Westerplatte - Pomnik Obrońców Wybrzeża

Westerplatte - Pomnik Obrońców Wybrzeża w miejscowości Gdańsk Westerplatte - Pomnik Obrońców Wybrzeża w miejscowości Gdańsk
Westerplatte - Pomnik Obrońców Wybrzeża w miejscowości Gdańsk

Opis

Pomnik Obrońców Wybrzeżapomnik w Gdańsku na półwyspie Westerplatte przy ujściu Wisły do Morza Bałtyckiego, w gdańskim Kanale Portowym. To także pomnik historii, która jest do dziś żywa i ważna dla polskiej tożsamości narodowej. Pomnik w formie kopca  z pomnikiem o wysokości 25 metrów, upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża we wrześniu 1939.

Na Westerplatte zobaczyć można słynny i charakterystyczny pomnik Obrońców Wybrzeża, cmentarz poległych polskich żołnierzy, Wartownię nr 1 oraz ruiny innych zabudowań. 

Znane na całym świecie jako miejsce, gdzie 1 września 1939 roku o godz. 4:45, rozpoczęła się II wojna światowa.

To jednak przede wszystkim miejsce bohaterskiej walki załogi. Heroiczna obrona przed atakiem hitlerowców we wrześniu 1939 roku stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiego oporu. Trwająca siedem dni bitwa w czasie ataku na Polskę - jest jednocześnie ważnym momentem w historii Europy jako pierwsza bitwa II wojny światowej. Mimo ogromnej przewagi po stronie niemieckiej i odcięcia od polskich oddziałów uzyskała wymiar moralno-symboliczny. Westerplatte to symbol polskiego bohaterstwa.

1 września 2009 r. została otwarta plenerowa wystawa na Westerplatte - pt. "Westerplatte. Kurort - bastion - symbol". 

Dzieje Westerplatte zostały przedstawione za pomocą ponad 200 planów, rycin, fotografii i dokumentów. Wystawa jest podzielona na cztery obszary, odpowiadające kolejnym etapom dziejów Westerplatte.

Jednym z najnowszych projektów Muzeum jest ścieżka edukacyjna na Westerplatte, która rozciąga się od reliktów Bramy kolejowej do Pomnika Obrońców Wybrzeża.


Kierunek zwiedzania:

Przystań statków pasażerskich

Schron i wieża obserwacyjna

Placówka"Fort"

Czołg T - 34

Cmentarz Obrońców - miejsce nieistniejącej Wartowni nr V

Wartownia nr I

Ruiny Nowych Koszar

Pozostałości po "Willi Podoficerskiej" - Wartowni nr III

Plac przed kopcem przy zniczach

Kopiec - Pomnik Obrońców Wybrzeża

Lokalizacja