Kolej na Solinę - trwa budowa widokowej kolei gondolowej i nowego ośrodka turystycznego PKL w Bieszc

Kolej na Solinę - trwa budowa widokowej kolei gondolowej i nowego ośrodka turystycznego PKL w Bieszc w miejscowości Solina

Opis

Nad Soliną trwa budowa atrakcji turystycznej, w której już latem przyszłego roku będzie można spędzić bardzo wyjątkowo czas. To właśnie tutaj Polskie Koleje Linowe budują kolej gondolową i wieżę widokową. Powstały już budynki stacji oraz wszystkie pięć podpór kolei widokowej, w tym najwyższa w Polsce sięgająca 75 metrów.
Bieszczady, Jezioro Solińskie oraz zapora ze względu na swój charakter - połączenie natury z techniką - przyciągają od lat wielu turystów. Polskie Koleje Linowe właśnie w tej wyjątkowej lokalizacji tworzą atrakcyjną ofertę turystyczną, która już niebawem pozwoli zobaczyć bieszczadzkie krajobrazy z nowej perspektywy - wysokości wagonika kolei gondolowej i wieży widokowej.
Na półtorakilometrowej trasie przejazdu koleją gondolową, zaczynającej się od strony deptaka nad zaporą w stacji Plasza, aż do Góry Jawor będzie można oglądać spektakularne widoki na panoramę Bieszczad, w tym Jezioro Solińskie.  Na trasie kolei gondolowej znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach. Dlatego pasażerowie wagonika będą mogli podziwiać niezwykłe krajobrazy, jezioro oraz monumentalną solińską zaporę z różnych wysokości. Podpory są już gotowe, w tym podpora nr 3 -  licząca 75 metrów - to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. Wraz z nią zostały postawione także pozostałe cztery podpory ? o wysokości 48, 28, 19 i 17 metrów. Trwają prace związane z realizacją bieszczadzkiej inwestycji. W Solinie powstały budynki stacji kolei linowej, w których zaczynać będą swoją podróż wagonikiem goście odwiedzający latem przyszłego roku nowy ośrodek turystyczny PKL.
"Solina dzięki pięknej przyrodzie Bieszczad i monumentalnej zaporze, a już wkrótce, także kolei widokowej pokaże nam, jak ogromną siłę natury ma to miejsce. Chcemy zadbać o każdy szczegół tak, by nowa atrakcja turystyczna w Solinie była sposobem na poznanie i odkrycie tego miejsca na nowo i z innej perspektywy" - mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.
Prace związane z powstaniem nowego ośrodka w Solinie prowadzone są zgodnie z planem. Powstały już budynki obu stacji, a także wszystkie podpory kolei gondolowej. W kolejnych etapach budowy planowane są prace związane z rozciąganiem liny kolei. Będzie to wyjątkowy etap powstawania kolei widokowej nad Soliną i bardzo nowoczesna oraz ciekawa część prac montażowych podczas budowy ośrodka turystycznego PKL w Bieszczadach. PKL stawia na nowoczesne rozwiązania, dlatego podczas montażu i rozciągania liny kolei zostaną wykorzystane wyjątkowe technologie. Za pomocą nowoczesnego i specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina z kevlaru o średnicy 1 mm, za nią kolejno liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz 24 mm. Dopiero po tym etapie zakładana i zamontowana będzie właściwa lina, na której w przyszłości poruszać będą się gondole kolei PKL.  Te bardzo specjalistyczne prace nad zaporą w Solinie zaplanowane są jeszcze w tym roku. W przyszłym roku zaplanowane zostało dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu ośrodka PKL Solina. Zgodnie z planem nowy ośrodek PKL nad Soliną dostępny będzie dla turystów już latem przyszłego roku.  

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Solina, Kolej na Solinę - trwa budowa widokowej kolei gondolowej i nowego ośrodka turystycznego PKL w Bieszc
Kiedy
24 kwiecień, 2024
O której
Wstęp
Bezpłatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny