KANON POLIHYMNII, Filharmonia Świętokrzyska Zaprasza

KANON POLIHYMNII, Filharmonia Świętokrzyska Zaprasza

Opis

  • MARTA MAGDALENA LELEK – skrzypce
  • ORKIESTRA SYMFONICZNA
  • FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
  • JACEK ROGALA – dyrygent 

Gustaw MAHLER Adagietto z V Symfonii cis-moll

Benjamin BRITTEN Koncert skrzypcowy d-moll op. 15 (pierwsze wykonanie w Kielcach)

Franz SCHUBERT VIII Symfonia h-moll Niedokończona D 759

Gdyby pokusić się o scharakteryzowanie jednym słowem programu tego koncertu, to chyba najbardziej adekwatne byłoby określenie – pełen emocji.
Pierwsze – Adagietto Gustawa Mahlera: najprawdziwszy list miłosny czy też oświadczyny, które w lot zrozumiała wybranka serca i przyszła żona kompozytora – Alma. Adagietto często wykonywane jest jako samodzielny utwór, zrodzony z potrzeby serca, ale funkcjonuje jako czwarta część V Symfonii.
Koncert skrzypcowy d-moll Benjamina Brittena powstał w 1939 roku na początku pobytu angielskiego twórcy w Stanach Zjednoczonych, lecz, jak twierdzą znawcy jego twórczości, jest reakcją na wybuch hiszpańskiej wojny domowej w 1936 roku, której Britten był naocznym świadkiem. Momentami spokojne, liryczne brzmienia szybko przechodzą w burzliwe, dramatyczne tony, w ostatniej części dzieła cichnące w żałobnym lamencie. Partia skrzypiec, błyskotliwa i wirtuozowska, wymaga tak wielkich umiejętności od solisty, że swego czasu nawet znakomity skrzypek Jascha Heifetz uznał Koncert za niewykonalny. Prawykonania podjął się hiszpański artysta Antonio Bros w 1940 w Nowym Jorku.
Nasza publiczność usłyszy utwór – po raz pierwszy zresztą w Kielcach – w interpretacji Marty Magdaleny Lelek, świetnie wykształconej i utalentowanej skrzypaczki. Recenzenci zachwycają się jej pięknym dźwiękiem, muzykalnością, doskonałą technikę i wdziękiem. Należy dodać, że wiele komplementów dotyczy także niezwykłej urody solistki. Jej artystyczne plany na najbliższy sezon to prestiżowe występy z najlepszymi orkiestrami w Bangkoku, Tiranie, Meksyku, Portugalii, Rosji, Włoszech i Czechach.
Ostatnim utworem, który zaprezentujemy podczas tego wieczoru, będzie Symfonia zwana Niedokończoną Fraza Schuberta. Znana jest wypowiedź na jej temat Johannesa Brahmsa: Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju. Dlaczego kompozycja składa się tylko z dwóch części – do końca nie wiadomo. Niewątpliwie jednak pewna aura tajemniczości przydaje dziełu również walor atrakcyjności.
Orkiestrę Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala. 

Kiedy
24 listopad, 2011
O której
Wstęp
Jak zareklamować obiekt noclegowy w Internecie?
Kielce
26 styczeń, 2023
Aby przygotować się do wynajmowania obiektu noclegowego, należy wziąć pod uwagę następujące kroki:Przygotuj ofertę swojego
Dlaczego warto wybrać domek na wypoczynek?
Zakopane
26 styczeń, 2023
Wybór domku na nocleg ma kilka zalet. Po pierwsze, domki często oferują więcej prywatności niż
Co robić z dzieckiem w ferie?
Zakopane
26 styczeń, 2023
Ferie to czas wolny od nauki i pracy, przeznaczony na relaks i odpoczynek. W Polsce