Top 10 Pienin

Top 10 Pienin
Top 10 Pienin
Top 10 Pienin
Top 10 Pienin
Top 10 Pienin
Top 10 Pienin
Top 10 Pienin
Top 10 PieninOpis

1. Wąwóz Homole

Wąwóz Homole jest to jedno z najbardziej urokliwych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Pieninach Małych. Wąwóz Homole ma długość 800 metrów. Według podań i legend Wąwóz Homole dawniej odwiedzany był przez poszukiwaczy złota i skarbów. Obecnie teren ten to rezerwat przyrody, chroniący ukształtowanie terenu, rzadkie gatunki roślin i siedliska zwierząt i ptaków, np. gniazda sów.


2. Trzy Korony

Trzy Korony w Pieninach jest to szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron. Trzy Korony mają wysokość 982m n.p.m. i są jednymi z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych szczytów znajdujących się w okolicach Szczawnicy, z którego można obserwować niezwykłą panoramę na przełom Dunajca i tereny Pienińskiego Parku Narodowego, Tatr czy Beskidu Sądeckiego.


3. Spływ Przełomem Dunajca

Spływ Przełomem Dunajca jest to jedna z największych atrakcji regionu. Przełom Dunajca jest jednym z najpiękniejszych przełomów w Europie. Przystań początkowa znajduje się w Kątach. Wybudowana została ona w latach 1975-1976 i od tego czasu dzielnie służy turystom z całego świata.


4. Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie jest to przepięknie położony sztuczny zbiornik, rozlewający się na Podhalu, u stóp Pienin, pomiędzy Niedzicą i Czorsztynem. Okolica jeziora jest malowniczym miejscem, gdzie z chęcią zatrzymują się turyści zmierzający w Pieniny.


5. Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy został założony 1 czerwca 1932 r. oraz wcześniej funkcjonował pod nazwą Park Narodowy w Pieninach. W kolejnych latach jego granice zostały powiększone o Zamek Czorsztyn, Zielone Skałki i Lasek. Obecnie, mimo że nie zajmuje wiele powierzchni, to jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w Polsce.


6. Sokolica

Sokolica położona jest na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Obok Trzech Koron jest najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych. Szczyt jest kapitalnym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie.


7. Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy położony jest w południowej części wsi. Zamek Niedzica został wybudowany na początku XIV wieku w miejscu dawnej budowli obronnej. Pierwotnie nosił nazwę „Dunajec”. Zamek mimo burzliwej historii, pożarów i licznych wojen, których te mury były świadkami, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.


8. Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie jest jednym z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Na jego temat powstało wiele legend, które przetrwały do dziś i nadal krążą zarówno wśród samych mieszkańców okolicznych miejscowości jak i przybywających do Czorsztyna turystów.


9. Rejsy pomiędzy Zamkami Czorsztyn-Niedzica

Rejs umożliwia inną formę zwiedzania malowniczych terenów położonych w okolicach zbiornika Czorsztyńskiego. W czasie jego trwania możemy podziwiać nie tylko same góry, które wyglądają naprawdę monumentalnie, ale także ruiny zamku Czorsztyńskiego, skansen na półwyspie Stylchen, zamek Dunajec w Niedzicy, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych atrakcji zarówno architektonicznych jak i przyrodniczych. Spływ Przełomem Dunajca


10. Zamkowa Góra

Zamkowa Góra ma wysokość 799 m n.p.m. Znajduje się w samym środku Pienin między Trzema Koronami i Sokolicą. Prowadzi na nią szlak niebieski. Szczyt z każdej strony podcięty jest stromymi urwiskami o wysokość sięgającej 100 m, a jedynym punktem łączącym go z resztą masywu jest wąska Zamkowa Przełęcz, przez którą Zamkowa Góra graniczy z Ostrym Wierchem.

Podstawowe informacje
Lokalizacja