Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert

Opis

Koncert pn. Barwy Romantyzmu odbędzie się w piątek 12 marca o godzinie 19.00
Zachwycająca wdziękiem i radością Idylla Zygfryd powstała jako muzyczny prezent dla żony Wagnera w związku z urodzinami syna (Radosny okrzyk zabrzmiał wśród mych pieśni;

syn jest! ? On musiał zwać się Zygfryd!?)

Koncert na altówkę i orkiestrę Olga Hans napisała w 2020 roku na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach programu MKiDN ?Zamówienia kompozytorskie?. Utwór formą nawiązuje do klasyki. Trzy skontrastowane części ukazują ?różnorodne walory brzmieniowe altówki na tle i przy współpracy zespołu orkiestrowego?. Kompozytorka i pedagog związana z Akademią Muzyczną w Łodzi wcześniej stworzyła kilka dzieł na altówkę, a ich ?muzą?, jak wyznała, była zawsze Róża Wilczak. Nie inaczej jest i tym razem. Znakomita altowiolistka (po raz pierwszy na naszej estradzie) występuje w kraju i za granicą, w AM w Łodzi prowadzi klasę tego instrumentu.

Preludia Franciszka Liszta (1849-50), wbrew lekceważącemu potraktowaniu ich przez samego autora (?muzyka ogródkowa?), od razu zdobyły olbrzymią popularność. Tytułem nawiązują do medytacji z tomu Nouvelles méditations poétiques A. Lamartine'a. Dziełem tym Liszt zapoczątkował nowy gatunek muzyczny ? poemat symfoniczny, którego istotą jest program literacki.

Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Szef Filharmonii ? Jacek Rogala.

RÓŻA WILCZAK

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie altówki prof. Zbigniewa Friemana. Edukację uzupełniała w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie pod kierunkiem prof. Hermanna Vossa. Współpracowała z orkiestrami kameralnymi: Pro Musicą, Leopoldinum, Arcatą Stuttgart, Cameratą Europeana, Sinfoniettą Tübingen, Polish Cameratą. Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego. Koncertowała jako solistka w Polsce, Niemczech i Holandii. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Kongresach Altowiolowych. Brała również udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie (1992) oraz w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Markneukirchen (1995). Była jurorem w ogólnopolskich konkrydursach i przesłuchaniach. Dokonała wielu nagrań płytowych, telewizyjnych, radiowych, DVD. Posiada w swoim dorobku liczne prawykonania utworów muzyki współczesnej (często jej dedykowanych).

Koncert na altówkę i orkiestrę symfoniczną S. Zamuszko w jej wykonaniu znalazł się dwukrotnie na ?Playlist for Classical Discoveries goes Avant ?Garde . Viva 21 ? st Century. Obecnie koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą - współpracuje z kwartetami smyczkowymi: Bacewicz String Quartet, Klecki String Quartet, jest członkiem Orkiestry Kameralnej Polish Camerata. Na stanowisku profesora nadzwyczajnego prowadzi klasę altówki w Akademii Muzycznej w Łodzi.


JACEK ROGALA

Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej
Sponsorzy Filharmonii:

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO ? dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

HELEN DORON

MZK Kielce

KWIACIARNIA SZAROTKA

Partner:

UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ

Mecenas Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach:

PGE EC

Bilety w cenie: 30-normalny, 25-ulgowy ? do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00, a w dniu koncertu od godz. 9.00 do momentu rozpoczęcia koncertu.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Kielce, Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert
Kiedy
19 kwiecień, 2021
O której
Wstęp
Płatny
MAJÓWKA Z LOCKDOWNEM. CORAZ GORSZE NASTROJE W BRANŻY
Kielce
19 kwiecień, 2021
Decyzja o przedłużeniu obostrzeń na majówkę, choć spodziewana, znacznie pogorszyła nastroje w polskiej branży turystycznej. Zdecydowana
Covidowe rozrywki Polaków
Polanica-Zdrój
19 kwiecień, 2021
W marcu minął rok, odkąd funkcjonujemy w Polsce w pandemicznej rzeczywistości. Jak ona wpłynęła na
Jakie urlopy planują Polacy?
Władysławowo
19 kwiecień, 2021
Mimo trudnej sytuacji, wciąż snujemy wakacyjne plany. Wysyłamy zapytania do obiektów turystycznych, nawet dokonujemy wstępnej

Zobacz również