Tu byłem - wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Tony'ego Halika

Opis

W 2021 roku obchodzimy setne urodziny Tony'ego Halika ? popularnego i legendarnego już polskiego podróżnika. Przyszedł na świat 24 stycznia w Toruniu dlatego w naszym mieście powstało Muzeum Podróżników jego imienia. Kolekcję muzealną zapoczątkował dar Elżbiety Dzikowskiej ofiarowany po śmierci Tony'ego Halika. Eksponaty pochodzą z różnych zakątków świata, przywiezione z licznych wypraw po świecie. Zbiór sukcesywnie powiększany jest przez podróżniczkę, która każdego roku przekazuje nam kolejne nabytki. Większość znajduje się obecnie na wystawie stałej ?Pasja podróżowania".

W związku z przypadającym jubileuszem setnych urodzin globtrotera, pragniemy zaprezentować jego pasję kolekcjonerską, która towarzyszyła mu przez znaczną część życia. Tony podróżując po świecie przywoził przedmioty, wśród których ważne miejsce zajmowała broń pozaeuropejska, instrumenty muzyczne, ponadto torby oraz tradycyjne nakrycia głowy. Niezwykle ciekawie prezentuje się również zbiór ponad stu kluczy hotelowych, które Elżbieta i Tony zabierali na pamiątkę swojego pobytu w danym miejscu. Eksponaty pochodzić będą ze zbiorów Muzeum Podróżników oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (broń i instrumenty muzyczne z Ameryki Łacińskiej).

Wystawę ponadto wzbogacą portrety Tony'ego Halika autorstwa Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Ariki Madeyskiej, Tomasza Kawiaka, Katarzyny Fejdysz-Groneckiej, Tadeusza Łapińskiego, Jerzego Tyburskiego, Grzegorza Wawrzyńczaka i in. Na ekspozycji zaprezentujemy również ilustracje Magdy Kozieł-Nowak z książki Mirosława Wlekłego ?Przygoda dzika Toniego Halika", z których część powstała na podstawie archiwalnych fotografii Tony'ego Halika, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora 20 stycznia 2021 roku. Zarówno wersja dziecięca opowieści o podróżniku jak i bestsellerowa biografia ?Tu byłem. Tony Halik" Mirosława Wlekłego będą dostępne w sprzedaży podczas trwania wystawy.

Wystawie towarzyszy katalog prezentujący najciekawsze eksponaty z kolekcji Muzeum Podróżników oraz teksty przybliżające życie i pasję Tony'ego Halika.


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Toruń, Tu byłem - wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Tony'ego Halika
Kiedy
05 luty, 2021
O której
Wstęp
Płatny
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert
Kielce
19 luty, 2021
Koncert pt. Barwy Romantyzmu odbędzie się już w najbliższy piątek 19 lutego o godzinie 19.00.
Od jutra stoki otwarte!
Zakopane
25 luty, 2021
Od jutra narciarze przy zachowaniu reżimu sanitarnego będą mogli wrócić na stoki Polskich Kolei Linowych.
Smacznego Tłustego Czwartku!
Kielce
25 luty, 2021
Staropolskie przysłowie mówi: "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła".

Zobacz również