Noclegi Stary Zamość
Stary Zamość to wieś w położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim
Stary Zamość to wieś leżąca trzynaście kilometrów na północ od Zamościa, niegdyś nazywana była jako Zamoście. Władał tu od 1443 roku do XIX wieku ród Zamojskich. Kiedy w 1580 roku kanclerz wielki koronny Jan Zamojski założył miasto Zamość, osada ta nazwana została Starym Zamościem. W dawnych czasach, obsadzonym drzewami traktem biegnącym niedaleko kościoła, przejeżdżał tędy, w drodze do Zamościa, słynny Kmicic ze swoimi oddziałami. Możemy o tej legendzie przeczytać w ,,Potopie” Henryka Sienkiewicza. Do dziś istnieje droga oznakowana starymi kapliczkami, nazywana przez mieszkańców Gościńcem Kmicica. Na pamiątkę tego wydarzenia latem 2009 roku, odbyła się tam na tzw. wzgórzach koło starej tuczarni plenerowa inscenizacja bitwy z XVII wieku z udziałem licznych bractw rycerskich – odbicie Hanusi przez Tatarów. Na wzgórzu, przy trakcie Kmicica widnieje dawny folwark Ordynacji Zamojskiej, który składa się z rządówki, stajni z 1900 roku oraz ruin: drewnianego czworaka i budynków gospodarczych.
Co sprzyja rozwojowi turystyki w Starym Zamościu?
- położenie w dwóch krainach fizjograficznych (strefa krawędziowa) Padół Zamojski i Działy Grabowieckie. Obszar ten charakteryzuje się pięknem krajobrazu, pięknym ukształtowaniem terenu czystością powietrza, znacznym nasłonecznieniem.
- bliskość zbiornika Nielisz oraz miasta Zamość.
Stary Zamość noclegi posiada w swojej ofercie kilkanaście ofert turystycznych jak i noclegowych. Noclegi w Starym Zamości często turyści wybierają ze względu na bliskość atrakcyjnego turystycznie miasta jakim jest Zamość. Oferta turystyczna gminy Stary Zamość powinna stanowić uzupełnienie oferty Zamościa.
coraz większa ilość turystów wybiera Stary Zamość do krótkich wyjazdów wypoczynkowych.Tereny są atrakcyjne do wycieczek rowerowych, oraz organizacja imprez masowych które przyciągnęłyby także mieszkańców Zamościa i sąsiednich gmin.
Atrakcje Starego Zamościa
Pańska Dolina to kompleks leśny, dzikie zwierzęta, grzyby, polany kwiatów, kępy poziomek i czarnych jagód, świeże powietrze i zapierające dech krajobrazy. W drodze na Pańską Dolinę ujrzymy wiele wspaniałych widoków. Niezwykle pięknie jest tu jesienią, gdy liście przybierają przeróżne barwy. Na trasie będziemy często sam na sam z przyrodą, ponieważ turyści zaglądają w te strony rzadko a miejscowych amatorów wycieczek jest też niewielu. Dlatego panuje tu cisza i spokój.
Wieś Udrycze leży w południowo- wschodniej części gminy Stary Zamość w dolinie pomiędzy dwoma wzgórzami. Przepływa przez nią rzeczka Farens, od północy i zachodu otaczają ją lasy mieszane.
Kościół rzymsko-katolicki przebudowany w 1902 roku na styl renesansowy. Znajdują się w nim zabytkowe 24 głosowe organy z 1911 roku. Przy świątyni stoi kapliczka słupowa z 1699 roku z figurą Matki Boskiej
Majdan Sitaniecki w miejscowości stoi drewniana kapliczka św. Jana Nepomucena z pocz. XX w. z figurką z XVIII w. oraz pomnik ku czci zamordowanych partyzantów w II wojnie światowej
Krasne przez północną część gminy Stary Zamość rozciąga się duża wieś, położona w obszarze Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. To lasy, wąwozy, malownicze pola strome wzniesienia, kręte dróżki i kępy śródpolnych drzew to wizytówka tej miejscowości.
Pieszy Zielony Szlak Turystyczny po Działach Grabowieckich przez kompleks leśny zwany od niepamiętnych czasów Pańską Doliną wytyczono trasę Pieszego Szlaku Turystycznego po Działach Grabowieckich prowadzącego ze Starego Zamościa przez Skierbieszów, Łaziska aż do Kornelówki.
Ścieżka rowerowa na Pańską Dolin do leśnej krainy zwanej Pańską Doliną prowadzi nowo utworzona ścieżka rowerowa. Trasa ścieżki rowerowej w całości leży w Skierbieszowskim Parku Narodowym.
Według rejestru zabytków na listę zabytków wpisany jest zespół kościoła parafialnego
kościół pw. Wniebowzięcia NMP, 1592, pocz. XX w.
kaplica pogrzebowa, pocz. XX w.
cmentarz kościelny
ogrodzenie z kapliczkami i bramami, pocz. XX w.
plebania, XIX/XX w.