Bezpieczna Polska Zima. Samorządy Gmin Górskich RAZEM o bezpiecznym sezonie zimowym w turystyce.

Opis

Porozumienie Gmin Górskich ogłosiło start nowej inicjatywy. To wspólny projekt miejscowości turystycznych z południa kraju, które zdecydowały się razem przystąpić do walki o tegoroczną zimę. Organizatorzy łączą siły z branżą turystyczną, hotelarską i gastronomiczną. W piątek, 11 grudnia, odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli branży.


Do akcji przystąpiły już m.in. Szczyrk, Karpacz, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska, Świeradów Zdrój oraz Duszniki Zdrój. Samorządowcy z tych regionów mówią o konieczności umożliwienia Polakom zimowego wypoczynku, na który wielu z nich czekało od początku pandemii.- Zdrowie i życie ludzi jest najważniejsze, ale coraz bardziej chcemy zwrócić uwagę na aspekt społeczny. To, co się dzieje w rodzinach, z przemocą, z dziećmi. My za parę lat poniesiemy tego bardzo duże konsekwencje. Być może wypadałoby się zastanowić bardzo głęboko czy jednak nie lepszym rozwiązaniem by było, gdyby całe polskie rodziny wyjechały na ferie, w przedłużonym czasie, żeby przebywać razem, wypocząć i te więzi pogłębić. - rozważa Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku.


? Jeżeli zabraknie hoteli, restauracji, stacji narciarskich, to w tych miejscowościach ruch w sklepikach, taksówkach diametralnie spadnie. Nie będzie niczego. A tak naprawdę na końcu tego łańcucha znajduje się Polak, który będzie miał problemy psychiczne i nie będzie wiedział, co robić. Ta zima i ferie zawsze powodowały, że można było naładować akumulatory i nabrać perspektyw do dalszego życia i funkcjonowania. Przede wszystkim do personalnego rozwoju - mówi Jakub Sojka, wiceprezes zarządu Ski&Sun.
Walka dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców


Jednocześnie przedstawiciele projektu nie kryją, że działają także na rzecz swoich regionów. Zima to bowiem okres, który odpowiada za większość przychodów lokalnych przedsiębiorców ? w dużej mierze przedstawicieli branży turystycznej oraz powiązanych z nią gałęzi biznesu.


? Turystyka to system naczyń połączonych w kluczu nocleg, gastronomia, atrakcja. Brak jednego z elementów uniemożliwia działanie całej branży - mówił Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.


  • Prognozuje się straty w sezonie 2020/2021 w okolicach 80%. Są to straty rodzin, które tylko i wyłącznie żyją z turystyki i nie mają innego źródła dochodu. - zauważył Andrzej Pietrzyk, wójt gminy Bukowina Tatrzańska.Burmistrzowie i wójtowie jednogłośnie podkreślają, że górale chcą pracować. Jednocześnie alarmują, że żadna rekompensata finansowa nie wyrówna poniesionych strat.


Sąsiedzi z otwartą branżą turystyczną


Przedstawiciele przygranicznych gmin zwracają uwagę na całkowite otwarcie państw takich jak Czechy czy Austria. Kraje te planują otwarcie stoków, restauracji i hoteli z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego. Otwarcie przygranicznych kurortów przyczyni się do częstszych zagranicznych wyjazdu Polaków, którzy wybiorą wyjazdy w tamte rejony.


  • Z jednej strony rozumiemy to, że rządzący starają się dbać o bezpieczeństwo i życie Polaków. Natomiast zamykając nas, spowodują, że Polacy tak czy inaczej będą się przemieszczać. Polacy będą jeździć do tych państw, o których wcześniej wspomniałem. Tam będą wypoczywać i tam będą zostawiać pieniądze - tłumaczył Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza.


Zachęcenie do wypracowania optymalnego rozwiązania ? bez odzewu


Przedstawiciele projektu wystąpili z prośbą o spotkanie do Premiera Mateusza Morawieckiego. Termin spotkania nie został jednak wyznaczony, a przedłużający się brak odzewu stawia mieszkańców gmin górskich w coraz trudniejszej sytuacji. Bez sezonu zimowego większość przedsiębiorstw nie dotrwa do wiosny.


? Panie Premierze, bardzo prosimy o spotkanie. Jest to problem, który wymaga szybkiej reakcji. Mamy rozwiązania i chcemy o nich porozmawiać - apeluje Piotr Lewandowski, burmistrz gminy Duszniki Zdrój.


Świeradów Zdrój i Szczyrk uruchamiają liczniki strat branży turystycznej


Miejscowości turystyczne Polski, takie jak Świeradów Zdrój i Szczyrk, 11 grudnia o godzinie 13:00 uruchomiły liczniki strat gminy, obiektów noclegowych, gastronomicznych i pracowników branży turystycznej. Narzędzie ma na celu pokazanie skali zjawiska, w jakim znalazła się cała branża turystyczna.


  • Ponad 80-90% naszych mieszkańców nie pracuje. (...) Na przykładzie Świeradowa Zdrój, mamy 430 zarejestrowanych firm, z których 390 nie pracuje - alarmuje Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa Zdrój.


Wspólnie w ratowaniu branży


Podczas konferencji podpisany został list intencyjny, który ma charakter zaproszenia pozostałych samorządów gmin górskich do włączenia się do akcji. Przedstawiciele grupy roboczej, nieustannie pracującej od 23 listopada, mają przekonanie, że należy powołać organizację, która będzie reprezentować całą branżę. List deklaruje intencję Powołania Stowarzyszenia Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej. Do inicjatywy zostaną zaproszone gminy należące do obszarów górskich z województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Stowarzyszenie ma reprezentować interesy i potrzeby mieszkańców i samorządów oraz być wspólnym głosem gmin górskich w kraju i za granicą. 

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Szczyrk,
Kiedy
30 lipiec, 2021
O której
Wstęp
Płatny
XVII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mazur w Pływaniu Długodystansowym
Wilkasy
30 lipiec, 2021
W minioną niedzielę w amfiteatrze w Wilkasach odbyła się wyjątkowa impreza, która przyciągnęła wielu pływaków
Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ
Zagnańsk
30 lipiec, 2021
Starosta kielecki Mirosław Gębski zaprasza na trzeci Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ po pięknych
Trwa Jarmark Dominikański w Gdańsku
Gdańsk
30 lipiec, 2021
Wszystkich, którzy odwiedzają Trójmiasto zapraszamy do Gdańska! Właśnie tu odbywa się już 761 Jarmark św.

Zobacz również