FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA- SCENA DLA MUZYKI POLSKIEJ

Opis

    FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA

Zaprasza:

Wtorek, 15 XII 2020, godz. 18.30

Sala KameralnaSCENA DLA MUZYKI POLSKIEJATMA QUARTET:


KATARZYNA GLUZA skrzypce

PAULINA MARCISZ skrzypce

KAROLINA ORSIK-SAUTER altówka

EDYTA SŁOMSKA wiolonczelaSTANISŁAW MONIUSZKO I Kwartet smyczkowy d-moll
KAROL SZYMANOWSKI II Kwartet smyczkowy op.56

ANDRZEJ PANUFNIK III Kwartet smyczkowy Wycinanki
KRZYSZTOF PENDERECKI III Kwartet smyczkowy ?Kartki z nienapisanego dziennika?MKiDN Program MUZYKAZnakomite artystki z ?tma Quartet, którego nazwa nawiązuje do willi w Zakopanem, gdzie mieszkał Karol Szymanowski, a oznacza duszę ? zaprezentują w ramach serii ?Scena dla Muzyki Polskiej? dzieła czterech twórców: od klasycyzmu po klasyków XX wieku

I Kwartet smyczkowy d-moll Stanisława Moniuszki powstał w Berlinie około 1837 roku. W zamyśle kompozytora miał służyć prywatnemu muzykowaniu. W całym kwartecie dominuje pieśniowo-operowa narracja, tak charakterystyczna dla stylizacją mazurka, którego melodia przypomina nieco temat finału Koncertu f-moll Chopina.

II Kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego przeniknięty jest niemal w całości nawiązaniami do folkloru góralskiego. Trzyczęściowy, nie tylko korzysta z ogólnych cech muzyki podhalańskiej, ale w środkowej części wręcz cytuje fragmenty pieśni, wykorzystanych również w balecie Harnasie (Hej, idem w las, piórko mi się migoce i Pocies chłopcy, chłopcy, pocies zbijać), zaś w finale ? nutę zbójnicką. Kwartet stał się jednym z ważniejszych utworów w historii kameralistyki XX wieku.

?Wycinanki?, podtytuł III Kwartetu smyczkowego Andrzeja Panufnika, wskazuje na inspiracje polską kulturą ludową, Powstał w 1990 roku na zamówienie londyńskiego Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych. Panufnik podkreślał, że pięć części utworu jest jak pięć ?zupełnie różnych w kształcie i kolorze wycinanek, pochodzących z pięciu różnych miejsc Polski, wyrażających dodatkowo ukryty charakter osoby, która je stworzyła?.

Jednoczęściowy III Kwartet smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego, jest, jak wyznał kompozytor, ?podróżą sentymentalną?, stąd postrzegany bywa jako rodzaj osobistego pamiętnika, ewokujący różne etapy życia twórcy Harnasiów. Uwagę zwraca melodia huculska, kołomyjka, którą w dzieciństwie słyszał graną na skrzypcach przez swego pochodzącego z Rohatynia ojca. Temat ten ?rozrósł się w kolejnych wariacjach i niemal zawładnął moim utworem? ? mówił Penderecki.ATMA QUARTET

Uważany za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych młodego pokolenia, powstał w 2016 r. Zespół od początku prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną w kraju i na świecie, a szczególne miejsce w jego repertuarze zajmują dzieła kompozytorów.

Kwartet zdobył I nagrodę i trzy nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. K. Szymanowskiego w Katowicach (2017), Förderpreis i Bärenreiter Urtext Preis podczas Internationaler Wettbewerb ?Franz Schubert und die Musik der Moderne? w Grazu (2018), III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2018), III nagrodę podczas Gianni Bergamo Classic Music Award w Lugano (2019) oraz II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019). ?tma Quartet wystąpił również na wielu znaczących festiwalach.

Od 2018 roku zespół bierze udział w projekcie Le Dimore del Quartetto, w ramach którego popularyzuje muzykę polską we Włoszech. Uczestniczy również we francuskim programie ProQuartet, wspierającym muzykę kameralną na świecie.


Sponsorzy Filharmonii:

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO ? dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MZK Kielce

HELEN DORON

KWIACIARNIA SZAROTKA


Patron:

UZDROWISKO BUSKO ZDRÓJ S.A.


Mecenas Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach:

PGE EC

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Kielce, Żeromskiego 12
Miejsce
Filharmonia Świętokrzyska
Kiedy
15 grudzień, 2020
O której
18:30
Wstęp
Płatny
IX Zimowy Rajd Śladami Dzikich Zwierząt online
Ciekoty
27 styczeń, 2021
To lubiane wydarzenie turystyczne, które od dziewięciu lat odbywa się w czasie ferii zimowych prowadzone
Kto morsuje ten nie choruje!
Solina
27 styczeń, 2021
W wielu miastach w Polsce rozpoczęło się morsowanie. Ta wyjątkowa kąpiel ma wiele właściwości zdrowotnych
10 powodów by odwiedzić Mazury
Mikołajki
27 styczeń, 2021
Czy jest piękniejsze miejsce na weekend czy wakacje?Każdy kto był na Mazurach nie pominął podczas

Zobacz również