Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

Opis

Ten gdański Festiwal powraca po przerwie spowodowanej pandemią. Celem tego wydarzenia jest  prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazywani są prawdziwi bohaterowie i zdarzenia, które naprawdę miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda. Tegoroczna edycja festiwalu będzie okazją do wspomnień i przypomnień. W programie znajdzie się wybór najlepszych filmów w historii festiwalu. Pokazane zostaną filmy z wcześniejszych edycji festiwalu oraz takie, które poruszyły najbardziej publiczność. Dla jednych będzie to okazja do przypomnienia niektórych filmów, inni zobaczą je po raz pierwszy. W programie znajdzie się 7 filmów z całego świata. Będą niespodzianki. 

Projekcje rozpoczną się w sobotę o godz. 16.00 pokazem filmu pt. "Latający Holender". Jest to film poświęcony postaci zmarłego w tym roku redaktora Bohdana Sienkiewicza, dziennikarza, publicysty, twórcy najdłużej emitowanego na antenie polskiej telewizji programu poświęconego żeglarstwu. 

Tego wieczoru zostaną zaprezentowane jeszcze dwa inne filmy. Pierwszy  z nich to "O łodziach i braciach" to opowieść o jednej z najsłynniejszych stoczni jachtowych w historii żeglarstwa prowadzonej przez Johna i Nathanaela Herreshoffów. Przez kilkadziesiąt lat projektowali i budowali jachty, które skutecznie broniły najsłynniejsze trofeum żeglarskie na świecie - Puchar Ameryki.  Ostatnim filmem w tym dniu będzie  "Berserk w Antarktyce", za każdym razem gdy jest puszczany wzbudza wiele skrajnych emocji. Jego bohaterem jest Jarle Andhoy, norweski żeglarz, podróżnik, celebryta, który realizując swoje odważne żeglarskie plany jakby zapomina o rządzących światem regułach i zasadach własnego bezpieczeństwa. Nazywa sam siebie "ostatnim z prawdziwych Wikingów".

Także w niedzielę zaprezentowane będą filmy:

"Kapitan Kapitanów" to archiwalny film o bardzo ważnej postaci w historii polskiego szkolnictwa morskiego, kapitanie Konstantym Maciejewiczu. To właśnie on jest bohaterem jednej z najbardziej znanych książek marynistycznych "Znaczy Kapitan". 

"W kilwaterze szkunera Zaca" - to historia jednego z najpiękniejszych jachtów jakie były budowane w początkach XX wieku dla amerykańskich milionerów, bogacących się beneficjentów rewolucji przemysłowej po drugiej stronie Atlantyku. 

Pokaz filmu "Gorycz Zwycięstwa" będzie wielką gratką dla miłośników regat i szybkich jachtów. Jest to wspomnienie znakomitego żeglarza, kapitana Kazimierza "Kuby" Jaworskiego. W filmie opowiada o tym, jak nie doszło do startu polskiego jachtu Spaniel 2 w słynnych regatach samotników OSTAR. Niedzielny wieczór zakończymy na wesoło. "Przygody Dodo" to pełna przygód i humoru bezpretensjonalna historia grupki wspinaczy górskich i ich żeglarskiej wyprawy na Grenlandię na jachcie 79-letniego Boba Sheptona. Film nie tylko dla żeglarzy. Nie tylko dla miłośników gór. Absolutnie dla wszystkich. 

Współorganizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami wydarzenia są: Miasto Gdynia, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Festiwal odbywa się pod patronatem prezydenta Miasta Gdyni. Patronem medialnym jest Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr, Żeglarski.info oraz Trójmiasto.plzdjęcie: https://kino.trojmiasto.pl/Festiwal-Filmow-Zeglarskich-JachtFilm-imp511585.html#fb_id:0,pozycja:0

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Gdańsk, Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm
Miejsce
Gdańsk
Kiedy
16 październik, 2021
O której
16:00
Wstęp
Bezpłatny
"Środowe spotkania z historią wojskowości" - nowy cykl Muzeum Twierdzy Toruń
Toruń
28 styczeń, 2022
Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na nowy cykl pt. "Środowe spotkania
Dzień Babci i Dziadka w Chochołowskich Termach!
Chochołów
28 styczeń, 2022
Szukasz pomysłu na prezent dla Babci i Dziadka?Chochołowskie SPA przygotowało wyjątkowe pakiety, które na pewno
DWA DNI NA GŁÓWNYM SZLAKU BESKIDZKIM!
Kielce
19 marzec, 2022
DWA DNI NA GŁÓWNYM SZLAKU BESKIDZKIM!Włóż wygodne buty, spakuj plecak, zabierz mapę, nie zapomnij o

Zobacz również