Mikołajskie Jeziora

Mikołajskie JezioraOpis

Mikołajki nie są tak duże jak Giżycko czy Mrągowo, jednak dorównują im urokiem. Otoczone jeziorami i cieśninami, zachęca przede wszystkim miłośników żeglarstwa, zaś dzięki bliskości Mazurskiego Parku Krajobrazowego kusi również wszystkich fanów zielonej przyrody i obserwacji ciekawych gatunków roślin i zwierząt. Mikołajskie Jeziora to Tałty oraz Mikołajskie.

Jezioro Tałty to najgłębszy akwen na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Tałty jest jeziorem rynnowym. Do akwenu wpływają wody z jeziora Ryńskiego oraz z Kanału Tałckiego. Głębia sięga ponad 50 metrów. Jezioro ma długość 12,5 kilometrów i stanowi jeden ciąg wodny z jeziorem Ryńskim. Od strony południowej jezioro łączy się z jeziorem Mikołajskim. Na brzegach jeziora zlokalizowane są cztery wsie: Skorupki, Tałty, Stare Sady, Jora Wielka oraz miejscowość Mikołajki.

Jezioro Mikołajskie jest uznawane za jedną z największych atrakcji na Mazurach, która chętnie jest odwiedzana przez turystów. Jezioro Mikołajskie, położone we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, ma powierzchnię około 5 kilometrów kwadratowych. Jezioro Mikołajskie oferuje odwiedzającym go turystom bardzo dużo możliwości aktywnego wypoczynku.  

Podstawowe informacje
Lokalizacja