JEDYNE TAKIE MIEJSCE PROGRAMU 1 POLSKIEGO RADIA SZLAKIEM ZMODERNIZOWANYCH DWORCÓW KOLEJOWYCH

Opis

?JEDYNE TAKIE MIEJSCE? PROGRAMU 1 POLSKIEGO RADIA SZLAKIEM ZMODERNIZOWANYCH DWORCÓW KOLEJOWYCH

W nadchodzących tygodniach, dziennikarze turystycznej audycji ?Jedyne takie miejsce?, zabiorą słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia w kolejną podróż, by tym razem opowiadać 

o zmodernizowanych dworcach kolejowych w całej Polsce. Już 7 listopada na antenie stacji, zaprezentowana zostanie m.in. historia białostockiego budynku, pełnego nowoczesnych rozwiązań i popularne atrakcje stolicy Podlasia oraz pobliskiego regionu. W najbliższą sobotę, tuż po godz. 9.00, zaprasza Sława Bieńczycka. Sponsorem audycji jest PKP S.A.

Dworzec kolejowy w Białymstoku, fot. PKP S.A.

Odnowiony z poszanowaniem dla historycznej architektury, nowoczesny i komfortowy ? taki jest pochodzący z drugiej połowy XIX wieku dworzec w Białymstoku, usytuowany przy jednej z najstarszych linii kolejowych w Polsce, niegdyś łączącej Warszawę z Petersburgiem. Słuchacze Jedynki Polskiego Radia przekonają się, że zabytkowy charakter budynku z sukcesem połączono z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, w pełni dostosowując go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach inwestycji zlikwidowano m.in. bariery architektoniczne, zainstalowano mapy dotykowe 

z planem dworca, tablice multisensoryczne i oznaczenia w alfabecie Braille?a. Zastosowanie licznych rozwiązań ekologicznych sprawiło, że obiekt stał się również bardziej przyjazny środowisku.

Dla słuchaczy ?Jedynego takiego miejsca?, białostocki dworzec będzie też pierwszym przystankiem na trasie podróży po lokalnych atrakcjach, o których opowie prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Ciekawostki związane z miejską architekturą drewnianą i ceglaną przybliżą: Aneta Kułak, Iwona Górska i dr Grzegorz Ryżewski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 

Z kolei po Pałacu Branickich, zwanym Wersalem Podlaskim, słuchaczy Jedynki Polskiego Radia oprowadzi dr Magdalena Muskała, kierownik Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Ponadto słuchacze poznają ?białostocką perłę modernizmu?, która 

w 2018 r. otrzymała również tytuł ?Pomnika Historii?. Ostatnim przystankiem blisko trzygodzinnej audycji będzie Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, które przedstawi Beata Matyskiel, dyrektor instytucji utrzymanej w konwencji skansenu.

PKP S.A. realizuje największy w swojej historii program przebudowy dworców kolejowych. Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 objęto prawie dwieście dworców kolejowych w całej Polsce. Ze względu na wprowadzone przez rząd regulacje, audycja zostanie wyemitowana z warszawskiego studia Programu 1 Polskiego Radia. W kolejnych tygodniach dziennikarze ?Jedynego takiego miejsca? opowiedzą m.in. o dworcu Warszawa Centralna z okazji 45-lecia otwarcia stacji.


? Emisja audycji ?Jedyne takie miejsce?: sobota, godz. 9.05-12.00.

? Więcej informacji: jedynka.polskieradio.pl i www.pkp.pl.

? Zdjęcia białostockiego dworca do pobrania tutaj.

Przypomnijmy, że trwa głosowanie w plebiscycie ?Turystyczna lista przebojów PL? ? wielkiej akcji Programu 1 Polskiego Radia, której efektem będzie, stworzona wspólnie ze słuchaczami, lista najciekawszych atrakcji turystycznych w kraju. Głosujący mają do wyboru miejsca podzielone na trzy kategorie: ?historia?, ?natura? oraz ?rodzina?. Na liście znajdują się m.in. muzea, pałace, zamki, kopalnie, parki, jaskinie, koleje 

i wodospady. Zarówno na autorów najciekawszych propozycji, jak i na internautów oddających głosy czekają nagrody. Aktualne notowanie i formularz zgłoszeniowy: turystycznalistaprzebojow.pl.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Białystok, JEDYNE TAKIE MIEJSCE PROGRAMU 1 POLSKIEGO RADIA SZLAKIEM ZMODERNIZOWANYCH DWORCÓW KOLEJOWYCH
Miejsce
Białystok
Kiedy
07 listopad, 2020
O której
Wstęp
Płatny
Redyk w Jaworkach
Jaworki-Homole
03 sierpień, 2021
Już w najbliższy weekend tj. 7 sierpnia zapraszamy Jaworek pod scenę plenerową. O godzinie 15 rozpocznie
Żagle 2021
Szczecin
03 sierpień, 2021
W miniony weekend w szczecińskim porcie odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które długo zostanie w pamięci
Festiwal Latawców Sopot 2021
Sopot
03 sierpień, 2021
Festiwal wystartował 30 lipca i zakończy się 1 sierpnia na plaży przy molo (wejście 23).

Zobacz również