Czy wiecie, że

Opis

Łęczyca nazywana Królewskim Miastem leży w samym sercu Polski. Znajduje się w województwie łódzkim, nad rzeką Bzurą, przy łączącej północ z południem drodze krajowej nr 91. Miasto rozciąga się na pograniczu Niziny Mazowieckiej i Niziny Wielkopolskiej. Najciekawszymi zabytkami miasta są m.in. piękny zamek z długą historią i ciekawą legendą, unikatowa, romańska archikolegiata w Tumie, która powstała jako łęczycka kolegiata czy skansen pod Tumem. Miejsca te przyciągają turystów, którzy nie tylko są w Łęczycy przejazdem ale obrali sobie to miasto na cel podróży.

Warto wiedzieć, że w Łęczycy i jej okolicach nadal żywa jest kultura ludowa, przejawiająca się w pielęgnowanych do dzisiaj niektórych obyczajach i obrzędach oraz w twórczości tutejszych artystów. Jedną z dziedzin sztuki ludowej było tkactwo, które charakteryzowały piękne wzory i barwy. Z kolei tradycyjne stroje ludowe noszone dawniej na co dzień i od święta na Ziemi Łęczyckiej można podziwiać do dziś. Aby poczuć tą wyjątkową atmosferę warto udać się do skansenu Łęczycka Zagroda Chłopska, który powstał w Kwiatkowie pod Tumem.
Dzięki powstaniu i działaniom instytucji jaką jest Centralny Łuk Turystyczny, turystyka tego regionu z roku na roku zyskuje na popularności.

@Centralny Łuk Turystyczny to wspólna inicjatywa miast i gmin regionu centralnej Polski oraz firm z szeroko rozumianej branży turystycznej, promująca atrakcje turystyczne znajdujące się na ich terenie. Celem współpracy jest stworzenie i promocja, oferującego wiele różnorodnych atrakcji, wspólnego produktu turystycznego. Głównymi miejscowościami Centralnego Łuku Turystycznego, od których wzięła się nazwa tego projektu, są: Łęczyca, Uniejów i Kłodawa.

Wkrótce przedstawimy kolejne ciekawe miejsca tego pięknego regionu.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Łęczyca, Czy wiecie, że
Kiedy
25 luty, 2021
O której
Wstęp
Bezpłatny
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert
Kielce
19 luty, 2021
Koncert pt. Barwy Romantyzmu odbędzie się już w najbliższy piątek 19 lutego o godzinie 19.00.
Od jutra stoki otwarte!
Zakopane
25 luty, 2021
Od jutra narciarze przy zachowaniu reżimu sanitarnego będą mogli wrócić na stoki Polskich Kolei Linowych.
Smacznego Tłustego Czwartku!
Kielce
25 luty, 2021
Staropolskie przysłowie mówi: "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła".

Zobacz również