JORDANÓW POŁOŻENIE
Jordanów leży nieopodal rzeki Skawy, na styku grup górskich, trzech różnych Beskidów w tym Wyspowego, Beskidu Małego oraz Beskidu Żywieckiego. Centrum Jordanowa położone jest na wzgórzu które wypiętrza się ponad rzekę Skawę. Powierzchnia Miasta zapełniona jest wszelkiego rodzaju stokami górskimi, pociętymi kotlinami oraz dolinami potoków. Wiele terenów jest mocno zalesionych oraz wygospodarowanych do użytku rolnego. Miejscowość przez swoje usytuowanie ma szczególnie wypoczynkowy charakter oraz posiada otwarte nastawienie do nabywających wczasowiczów.
JORDANÓW HISTORIA
Jordanów jest najstarszym miastem powiatu suskiego, w roku 1564 został wydany przywilej na założenie miasta, wydał go sam Król Zygmunt August. Według zapisów miejscowość powstała na tak zwanym "surowym korzeniu" czyli na części wsi należących do Spytka Jordana. Przydzielając prawa miejskie, szczególnie wzorowano się na prawach magdeburskich. Miasto w tamtym okresie planowało znaczny rozwój, potwierdza nam to zachowany do dziś układ rynku. Miasto według planów miało pozostać dużym ośrodkiem rzemieślniczym oraz handlowym, jednakże sam Spytko nigdy nie dożył jego rozbudowy, po jego śmierci zajęła się tym jego żona Anna Sieniawska, lecz kolejno właściciele miasta wielokrotnie ulegali zmianie. Rozwój miasta opierał się głównie na przywilejach królewskich. Najstarszy z nich miał miejsce w 1576 roku i został wydany przez Stefana Batorego. Jego celem było potwierdzenie praw miejskich oraz zezwolenie na odbywanie się dwóch jarmarków w roku. Targowano głównie bydłem, trzodą chlewną, końmi, solą i płótnem. Z każdym kolejnym rokiem miejscowość kwitła w oczach a jej rozwój stał się priorytetem. Nie mniej jednak w czasie zaborów miasto podupadło gospodarczo. W 1880 roku w Jordanowie zaczęło funkcjonować stowarzyszenie pożyczkowe pod nazwą „Praca i Oszczędność", które obsługiwało wszystkie miejscowości z powiatu jordanowskiego oraz sądowego. W roku 1884 otworzono linię kolejową, która zdecydowanie pozytywnie wpłynęła na napływ letników oraz turystów. Od 1885 roku w Jordanowie działa Ochotnicza Straż Pożarna. Nie najlepiej jednak rozwijał się przemysł w miejscowości funkcjonował tylko tartak, młyn parowy oraz cegielnia. Kolejno w życie weszła idea powołania w mieście szkoły średniej, który silnie rozwinęła w mieście ruch ludowy. W czasach okupacji niemieckiej, Jordanów uległ zniszczeniom niemalże w 70%. Został odbudowany po niszczycielskim okresie wojny. W latach 1772–1918 należał do zaboru austriackiego. W latach 1945-1950 w rejonie Jordanowa działała partyzantka antykomunistyczna.
ATRAKCJE JORDANOWA I OKOLIC
KOŚCIÓŁ ŚW. APOSTOŁÓW FILIPA I JAKUBA
Kościół zbudowany jest w stylu neoklasycystycznym, a jego budowa zakończona została w 1814 roku. Została poświęcona przez księdza Marcina Leśniaka w 1842 roku. W kolejnych latach wybudowano plebanię, mur i wzbogacono wnętrze kościoła.
SKANSEN TABORU KOLEJOWEGO
Jest to obiekt wybudowany na terenie dawnej parowozowni, możemy tam znaleźć zaskakująco ciekawe kolekcje eksponatów, powiązaną z historia kolejnictwa na ziemiach polskich. Znajdują się tam ekspozycje wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw, wagonów, pługów, oraz wiele więcej elementów taboru specjalnego. Miejsce gwarantuje zapoznanie się z interesującą historią kolei. Ogromnym zainteresowaniem turystów cieszą się przejażdżki pociągami retro
MUZEUM GÓRALI I ZBÓJNIKÓW
Powstało z ogromną pasją do gór i tradycji góralskich. Aktualnie w środku obiektu możemy ujrzeć wspaniałą interaktywną eskpozycję, zbudowaną ze zbiorów Muzeum oraz zbiorów prywatnych. W skład muzeum wchodzi wiele elementów chociażby Dom pod Trzema Madonnami, kapliczki, szałasy pasterskie, zamek zbójnictwa oraz mnóstwo innych. Dodatkowo na miejscu można zobaczyć, także dawne narty, zabawki, kapelusze i kufry, stroje góralskie
MUZEUM IMIENIA WŁADYSŁAWA ORKANA
Wspomniane muzeum znajduje się w drewnianym kościele Pod Wezwaniem Św. Marii Magdaleny. Pod koniec 1929 roku obiekt został wyremontowany oraz uporządkowany. Na wystawie muzealnej możemy dostrzec wystawę garncarstwa, pasterstwa, stroju, dawnej rzeźby oraz najcenniejszy obiekt czyli organy z 1778 roku.
TARTAK LALEK RABCIO
Początki obiektu sięgają 1949 roku, Początkowo zespół aktorski składał się z nauczycielek, pielęgniarek oraz sympatyków, zaprojektowano w tamtym okresie pierwsza scenę oraz stworzono lalki wraz z dekoracjami. Premiera pierwszego przedstawienia odbyła się w 1949 roku. Przedstawienia są adresowane zarówno do dzieci jak i dorosłych.
RABKOLAND
To zdecydowanie perfekcyjne miejsce na spędzenie wolnego czasu dla rodzin z dziećmi. Na każdego, kto zdecyduje się na tę wizytę, czeka świat pełen rozrywki i wyjątkowych postaci. jest to bardzo często odwiedzane miejsce turystyczne ze względu na swoją lokalizacje. Jego usytuowanie jest zaledwie kilometr od zakopianki. Z pewnością każdy turysta zwiedzający Rabkoland, będzie mieć szanse na wspaniałą zabawę oraz piękne wspomnienia.
MUZEUM REKORDÓW I OSOBLIWOŚCI
Lokum zbierało wszelkie informacje oraz dane na temat niecodziennych rekordów oraz gromadziło wiele eksponatów. W jednym miejscu turyści mogą podziwiać unikatowe ludzkie osiągnięcia oraz cenne wyroby tworzone przez człowieka, chociażby największe na świecie piszące pióro oraz długopis.