Jaki był ?Porządek dnia w dawnym Toruniu?

Jaki był ?Porządek dnia w dawnym Toruniu? w miejscowości Toruń

Opis

Już od 20 listopada toruńskie Muzeum Okręgowe zaprasza do zwiedzania najnowszej wystawy czasowej pt. Porządek dnia w dawnym Toruniu, prezentowanej w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Zastanawialiście się kiedyś, ile dni świątecznych liczył średniowieczny kalendarz liturgiczny, ile razy na dobę modlił się brat kapłan w zakonie krzyżackim, ile godzin dziennie pracował rzemieślnik murarski, a kiedy toruński kupiec kończył sezon zamorskich podroży? Jeśli tak, to proponujemy swoistą podróż w czasie. Każdy oglądający ekspozycję Porządek dnia... będzie mógł zajrzeć do kramu kupieckiego, warsztatu rzemieślniczego, czy też odwiedzić mieszkańców zamku krzyżackiego i zobaczyć, jak wyglądały codzienne czynności ludzi żyjących w średniowiecznym i nowożytnym Toruniu.

Ekspozycja została poświęcona pojmowaniu, mierzeniu i porządkowaniu czasu w dawnym Toruniu, dlatego też będzie można na niej odnaleźć m.in. dawne zegary i kalendarze, ale także przedmioty codziennego użytku i zawodowe atrybuty oraz dokumenty normujące miejską rzeczywistość, a więc toruńskie wilkierze i statuty cechowe.

Życie mieszkańców dawnego Torunia regulowały przede wszystkim specjalne uchwały rady miejskiej, zwane wilkierzami - wskazuje kuratorka wystawy dr Alicja Sumowska i dodaje: Zawarte w nich regulacje miały zapewnić porządek w mieście, a w praktyce wpływały także na miejski rytm życia. Jednak nie były one jego jedynym wyznacznikiem. Inaczej wyglądał dzień kupca, duchownego czy rzemieślnika, jeszcze inny porządek dnia mieli mieszkańcy toruńskiego zamku krzyżackiego. Dzień powszedni z kolei różnił się od świątecznego. Rytm doby wyznaczały nie tylko dzwony kościelne
i miejskie zegary, ale także panujące zwyczaje czy odbywające się w mieście wydarzenia.


Chcąc znaleźć odpowiedź na pytania, jak ważny był czas dla mieszkańców dawnego Torunia, jak go mierzono, porządkowano, co wpływało na wygląd dnia powszedniego, a co na niedziele i święta, zapraszamy do lektury katalogu wystawy. Publikacja zawiera liczne fotografie eksponowanych muzealiów oraz prezentuje podjętą na wystawie tematykę w popularnonaukowym ujęciu. Będzie on dostępny od 19 listopada w kasach Muzeum Historii Torunia i Ratusza Staromiejskiego a także w sklepie internetowym.


Ekspozycję można oglądać od 20 listopada 2021 r. do 27 lutego 2022 r. w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Wernisaż zaś, na który serdecznie zapraszamy, odbędzie się 19 listopada (piątek) br. o godz. 17.00. Wstęp wolny!

Wydarzenie dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Toruń,
Kiedy
20 maj, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Międzynarodowy Turniej Gimnastyki Artystycznej
Gdynia
20 maj, 2022
W  dniach 20-22 maja odbędzie się Międzynarodowy Turniej Gimnastyki Artystycznej w Gdynia Arena, będzie to
Dni Giżycka i Święto Miast Partnerskich 2022
Giżycko
27 maj, 2022
Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz oraz Giżyckie Centrum Kultury zapraszają na Dni Giżycka odbywające się
DZIEŃ DZIECKA PEŁEN PRZYGÓD
Bałtów
28 maj, 2022
Bałtowski Kompleks Turystyczny organizuje wyjątkowy Dzień Dziecka w dniach 28 oraz 29 maja 2022r. Będąc w