Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert

Opis

Koncert pt. Barwy Romantyzmu odbędzie się już w najbliższy piątek 19 lutego o godzinie 19.00. w sali koncertowej, do której możemy zaprosić 50 % publiczności.

Najczystszy romantyzm ? nie tylko ze względu na epokę, ale i emocje, uczucia zawarte w trzech przepięknych utworach, to nasza propozycja na dzisiejszy koncert.

Dwie melodie elegijne Edvarda Griega są miniaturami przeznaczonymi na sam kwintet smyczkowy ? ulubiony skład orkiestrowy Griega. Powstały w 1880 roku z przeniesienia dwóch liryków wokalnych na fakturę orkiestry smyczkowej. Pierwsza Melodia, zatytułowana Rany serca, jest mroczniejsza i kontrastuje z następną ? Ostatnia wiosna.

Niesłychanie liryczny, rysowany delikatnymi, pastelowymi barwami, cudownej urody II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina jest uwielbiany przez publiczność szczególnie za słynną część drugą, Larghetto, którą Chopin pisał pod natchnieniem pierwszej miłości. To wielkie dzieło poznamy w interpretacji Tymoteusza Biesa, występującego po raz pierwszy na naszej estradzie. Artysta jest laureatem prestiżowych konkursów, gościem wielu znanych festiwali.

Peer Gynt to tytuł dramatu Henryka Ibsena, na podstawie którego Edward Grieg napisał muzykę, a także imię bohatera suit ? awanturnika i oszusta skazanego na wygnanie z rodzinnej wioski. Peer Gynt podróżuje po całym świecie (m.in. do krain Orientu), napotyka różne stwory (trolle, gnomy), aż w końcu po wielu przygodach wraca do ojczyzny, gdzie przed okrutną karą ratuje go miłość wiernej, czekającej na niego przez te wszystkie lata Solvejgi. Najbardziej popularna jest I Suita, którą zaprezentuje Państwu Orkiestra Symfoniczna FŚ pod dyrekcją Jacka Rogali.TYMOTEUSZ BIES

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo.

Laureat wielu prestiżowych konkursów, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Friuli Venezia Giulia i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. Stypendysta programu Młoda Polska, Krystiana Zimermana i Ministra Kultury.

Jako solista koncertował m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i większością polskich orkiestr filharmonicznych. Swoją wiedzę i umiejętności pogłębia podczas kursów mistrzowskich, współpracując z pedagogami tej miary, co profesorowie: Eugen Indjic, Andrzej Jasiński, Kevin Kenner. Dang Thai Son.

Brał udział w licznych przedsięwzięciach artystycznych, występując w wielu krajach Europy. Koncertował m.in. w ramach Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu Chopin i jego Europa i Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

W swoim dorobku ma debiutancki album (2018). W 2019, jako najlepszy absolwent macierzystej uczelni, został uhonorowany tytułem Primus Inter Pares. W sezonie 2020/2021 jest artystą-rezydentem NOSPR.


JACEK ROGALA

Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną (kompozycja w klasie Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, dyrygentura u Marka Pijarowskiego). Od 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie, której budową był pochłonięty przez dekadę. W latach 90. był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, współpracował z Capellą Bydgostiensis i przebywał na stypendium im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. Pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki, kierował również Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II PR. Był prezesem i wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM. Dokonał prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych. Jego nagrania kompozycji 3 dla 13 Pawła Mykietyna oraz Concerto á rebours Tadeusza Wieleckiego zwyciężyły na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1995 i 1999), a płytę z nagraniem utworu 3 dla 13 uhonorowano dwoma Fryderykami. Z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej nagrał m.in. cykl czterech płyt Album Polski, płyty We Are From Here z muzyką Włodka Pawlika oraz Muzyka na otwarcie z utworami zamówionymi na pierwszy koncert w nowej siedzibie. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2012 jest wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Otrzymał brązowy medal ?Zasłużony Kulturze Gloria Artis?, a za propagowanie polskiej muzyki współczesnej ? nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Sponsorzy Filharmonii:

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO ? dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

HELEN DORON

MZK Kielce

KWIACIARNIA SZAROTKA

Partner:

Uzdrowisko Busko Zdrój

Mecenas Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach:

PGE EC

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Kielce, Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert
Kiedy
19 luty, 2021
O której
19.00
Wstęp
Płatny
Wielicka kopalnia otwiera Trasę Turystyczną
Wieliczka
09 maj, 2021
Wielicka kopalnia otwiera Trasę Turystyczną, uruchamia też Punkt Szczepień PowszechnychOd 4 maja czynna jest Trasa
Majówka pod tężnią w Inowrocławiu
Inowrocław
09 maj, 2021
Zgodnie z zapowiedziami, mieszkańcy i goście Inowrocławia, będą mogli korzystaćz właściwości tężni solankowej już podczas
Jak planujemy spędzić majówkę w pandemii?
Międzyzdroje
09 maj, 2021
Jak planujemy spędzić majówkę w pandemii? Wyniki sondy.Co trzeci Polak biorący udział w sondzie ?Covidowe

Zobacz również