Najpopularniejsze szlaki i ścieżki piesze Podkarpacie

Najpopularniejsze szlaki i ścieżki piesze Podkarpacie w miejscowości Najpopularniejsze szlaki i ścieżki piesze Podkarpacie w miejscowości
Najpopularniejsze szlaki i ścieżki piesze Podkarpacie w miejscowości

Opis

  1. Z Wołosatego na Tarnicę - szlak niebieski oraz ścieżka przyrodnicza "Wołosate - Tarnica" (kolor zielony, symbol: orlik krzykliwy). Czas przejścia ok. 3 - 3½ h w obie strony. Wycieczka szlakiem niebieskim na Tarnicę to jedna z najczęściej wybieranych tras pieszych w Bieszczadach. Tarnica jest najwyższym szczytem Bieszczadów.

  2. Halicz z Wołosatego - szlak czerwony, niebieski oraz ścieżka przyrodnicza "Rozsypaniec - Krzemień" (kolor zielony, symbol: pierwiosnek Hallera). Czas przejścia ok. 6 h. Jedna z najładnieszych tras pieszych w formie pętli. Doskonała widokowo i pod względem przyrodniczym.

  3. Bukowe Berdo z Mucznego. Połonina Dźwiniacka - szlak żółty i niebieski oraz ścieżka przyrodnicza "Bukowe Berdo". Szlak biegnący grzbietem Bukowego Berda (zwanego Połoniną Dźwiniacką) uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Bieszczadach Zachodnich. Sporo wychodni skalnych oraz doskonałe widoki.

  4. Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Wielka Rawka - Mała Rawka - Dział – Wetlina - szlak żółty, niebieski (graniczny) oraz zielony. Od Wielkiej Rawki również ścieżka przyrodnicza "Wielka Rawka". Czas przejścia: 8 - 12 h. Ta jedna z najdłuższych pętli bywa czasem nazywana "bieszczadzką koronką". Wymagana dobra kondycja i zapas czasu.

  5. Smerek - Smerek (1222) - Poł. Wetlińska - Brzegi Górne - szlak czerwony oraz biegnące równolegle ścieżki przyrodnicze "Suche rzeki - Smerek" oraz "Połonina Wetlińska". Czas przejścia: ok. 5 - 5½ h. Niemal w całości jest jedną z najczęściej przemierzanych tras w Bieszczadach, prowadzącą przez cały grzbiet główny Połoniny Wetlińskiej.

  6. Połonina Caryńska szlakiem czerwonym z Brzegów Górnych na Połoninę Caryńską jest kontunuacją odcinka tego szlaku: Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne. Równolegle biegnie ścieżka przyrodnicza "Połonina Caryńska" (symbol: buk zwyczajny). Na Caryńską wyjść można również szlakiem zielonym.

  7. Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch - Tarnica - szlak czerwony i ścieżka przyrodnicza "Ustrzyki Górne - Szeroki Wierch". Bardzo ciekawy widokowo odcinek szlaku czerwonego rozpoczynający się u wylotu doliny Terebowca. Punktem kulminacyjnym jest najwyższy punkt Szerokiego Wierchu - Tarniczka, skąd w 30 minut można dojść na Tarnicę, łącznikiem koloru żółtego.

  8. Połonina Wetlińska z przełęczy Wyżnej lub campingu Górna Wetlinka - Połonina Wetlińska jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich szczytów. Szlak żółty z p. Wyżnej lub czarny z Górnej Wetlinki to najkrótsza możliwość wejścia. Równolegle biegnie ścieżka przyrodnicza "Połonina Wetlińska" (symbol: pełnik europejski).

  9. Dwernik-Kamień (Holica) - ścieżka przyrodnicza "Dwernik-Kamień" z Nasicznego, kolor zielony. Dwernik-Kamień, zwany dawniej Dwernikiem oraz Holicą, to widokowy szczyt o wysokości 1004m n.p.m, będący jednym z żeber Połoniny Wetlińskiej. Ciekawe wychodnie skalne na wierzchołku.

  10. Smerek szlakiem żółtym z Zatwarnicy - szlak żółty na Przełęcz Orłowicza (a docelowo na Riabą Skałę) skąd można wyjść na Smerek (1222 m n.p.m) bierze swój początek (lub ma koniec gdy idziemy w stronę przeciwną) w Zatwarnicy. Biegnie tędy również ścieżka przyrodnicza "Suche Rzeki - Smerek".

  11. Cisna - Jasło - Fereczata - Smerek (wieś) - opis odcinka szlaku czerwonego biegnącego z Cisnej, przez Jasło i Fereczatą do wsi Smerek. Czas przejścia to ok. 6 - 6½ h. Trasa jest bardzo przyjemna, widokowa, warto ją przejść - bez względu na to w którym kierunku. Solidne podejście od Cisnej.

  12. Gminny szlak spacerowy w Baligrodzie - znaki biało-żółte. Bardzo widokowy szlak nad Baligrodem, prowadzący przez tzw. trzy krzyże i Kiczerę Baligrodzką. Biegnie tędy również droga krzyżowa na wzgórze trzech krzyży. Ładne i nieszablonowe widoki na miejscowość i poszczególne zabytki Baligrodu.

  13. Ścieżka dydaktyczna "Na stokach Żukowa" Ustianowa – Holica - znaki ścieżki: zielone. Prowadząca z Ustianowej Górnej na Holicę (761m n.p.m.) ścieżka dydaktyczna, to ciekawa propozycja zarówno dla mieszkańców okolicy, jak i przebywających w pobliżu Ustrzyk Dolnych czy Ustianowej turystów. Z Holicy widoki na połoniny oraz Zatokę Teleśnicką.

  14. Komańcza i okolice - ścieżka przyrodniczo-historyczna długość: 9 km. Ścieżka oprócz wartości edukacyjnych posiada świetne walory widokowe, zwłaszcza w pierwszej części trasy. Całość składa się z 16 oznakowanych tablicami z opisem przystanków, które ukazują ciekawe miejsca przyrodnicze oraz historyczne Komańczy.

  15. Zwierzyń - Myczków, szlakiem zielonym - trasa Zwierzyń - Myczków to doskonała propozycja szczególnie na krótkie jesienne, ale słoneczne dni. Wycieczkę tę warto jednak odbyć o każdej porze roku. Wycieczkę można rozpocząć przy kościele (dawna cerkiew) w Zwierzyniu. W Myczkowie warto zajrzeć do muzeum Bojków.

  16. Ścieżka przyrodnicza "Jodła" k. Pszczelin - znaki ścieżki: zielone. Licząca ok. 6km długości ścieżka przyrodnicza "Jodła k.Pszczelin" jest z pewnością miejscem, do którego powinien zajrzeć każdy miłośnik bieszczadzkiej przyrody. Zwieńczeniem jest ogromna jodła pospolita o wysokości ponad 42 m., obwodzie w odziomku 515 cm i pierścienicy 161cm.

  17. Ścieżka przyrodnicza Dwernik – Procisne - ścieżka rozpoczyna się we wsi Dwernik nad Sanem, w pobliżu leśniczówki i miejsca po dawnym młynie. Typowo przyrodnicza ścieżka, wiodąca między grzbietem Berda i Kiczery a Sanem. W Dwerniku należy skręcić w wyraźną leśną drogę i kierować się zgodnie z oznakowaniem. Po kilkudziesięciu metrach pierwsza z tablic ustawionych na trasie.   


    Zobacz również:     Bieszczady noclegi     Myczków noclegi     Wetlina noclegi domki    Zwierzyń noclegi     Cisna noclegi domki


    Lokalizacja