Zapraszamy do Muzeum Historii Torunia

Zapraszamy do Muzeum Historii Torunia w miejscowości Toruń

Opis

Powstaniec styczniowy, miłośnik nauki, działacz narodowy ? Michał Leon Sczaniecki, bohater cyklu spotkań ?Romantyczny pozytywizm?

W sobotę 6 listopada zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu spotkań ?Romantyczny pozytywizm?. Tym razem poznamy postać Michała Leona Sczanieckiego - Wielkopolanina, uczestnika powstania styczniowego, wzorowego gospodarza, oddanego społecznika i działacza narodowego, miłośnika nauki, sztuki i literatury. Koligacje rodzinne naszego bohatera spowodowały, że już od najmłodszych lat wychowywany był w duchu nie tylko lokalnego patriotyzmu ale także poczucia państwowości, do której odbudowania dążyły kolejne pokolenia Polaków. Jako wnuk Stanisława Kostki Mielżyńskiego, odznaczonego krzyżem Virtuti Militari, walczącego pod dowództwem gen. Henryka Dąbrowskiego oraz krewny Emilii Sczanieckiej, sanitariuszki i organizatorki szpitali i opiekunki powstańców z 1830, 1846, 1848-49 i 1863 roku doskonale znał dzieje walki o odzyskanie niepodległość. Jego marzenia o wolnej Polsce ziściły się pod koniec życia, gdyż Michał Sczaniecki był jedynym spośród bohaterów naszego cyklu, który doczekał wcielenia większości ziem Prus Zachodnich do II Rzeczpospolitej.

Więcej na temat jego życia i działalności na spotkaniu opowie Piotr Gużyński ? kustosz Działu Archeologii Muzeum Okręgowego w Toruniu. Zapraszamy do Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów, ul. Łazienna 16) o godzinie 12.00. Wstęp wolny!

Wszystkie imprezy związane z realizacją programu ?Romantyczny pozytywizm? są bezpłatne dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu ?Patriotyzm Jutra?.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Toruń,
Kiedy
04 lipiec, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Toruń historia, ciekawostki...
Toruń
04 lipiec, 2022
Historia Torunia jest bardzo interesująca oraz bogata.Obszar dzisiejszego miasta, był dogodnym miejscem  dla osadnictwa. Istniał
Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich 2022
Warszawa
04 lipiec, 2022
Łazienki Królewskie są niesamowicie klimatycznym i pięknym zespołem pałacowo-ogrodowym założonym w XVIII wieku przez Stanisława
ROTUNDA ZAMOJSKA: historia, ciekawostki...
Zamość
04 lipiec, 2022
Budynek rotundy. Zamojska Rotunda jest dziewiętnastowieczną budowlą, która powstała w latach od 1825 do 1831