PKL bezpieczny adres - przeglądy techniczne i ćwiczenia na Kasprowym Wierchu

Opis

Bezpieczeństwo podróżujących oraz pracowników, a także zapewnienie najwyższych standardów technicznych funkcjonowania kolei i urządzeń ? to priorytety, którymi od zawsze kierują się Polskie Koleje Linowe (PKL). Przestój serwisowy w ośrodkach turystycznych PKL wykorzystuje również na przeprowadzenie ćwiczeń wraz ze służbami, których celem jest profesjonalne zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku sytuacji kryzysowych.

Polskie Koleje Linowe od początku działalności stawiają na bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno  osób odwiedzających ośrodki, podróżujących wagonami i krzesełkami kolei linowych oraz pracowników PKL. Dlatego spółka w swoich ośrodkach przeprowadza codzienną kontrolę, podczas której sprawdzane są główne systemy zabezpieczeń, w tym systemy hamulcowe, elektroniczne i mechaniczne. Oprócz codziennych przeglądów technicznych kolei i urządzeń PKL dodatkowo dwa razy w roku ? zarówno po sezonie letnim, jak i zimowym ? przeprowadza prace serwisowe i konserwacyjne, które związane są z czasowym przestojem funkcjonowania kolei.  
Zgodnie z planem przestój techniczny w ośrodkach PKL, poza pracami serwisowymi, przeglądami kolei i urządzeń technicznych, został wykorzystany na przeprowadzenie ćwiczeń realizowanych wspólnie przez PKL, TOPR, GOPR i straż pożarną.  Ćwiczenia te są powtarzane od wielu lat, co wpisuje się w zarządzanie kryzysowe zarówno PKL, jak i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludzi.
3 listopada na Kasprowym Wierchu zrealizowane zostały szkoleniowe próby ewakuacji pasażerów, podczas których ratownicy TOPR trenowali między innymi przy użyciu sprzętu alpinistycznego i wykorzystaniem technik linowych. Przed ćwiczeniami na Kasprowym Wierchu w siedzibie PKL zostały omówione procedury zarządzania kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele PKL i służb ratowniczych: TOPR, Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Starostwa Powiatowego i TPN.
W naszych procedurach, jako priorytet przewidujemy zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom kolei. W przypadku zatrzymania funkcjonowania kolei mamy możliwość wykorzystania dodatkowego napędu tak, by wagony bezpiecznie dotarły do budynków stacji - mówi Marian Szewczyk, dyrektor ds. techniczno-operacyjnych PKL.

Od 85 lat, czyli od początku prowadzenia działalności przez PKL, nigdy nie doszło do takiej sytuacji, w której konieczna byłaby ewakuacja pasażerów z wagonów na Kasprowym Wierchu ? dodaje dyrektor Marian Szewczyk.
Koleje linowe wyposażone są w elektroniczne oraz mechaniczne systemy zapewniające bezpieczeństwo. Przy właściwej i profesjonalnej eksploatacji kolei, zapewnianiu codziennych oraz okresowych przeglądów technicznych prowadzonych przez wykwalifikowaną załogę podróż koleją linową jest bezpiecznym środkiem transportu, a ośrodki turystyczne i koleje linowe PKL oceniane jako bezpieczny adres.
Pomimo posiadanych zabezpieczeń technicznych, PKL ? zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, wynikającymi również z norm producentów kolei jak i zaleceń Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) oraz jako dodatkowy element dbania o bezpieczeństwo pasażerów ? prowadzi przygotowania i ćwiczenia wraz z TOPR, GOPR i strażą pożarną w ramach szkoleniowych prób ewakuacji pasażerów.

Udział TOPR w tego typu ćwiczeniach jest oczywisty i wynikający z zadań, które realizujemy w ramach ratownictwa górskiego i szerzej rozumianego bezpieczeństwa powszechnego. Podstawą sprawnie zorganizowanych ewentualnych działań ratowniczych jest trening techniczny oraz wcześniej przygotowana i przećwiczona procedura współpracy wszelkich służb. Na podkreślenie zasługuje tutaj nasza doskonała współpraca z PKL zarówno na poziomie zarządzania jak i bezpośrednich działań pracowników PKL i ratowników TOPR ? mówi Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR.
Każdorazowo niezbędnym elementem zakończenia prac serwisowych i konserwacyjnych kolei jest odbiór techniczny i dopuszczenie do użytkowania urządzeń przez Transportowy Dozór Techniczny.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Zakopane,
Kiedy
28 listopad, 2021
O której
Wstęp
Bezpłatny
Polskie Koleje Linowe ze skipassem sezonowym dla narciarzy na najbliższą zimę
Międzybrodzie Żywieckie
28 listopad, 2021
Nowy sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy sportów zimowych oraz stacje narciarskie przygotowują się
Magia Świąt w Krakowie!
Kraków
28 listopad, 2021
Jest taki czas w roku, kiedy dzieje się magia. jest kolorowo i przyjemnie gwarno, a
Spotkanie z Marcinem Wawrzyńczakiem z Wydawnictwa Wielka Izera
Świeradów-Zdrój
26 listopad, 2021
Już za tydzień w Stacji Kultury odbędzie się spotkanie z Marcinem Wawrzyńczakiem z Wydawnictwo Wielka

Zobacz również