Jest nowe odkrycie w Mamerkach!

Jest nowe odkrycie w Mamerkach! w miejscowości Mamerki

Opis

Bursztynowa Komnata

Jest nowe odkrycie w Mamerkach!

Przedstawiciele Muzeum w Mamerkach wraz z grupami poszukiwaczy powrócili do poszukiwań pamiątek z II wojny światowej. Już wiadomo, że tym razem poszukiwania przyniosły nowe odkrycia.

Bunkry w Mamerkach gminie Węgorzewo na Mazurach, wykorzystywane przez nazistów w czasie II wojny światowej zajmują obszar ok. 200 ha. Jest to teren na tyle rozległy, że choć od zakończenia wojny minęło 75 lat, co pewien czas wciąż jeszcze ?przeczesywane? są jego kolejne fragmenty. Jedna z hipotez mówi, że gdzieś pod ziemią ukryta może być nawet słynna Bursztynowa Komnata. Muzealnicy poszukują także innych pamiątek historii ? m.in. dokumentów, sztućców oraz porcelany.

W tym roku, po dwuletniej przerwie, poszukiwania zostały wznowione. Tym razem muzealnikom pomagają ochotnicy z organizacji wyspecjalizowanych w poszukiwaniach pamiątek historii. Nie bez znaczenie jest też fakt wykorzystywania jeszcze lepszego sprzętu niż w latach wcześniejszych. Pierwsze efekty już znamy!

- Dzięki zastosowaniu nowoczesnego georadaru, odnaleźliśmy 5 wejść do podziemnych tuneli technicznych ? mówi Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum w Mamerkach. ? Jak dotychczas, jest to największe odkrycie na terenie Mamerek. Wygląda na to, że odkryta sieć tuneli ma co najmniej 50 metrów długości, a po dokładnym zbadaniu może się okazać jeszcze dłuższa ? podkreśla.

Kanały te stanowią część nieznanego dotychczas systemu podziemnych korytarzy, który wymaga dokładnej penetracji. Kanały mogą być idealnym miejscem do ukrycia skarbów, które tak bardzo frapują muzealników z Mamerek. Czy doprowadzą one do Bursztynowej Komnaty? Na razie niczego nie można wykluczyć.

- Aby uniknąć nieproszonych poszukiwaczy skarbów, miejsca odkryć zostały zamaskowane ? mówi Bartłomiej Plebańczyk. ? Wystąpiliśmy o pomoc do profesjonalnej firmy zajmujące kamerami inspekcyjnymi, aby przed wejściem wykluczyć obecność niewypałów. Gdy to już się uda, zajmiemy się dokładnym zbadaniem zawartości kanałów ? dodaje.

Otwarcie i zejście do tuneli technicznych planowane jest na drugą połowę czerwca. Do tego czasu muzeum w Mamerkach planuje przygotować formalne opinie prawne, niezbędne do przeprowadzenia tej operacji. Prowadzone są też rozmowy ze studiami filmowymi, które mogą być zainteresowane udokumentowaniem tych poszukiwań na potrzeby telewizyjnych programów historycznych.

Przypomnijmy ? na terenie kwatery Wehrmachtu na Mazurach w czasie II wojny światowej stacjonowało ok. 1.500 generałów, oficerów i żołnierzy, jednak po ich obecności pozostało bardzo niewiele ?pamiątek?. Co się z nimi stało? Miejmy nadzieję, że kolejne poszukiwania doprowadzą w końcu do odpowiedzi na to pytanie.

Zdjęcie przedstawia wizualizację.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Mamerki, Jest nowe odkrycie w Mamerkach!
Kiedy
14 sierpień, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Wrocław historia, ciekawostki, atrakcje...
Wrocław
14 sierpień, 2022
Wrocław jest jest siedzibą władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone ono jest w Europie
Mazurskie Zawody Balonowe w Ełku
Ełk
14 sierpień, 2022
W dniach 12-14 sierpnia w Ełku będzie miało miejsce niezwykle widokowe wydarzenie. Mianowicie kolorowe balony
Sanok atrakcje, historia, ciekawe informacje...
Sanok
14 sierpień, 2022
Miasto Sanok, jest miastem powiatowym w Polsce, mieszczącym się w województwie podkarpackim. Położone ono jest w