Porozmawiajmy o historii lokalnej!

Opis

 - Historia lokalna traktowana jest często pobłażliwie – a przecież stanowi ważny element budujący tożsamość „małych ojczyzn” – pisze Tomasz Leszkowicz, redaktor naczelny Histmag.org w felietonie rozpoczynającym akcję – Zmieńmy to, podyskutujmy o problemach i wyzwaniach historii lokalnej oraz pokażmy ludzi, którzy w całej Polsce poznają przeszłość swojego miasta, miasteczka czy dzielnicy.
Akcja „Historia lokalna podlega ochronie” potrwa od 16 marca do 30 kwietnia 2016 roku. Jej celem jest przeprowadzenie szerokiej dyskusji o szansach i problemach historii lokalnej. Najważniejszym elementem przedsięwzięcia będzie ankieta i opracowana na jej podstawie baza danych wartych polecenia inicjatyw dotyczących tej problematyki. Ankieta ma umożliwić integrację środowiska, promować dobre praktyki i wspierać ciekawe inicjatywy. W ten sposób inicjatorzy akcji chcą przekazać informację o takich przedsięwzięciach mediom oraz wszelkim zainteresowanym osobom, które chciałyby ze sobą współdziałać. Portal zachęca do wysyłania ankiet osoby zajmujące się historią lokalną, m. in.: działaczy organizacji pozarządowych zajmujących się badaniem i popularyzacją historii regionalnej lub ochroną dziedzictwa, członków grup rekonstrukcyjnych upamiętniających przeszłość swoich „małych ojczyzn”, a także osoby prowadzące projekty internetowe (strony lub profile w mediach społecznościowych), które popularyzują historię lokalną.
- Zapraszamy także do dyskusji o historii lokalnej, rozumianej jako „mała historia” – dzieje konkretnych regionów, ziem, miejscowości czy dzielnic. Przez najbliższe półtora miesiąca, do końca kwietnia, na naszych łamach będziemy pisać o badaniu i popularyzowaniu przeszłości „małych ojczyzn” a także o tym, jak ich historia obecna jest w ich życiu społecznym - wyjaśnia Tomasz Leszkowicz. - Jesteśmy też otwarci na głosy od naszych czytelników – zachęcamy historyków oraz aktywistów zainteresowanych lokalną przeszłością do przesyłania na adres naszej redakcji swoich wypowiedzi.
Szczegóły na temat akcji i formularz ankiety można znaleźć na stronie internetowej przedsięwzięcia: http://histmag.org/historia-lokalna-podlega-ochronie-pokazmy-ciekawe-inicjatywy-12942 

Noclegi w Bieszczadach zapraszają

Kiedy
31 październik, 2018
O której
Wstęp
Jesienne Impresje- wystawa obrazów Magdaleny Gądek w Kościelisku
Kościelisko
30 listopad, -0001
Od 13 października w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku można zobaczyć nową wystawę- obrazy Pani Magdaleny Gądek.Wystawa
Nowa wystawa czasowa w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Karpacz
22 październik, 2020
Nowa wystawa czasowa w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu - Chwile. Między tartanem a
Zaproszenie na wystawę "Litera - idea i forma"
Zakopane
22 październik, 2020
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr.

Zobacz również