Puckie Ławeczki

Puckie Ławeczki w miejscowości Puckie Ławeczki w miejscowości
Puckie Ławeczki w miejscowości

Opis

Charakterystyczne dla Pucka są ławeczki tematyczne, każda z nich przedstawia inną, ważną historię. Warto udać się na spacer po Pucku zatrzymując się przy każdej ławce....

Ławeczka PUCKIEGO KAPRA

Jeden z najlepszych punktów widokowych w Pucku znajdziesz tam, gdzie stoi figura Kapra Królewskiego, czyli żołnierza morskiego na służbie Jego Królewskiej Mości Zygmunta Augusta. Z wysokości wałów obronnych obserwował on port wojenny i liczne okręty wypływające na morza w obronie granic i transportów handlowych.

Na pamiątkę bohaterskich kaprów, co roku w sierpniu, organizowany jest festyn z licznymi atrakcjami oraz inscenizacją bitwy morskiej.

Ławeczka JUBIELUSZOWA

Z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem w Pucku krajobraz miasta wzbogacił się o nowe elementy upiększające miasto. W porcie rybackim stanął rybak wyrzeźbiony z klonu oraz ławka z topoli, wykonane przez Roberta Wyskiela.

Ławeczka ZAŚLUBINOWA

Znajduje się w szczególnym dla Polski morskiej miejscu, w Porcie Rybackim, tuż obok słupka upamiętniającego Zaślubiny Polski z Morzem. Dla odwiedzających pucki port Ławeczka Zaślubinowa ma niespodziankę. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku turysta dowie się o historii zaślubin, posłucha wspomnień gen. Józefa Hallera i kapelana ks. Józefa Wryczy.

Ławeczka Generała MARIUSZA ZARUSKIEGO

Ławeczka przy wejściu na molo zachęca do odpoczynku przy siedzącej postaci Generała. Wszystkie jego tytuły i dokonania trudno wymienić w krótkiej notatce. Jest pewne, że kontakty z morzem i żeglarstwem oraz aktywność umysłu i ciała pozwoliły Mu na prowadzenie ciekawego życia oraz na rozwijanie wszechstronnych zainteresowań. Mieszańcy Pucka są dumni z tego, że był starostą w miejscu gdzie rozpoczęła się Polska Morska i Żeglarska, a Szkoła Podstawowa od 22 czerwca 1984 r. została nazwana jego imieniem.

Ławeczka HERBOWA

Oprócz murów miejskich, bram czy ratusza właśnie herb należał do podstawowych znaków wyróżniających miasto od wsi. Ławeczka herbowa przed magistratem przybliża dwa ważne elementy puckiego herbu: łososia i lwa.

Łosoś - ryba często poławiana w wodach Zatoki Puckiej, była kiedyś symbolem Mistrza Krzyżackiego – Rybickiego

Lew - jak mówi legenda, został dodany w czasach gdy Puck na krótko stał się własnością króla szwedzkiego Karla Knutsona.

Ławeczka FALA
Zadziwia oryginalnym kształtem i wykonaniem. Jej usytuowanie pozwala na chwilę zadumy i odpoczynek. Ławeczka jest długa i ma dość miejsca dla całej grupy wycieczkowej.
Zdjęcia ze strony www.
turystyka.miastopuck.pl

Lokalizacja