Gwiazda Północy w Jastrzębie Górze

Gwiazda Północy w Jastrzębie GórzeOpis

Gwiazda Północy  kamień, obelisk umieszczony na klifie w Jastrzębiej Górze, który wyznacza najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce. Pomnik powstał w 2001 r. po przeprowadzonych pomiarach, wykonany z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry.  Na kamieniu oprócz znaku orła, znajdują się współrzędne geograficzne: N 54°50'08'', E 18°18'10''. Z miejsca tego rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Klif ma 30 metrów wysokości.

 Postawienie obelisku nastąpiło  w osiemdziesiątą rocznicę istnienia Jastrzębiej Góry jako miejscowości. Obelisk ma informować mieszkańców oraz turystów, że to właśnie tutaj znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt naszego kraju. 

 Obelisk Gwiazda Północy znajduje się pod koniec ulicy Norwida, obok wybrzeża klifowego,  można dotrzeć również przez ścieżkę w nadmorskim lesie. Wejście na tę trasę znajduje się przy ulicy Rozewskiej. 

Jastrzębia Góra noclegi blisko morza to często wybierane miejsca noclegowe przez turystów.  Jastrzębia Góra swoją sławę zawdzięcza szczególnie wartościom przyrodniczym i pięknym plażom. Plaża w rejonie Jastrzębiej Góry jest jedną z atrakcyjniejszych nad polskim morzem. 

fot. www.wladyslowowo.pl

Podstawowe informacje
Lokalizacja