Śladami pamięci

Opis

 Nigdy nie powinniśmy zapomnieć o tragedii jaką dotknęła polskich Żydów. Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zaprasza na wystawę zatytuowaną " Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski". Jest ona efektem twórczej współpracy pomiędzy Chrisem Schwarzem i Jonathanem Weberem (Przewodniczący UNESCO ds. Studiów Żydowskich i Międzywyznaniowych, Uniwersytet w Birmingham, Wielka Brytania). Poświęcając projektowi ponad 12 lat, zebrali oni materiał, który umożliwia zupełnie nowe spojrzenie na żydowską przeszłość.

Co możemy tam zobaczyć?

Sekcja 1: Świadectwo ruin

Fotografie ukazują stereotypowy obraz zniszczenia. Jednak stereotyp to nie tylko wyobrażenie, ale i częściowe odbicie rzeczywistości - sfotografowane obiekty i miejsca rzeczywiście istnieją.


Sekcja 2: Żydowska kultura, jaką niegdyś była

Część druga koncentruje się na kulturze żydowskiej, jaką była przed zagładą. Na terenie Galicji wciąż można znaleźć oznaki siły o splendoru cywilizacji żydowskiej.


Sekcja 3: Holokaust. Miejsca zagłady

Trzecia część wystawy pokazuje miejsca, w których dokonała się zagłada, podkreślając to, czego można się w Polsce dowiedzieć na temat bestialstwa wojennych zbrodni. Chcemy nie tylko pokazać powszechnie znane symbole ludobójstwa, lecz także pomóc odwiedzającym zrozumieć istotę Holokaustu.

Sekcja 4: Jak zapamiętywana jest przeszłość

W części czwartej autorzy analizują powojenne procesy, szczególną uwagę kierując na te, które wpłynęły na zachowanie pamięci o żydowskiej kulturze Galicji.

Sekcja 5: Ludzie tworzący pamięć

Inaczej niż wcześniejsze sekcje, ta ukazuje ludzi w różny sposób zaangażowanych w tworzenie pamięci. Wierzymy, że to zakończenie przynosi nadzieję, a pamięć o przeszłości pozwala kształtować przyszłość i nadawać jej właściwy kierunek.


zdjęcie: https://www.krakow.pl/odwiedz_krakow/22063,artykul,muzeum_zydowskie_galicja__ul__dajwor_18_.html

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Kraków,
Miejsce
Kraków
Kiedy
17 październik, 2021
O której
11:00
Wstęp
Płatny
Tajemnice Starego Miasta
Warszawa
24 październik, 2021
Miasto Warszawa zaprasza na wieczorny spacer po zaułkach staromiejskiej dzielnicy. Podczas spaceru usłyszymy historie niekoniecznie
SztukoQuizówka-turniej wiedzy o sztuce
Sopot
20 październik, 2021
Jeżeli lubisz łamigłówki to to wydarzenie jest idealne dla ciebie! Na wydarzenie w Mieście Sopot
29. Świętokrzyskie Dni Muzyki
Kielce
24 październik, 2021
Już w najbliższy piątek rozpoczną się 29. Świętokrzyskie Dni Muzyki w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Zobacz również