce Wojska Polskiego.

W latach 50. ulokowano w twierdzy kilka przedsiębiorstw spożywczych, co było powodem przekształ­ceń, dużych zniszczeń, a przede wszystkim powstania budynków nowych aczkolwiek zupełnie nie pasujących do charakteru obiektu. Sytuacja ta miała miejsce aż do po­czątku lat 90, po czym większość z tych zakładów została zlikwidowana. Od tamtego momentu Twierdza Boyen stała się miejscem często odwiedzanym przez turystów.

Dzisiaj poza normalnym zwiedzaniem, pełni funkcję letniego centrum rozrywki, gdzie odbywają się koncerty i festiwale, na przykład znany Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”.