Podlasie zaprasza na aktywny wypoczynek

Opis

Mamy zaszczyt zaprosić na Spacery indywidualne lub grupowe, rodzinne oznaczoną tablicami Ścieżką Historyczno - Edukacyjną wyznaczoną przez Towarzystwo Przyjaciół Goniądza.
1. Start - cmentarz żydowski (przy drodze Goniądz ? Downary).
Cmentarz został założony przed I wojną światową, (tablica informacyjno ? edukacyjna)
(kierujemy się w stronę Goniądza)
2. Cmentarz rzymsko ? katolicki założony został w 1804 r. Zajmuje powierzchnię ponad 5.5 ha. (tablica informacyjno ? edukacyjna) (kierujemy się w stronę Goniądza)
3. Kaplica cmentarna pod wezwaniem św. Ducha. Wystawiono ją w roku 1907 r. w stylu neogotyckim, usytuowana jest w szczytowej części cmentarza na osi jednej z nieregularnie biegnących alei. (tablica informacyjno ? edukacyjna)
4. Góra i zamek Glińskiego ? na wschód od cmentarza - Istnieje hipoteza, potwierdzana przez najstarszych mieszkańców Goniądza, że nad rzeką Czarna Struga stał drugi zamek warowny zbudowany lub przejęty przez Michała Glińskiego. Jest to bardzo prawdopodobne gdyż samo położenie "Góry Glińskiego" (tak nazywana jest do dzisiaj) predysponuje ją do tego typu domysłów. Wysokie wzniesienie ze wschodniej i północnej strony owinięte nitką rzeki Czarna Struga mogło być miejscem dawnej warowni. Z pewnością nieopodal krzyżowały się drogi biegnące ze wschodu na zachód i południa na północ. Być może gród zabezpieczał też miasto Goniądz od południa.
5. Stanowisko archeologiczne na prywatnej posesji p. Jerzego Wysockiego ? pozostałości pochówków szkieletowych i urnowych najprawdopodobniej z czasów osadnictwa słowiańskiego. (tablica informacyjno ? edukacyjna)
(kierujemy się w stronę Goniądza, posesja p. Wysockiego po lewej stronie drogi, naprzeciwko młyna)
6. Młyn wodny ?Dołek?. Obecny młyn zbudowany został w połowie XIX wieku. Był to młyn zawrotkowy gospodarczy o napędzie kołem wodnym nasiębiernym (woda spadała na koło z góry).
(kierujemy się w stronę Goniadza, posesja p. Dzienis po prawej stronie drogi)
7. Kaplicy św. Floriana z 1864 r. na wzgórzu, na terenie dawnego cmentarza szpitalnego. (tablica informacyjno ? edukacyjna),
- prawdopodobnie data postawienia tablicy zostanie zmieniona na podstawie materiałów źródłowych, które ukażą się w przygotowywanej II części Monografii Goniądza.
(kierujemy się w stronę Goniądza, kapliczka na przykościelnym wzgórzu)
8. Kościół parafialny pw. Św. Agnieszki. Obecny kościół wybudował w latach 1922 ? 1924 ks. Adam Abramowicz. Świątynię w stylu neobarokowym zaprojektował znany warszawski architekt profesor Oskar Sosnowski. (tablica informacyjno ? edukacyjna)
9. Nowy Rynek - Wytyczenie Nowego Rynku mogło być związane z pomiarą włóczną przeprowadzoną w Goniądzu ok. 1547 r. Wrzecionowaty kształt centrum miasta połączony ze Starym Rynkiem jest XV ? XVI wiecznym układem ulic. Siatka ulic w mieście jest nieregularna, rozwijająca się wraz z potrzebami rozbudowy. (tablica informacyjno ? edukacyjna)
10. Park miejski ? alejki i do tego stylowe z epoki ławki i latarnie. (tablice informacyjno ? edukacyjne)
11. Okolice Państwowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego dla dziewcząt, miejsce usytuowania zniszczonej, spalonej synagogi. Na wzgórzu, gdzie znajdowała się synagoga, zachował się przebudowany budynek po jesziwie (wyższa szkoła talmudyczna dla nieżonatych studentów), oraz budynek chederu (szkoła Żydowska o charakterze religijnym utrzymywana przez gminę religijną). Dawniej była to szkoła elementarna, do której posyłano chłopców w wieku trzech lub pięciu lat.
12. Okolice Państwowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Tam też najprawdopodobniej znajdował się pierwszy drewniany zamek (zachował się opis zamku) ? Pierwszy opis zamku z 1571 r. brzmi: Zamek (tablica informacyjno ? edukacyjna) - boczna droga od Nowego Rynku.
13. Stary Rynek ? tzw. Koński handlowano tam dużymi zwierzętami domowymi. Obecnie po środku rynku budynek Gminnego Ośrodka Kultury. (tablica informacyjno ? edukacyjna).
14. Pozostałości po rzecznym porcie w Goniądzu - żupie solnej (składzie soli), zatoka z półwyspem na ?Bednarce?. (tablica informacyjno ? edukacyjna)
(nadbiebrzańska dzielnica Goniądza)

ZAPRASZAMY :)  

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Goniądz, Podlasie zaprasza na aktywny wypoczynek
Kiedy
20 październik, 2020
O której
Wstęp
Bezpłatny
Zaproszenie na wystawę "Litera - idea i forma"
Zakopane
20 październik, 2020
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr.
Górale- Wieczory Regionalne
Zakopane
24 październik, 2020
Zapraszamy na Wieczór Regionalny w Zakopanem. Zamiast siedzieć przy stoliku w restauracji, spotykamy się w
Wystawa ,,Kobiety w chmurach''
Zakopane
15 październik, 2020
Miejsce: Schronisko im. W. Pola w Roztoce2020-07-07 - 2020-10-31 od 07:00 do 22:00Organizator: Schronisko PTTK

Zobacz również