Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza w miejscowości Toruń

Opis

Toruń w okresie od XV do XVIII wieku był jednym z ważniejszych centrów artystycznych w ówczesnej Polsce, stąd też w mieście znajduje się wiele unikatowych obiektów o niespotykanej ikonografii czy tematyce ? m.in. malarstwo, ołtarze, epitafia, prospekty organowe, rzeźby oraz wyjątkowej klasy architektura. Służyły one nie tylko umacnianiu wiary, ale również podkreślały rangę miejscowego patrycjatu, nobilitując tym samym pozycję miasta w Koronie. W powstających tu artefaktach inspirowano się najczęściej dziełami warsztatów gdańskich, równocześnie do dekoracji stosując popularne w tym czasie wzory graficzne, niejednokrotnie czerpiąc z najlepszej tradycji sztuki europejskiej. Toruń był miejscem produkcji niezliczonej ilości przedmiotów codziennego użytku. Warsztaty toruńskie prezentowały wyroby najwyższej klasy, z których wiele jest arcydziełami sztuki złotniczej i dowodem maestrii swoich autorów. Liczne dzieła sztuki wypełniały codzienne przestrzenie ? domów, kościołów i innych budynków użyteczności publicznej ? zaspokajając wysublimowane gusta swoich mecenasów i stając się świadkiem nowej, rodzącej się epoki.

Zorganizowana z okazji 160?lecia istnienia muzeum wystawa prezentuje miasto jako ośrodek ukształtowany na wielu płaszczyznach, którego codzienność dopełniało życie artystyczne i naukowe rozwinięte na bardzo wysokim poziomie. Toruń ukazany został jako ośrodek artystyczno-naukowy, od czasów swojego największego rozkwitu, aż po upadek spowodowany wojną północną. Wystawa uwypukla ważne elementy kształtujące kulturalny i ekonomiczny krajobraz miasta: jego symbole (herb, pieczęć, własne monety, przywileje), naukę (Gimnazjum Akademickie, Kolegium Jezuickie, szkoły parafialne), władze miejskie, dzieła sztuki i ich mistrzów, życie gospodarcze (cechy rzemieślnicze, akta cechowe, pieczęcie cechowe, handel, jarmarki), a wszystkie te zagadnienia zostaną ukazane w kontekście życia patrycjusza toruńskiego z jednej strony oraz zwykłego rzemieślnika ? z drugiej.

Dzięki podjętej współpracy z wieloma instytucjami toruńskimi, ogólnopolskimi, wsparciem otrzymanym od jego Ekscelencji ks. bp. Wiesława Śmigla oraz od licznych parafii, eksponujemy wybitne dzieła artystów doby nowożytnej. Niemało z nich zostało wystawionych po raz pierwszy. Prezentowane zabytki wpisane zostały w historyczno-kulturowy krajobraz obszaru polskich Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem Torunia.

Ratusz Staromiejski

Wystawa czynna: 2 października 2021 ? 28 listopada 2021

Wernisaż: 1 października, godzina 17:30

Kuratorzy: dr Michał Kurkowski, Katarzyna Pietrucka, Szymon Jan Stenka

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Toruń,
Kiedy
01 październik, 2021
O której
17.30
Wstęp
Bezpłatny
Okręt "BŁYSKAWICA" w Gdyni historia, ciekawostki...
Gdynia
17 sierpień, 2022
ORP "Błyskawica" historia, ciekawostki, informacje...Historia Polskiej Marynarki jest krótka, ale ciekawa. Przykładem na to jest
Wrocław historia, ciekawostki, atrakcje...
Wrocław
16 sierpień, 2022
Wrocław jest jest siedzibą władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone ono jest w Europie
Mazurskie Zawody Balonowe w Ełku
Ełk
17 sierpień, 2022
W dniach 12-14 sierpnia w Ełku będzie miało miejsce niezwykle widokowe wydarzenie. Mianowicie kolorowe balony