Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm

Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm w miejscowości Gdańsk

Opis

Ten gdański Festiwal powraca po przerwie spowodowanej pandemią. Celem tego wydarzenia jest  prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazywani są prawdziwi bohaterowie i zdarzenia, które naprawdę miały miejsce. Emocje, które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. W tle tych historii są żagle i woda. Tegoroczna edycja festiwalu będzie okazją do wspomnień i przypomnień. W programie znajdzie się wybór najlepszych filmów w historii festiwalu. Pokazane zostaną filmy z wcześniejszych edycji festiwalu oraz takie, które poruszyły najbardziej publiczność. Dla jednych będzie to okazja do przypomnienia niektórych filmów, inni zobaczą je po raz pierwszy. W programie znajdzie się 7 filmów z całego świata. Będą niespodzianki. 

Projekcje rozpoczną się w sobotę o godz. 16.00 pokazem filmu pt. "Latający Holender". Jest to film poświęcony postaci zmarłego w tym roku redaktora Bohdana Sienkiewicza, dziennikarza, publicysty, twórcy najdłużej emitowanego na antenie polskiej telewizji programu poświęconego żeglarstwu. 

Tego wieczoru zostaną zaprezentowane jeszcze dwa inne filmy. Pierwszy  z nich to "O łodziach i braciach" to opowieść o jednej z najsłynniejszych stoczni jachtowych w historii żeglarstwa prowadzonej przez Johna i Nathanaela Herreshoffów. Przez kilkadziesiąt lat projektowali i budowali jachty, które skutecznie broniły najsłynniejsze trofeum żeglarskie na świecie - Puchar Ameryki.  Ostatnim filmem w tym dniu będzie  "Berserk w Antarktyce", za każdym razem gdy jest puszczany wzbudza wiele skrajnych emocji. Jego bohaterem jest Jarle Andhoy, norweski żeglarz, podróżnik, celebryta, który realizując swoje odważne żeglarskie plany jakby zapomina o rządzących światem regułach i zasadach własnego bezpieczeństwa. Nazywa sam siebie "ostatnim z prawdziwych Wikingów".

Także w niedzielę zaprezentowane będą filmy:

"Kapitan Kapitanów" to archiwalny film o bardzo ważnej postaci w historii polskiego szkolnictwa morskiego, kapitanie Konstantym Maciejewiczu. To właśnie on jest bohaterem jednej z najbardziej znanych książek marynistycznych "Znaczy Kapitan". 

"W kilwaterze szkunera Zaca" - to historia jednego z najpiękniejszych jachtów jakie były budowane w początkach XX wieku dla amerykańskich milionerów, bogacących się beneficjentów rewolucji przemysłowej po drugiej stronie Atlantyku. 

Pokaz filmu "Gorycz Zwycięstwa" będzie wielką gratką dla miłośników regat i szybkich jachtów. Jest to wspomnienie znakomitego żeglarza, kapitana Kazimierza "Kuby" Jaworskiego. W filmie opowiada o tym, jak nie doszło do startu polskiego jachtu Spaniel 2 w słynnych regatach samotników OSTAR. Niedzielny wieczór zakończymy na wesoło. "Przygody Dodo" to pełna przygód i humoru bezpretensjonalna historia grupki wspinaczy górskich i ich żeglarskiej wyprawy na Grenlandię na jachcie 79-letniego Boba Sheptona. Film nie tylko dla żeglarzy. Nie tylko dla miłośników gór. Absolutnie dla wszystkich. 

Współorganizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami wydarzenia są: Miasto Gdynia, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Festiwal odbywa się pod patronatem prezydenta Miasta Gdyni. Patronem medialnym jest Radio Gdańsk, Magazyn Wiatr, Żeglarski.info oraz Trójmiasto.plzdjęcie: https://kino.trojmiasto.pl/Festiwal-Filmow-Zeglarskich-JachtFilm-imp511585.html#fb_id:0,pozycja:0

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Gdańsk, Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm
Miejsce
Gdańsk
Kiedy
16 październik, 2021
O której
16:00
Wstęp
Bezpłatny
Wrocław historia, ciekawostki, atrakcje...
Wrocław
16 sierpień, 2022
Wrocław jest jest siedzibą władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone ono jest w Europie
Mazurskie Zawody Balonowe w Ełku
Ełk
16 sierpień, 2022
W dniach 12-14 sierpnia w Ełku będzie miało miejsce niezwykle widokowe wydarzenie. Mianowicie kolorowe balony
Sanok atrakcje, historia, ciekawe informacje...
Sanok
16 sierpień, 2022
Miasto Sanok, jest miastem powiatowym w Polsce, mieszczącym się w województwie podkarpackim. Położone ono jest w