Zapraszamy do Muzeum Historii Torunia

Opis

Powstaniec styczniowy, miłośnik nauki, działacz narodowy ? Michał Leon Sczaniecki, bohater cyklu spotkań ?Romantyczny pozytywizm?

W sobotę 6 listopada zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu spotkań ?Romantyczny pozytywizm?. Tym razem poznamy postać Michała Leona Sczanieckiego - Wielkopolanina, uczestnika powstania styczniowego, wzorowego gospodarza, oddanego społecznika i działacza narodowego, miłośnika nauki, sztuki i literatury. Koligacje rodzinne naszego bohatera spowodowały, że już od najmłodszych lat wychowywany był w duchu nie tylko lokalnego patriotyzmu ale także poczucia państwowości, do której odbudowania dążyły kolejne pokolenia Polaków. Jako wnuk Stanisława Kostki Mielżyńskiego, odznaczonego krzyżem Virtuti Militari, walczącego pod dowództwem gen. Henryka Dąbrowskiego oraz krewny Emilii Sczanieckiej, sanitariuszki i organizatorki szpitali i opiekunki powstańców z 1830, 1846, 1848-49 i 1863 roku doskonale znał dzieje walki o odzyskanie niepodległość. Jego marzenia o wolnej Polsce ziściły się pod koniec życia, gdyż Michał Sczaniecki był jedynym spośród bohaterów naszego cyklu, który doczekał wcielenia większości ziem Prus Zachodnich do II Rzeczpospolitej.

Więcej na temat jego życia i działalności na spotkaniu opowie Piotr Gużyński ? kustosz Działu Archeologii Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zapraszamy do Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów, ul. Łazienna 16) o godzinie 12.00. Wstęp wolny!

Wszystkie imprezy związane z realizacją programu ?Romantyczny pozytywizm? są bezpłatne dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu ?Patriotyzm Jutra?.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Toruń,
Kiedy
28 listopad, 2021
O której
Wstęp
Bezpłatny
Polskie Koleje Linowe ze skipassem sezonowym dla narciarzy na najbliższą zimę
Międzybrodzie Żywieckie
28 listopad, 2021
Nowy sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy sportów zimowych oraz stacje narciarskie przygotowują się
Magia Świąt w Krakowie!
Kraków
28 listopad, 2021
Jest taki czas w roku, kiedy dzieje się magia. jest kolorowo i przyjemnie gwarno, a
Spotkanie z Marcinem Wawrzyńczakiem z Wydawnictwa Wielka Izera
Świeradów-Zdrój
26 listopad, 2021
Już za tydzień w Stacji Kultury odbędzie się spotkanie z Marcinem Wawrzyńczakiem z Wydawnictwo Wielka

Zobacz również