Noclegi, jedzenie i życie jak dawniej

Opis

Obszar Centralnego Łuku Turystycznego zlokalizowany jest w samym sercu Polski. Nasza organizacja swoją nazwę (ŁUK) wywodzi od trzech głównych miast założycielskich: Łęczycy, Uniejowa i Kłodawy. Od lat promujemy historyczne, przyrodnicze i kulturowe walory naszego regionu. Na terenie CŁT znajduje się wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, nierzadko znanych i lubianych w całym kraju. Wśród nich na uwagę zasługują te, które łączy wspólny mianownik: przeszłość. Noclegi, jedzenie i życie jak dawniej są tu na wyciągnięcie ręki. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wybranymi obiektami.

Noclegi, jedzenie i życie jak dawniej
Pragniemy przedstawić Państwu kilka obiektów turystycznych, które na długo pozostaną w Waszej pamięci. Miejsca te sprawią, że przeniesiecie się w czasie, zobaczycie życie w polskiej wsi z początku XX wieku i tej współczesnej, a nawet? zawitacie do prawdziwego dawnego indiańskiego świata. Zacznijmy naszą przygodę.
Skansen ?Łęczycka Zagroda Chłopska? dopełnia ofertę muzealną Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, jednocześnie tworząc możliwość rozwoju kultury lokalnej w oparciu o tradycję. To unikatowe miejsce, w którym można zobaczyć tradycyjne zabudowania oraz elementy życia wiejskiego z początku XX wieku. Skansen jest także markowym produktem turystycznym i edukacyjnym, promującym kulturę Łęczyckiego oraz województwa łódzkiego.
W skład zabudowań skansenu wchodzą: Budynki wielkiej architektury: Dom mieszkalny (tzw. chałupa) ? Wzniesiony w miejscowości Chorki (gm. Grabów, pow. Łęczyca) u schyłku XIX w. Obecnie jest to rekonstrukcja. Łęczyckie było terenem, na którym z uwagi na niedostatek drewna chętnie sięgano po inne surowce budowlane, jak np. glina. Gliniane zabudowania chłopskie, a nawet dwory, wznoszone były we wsiach w XIX wieku i w 1 poł. XX stulecia. Dom w Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej to typowy przykład takiego budownictwa. Składa się z dwóch pomieszczeń mieszkalnych (izby kuchennej i pokoju) oraz położonej pomiędzy nimi przelotowej sieni. Wzniesiony został z gliny, zwieńczony zaś naczółkowym dachem pokrytym słomą. W jego wnętrzach zobaczyć można dawne urządzenia paleniskowo-dymne: w izbie kuchnię nakrytą płytą żeliwną z kapturem, w sieni szeroki komin z piecem chlebowym u jego podstawy oraz w pokoju piec ogrzewczy z białych kafli. Do tych budynków zaliczamy ponadto: wielofunkcyjny budynek inwentarski (obora, stajnia i chlew oraz szopa na torf), stodołę oraz budynek o funkcjach administracyjno-ekspozycyjnych. Elementy małej architektury sakralnej: kapliczki.
Budynki prezentujące przemysł i rzemiosło wiejskie: wiatrak kozłowy ? stanowi on jeden z najlepiej zachowanych młynów wietrznych w województwie łódzkim. Jego podstawowe wyposażenie technologiczne składa się z jednego złożenia kamieni francuskich oraz odsiewacza graniastego. W okresie międzywojennym zostało ono rozbudowane o mlewnik walcowy, łuszczarkę, wialnię i elewatory kubełkowe. Wszystko to służyło do produkcji mąki i śruty. Wewnątrz znajduje się ekspozycja obrazująca młynarstwo wietrzne na obszarze Łęczyckiego na przełomie XIX i XX w.

Siedlisko Besiekiery przy ruinach zamku
To jedno z najbardziej wyjątkowych gospodarstw agroturystycznych naszego regionu, do którego zawsze chętnie zapraszamy na krótszy lub dłuższy pobyt. Na magiczną aurę tego miejsca składa się niewątpliwie położenie ? siedlisko znajduje się w najbliższym sąsiedztwie ruin XV-wiecznego zamku. Spotkacie tu także przemiłych gospodarzy, którzy dopełnią wszelkich starań, by Wasz pobyt był dobry i przyjemny.
Siedlisko Besiekiery to idealne miejsce na odpoczynek i oderwanie od codzienności w pięknych okolicznościach przyrody. Tutaj czas zatrzymuje się w miejscu, tu z okna widać okazałe ruiny średniowiecznego zamku otoczone fosą. To wymarzona okolica na piesze i rowerowe wycieczki wśród pól, łąk i pobliskich lasów, spacery wokół zamkowej fosy.

Zagroda Młynarska w Uniejowie
Kolejne miejsce, w którym przeniesiecie się Państwo w czasie to Zagroda Młynarska w Uniejowie. Podobnie jak prezentowany wcześniej Skansen ?Łęczycka Zagroda Chłopska?, zobaczycie tu obiekty muzealne przybliżające dawne życie na wsi, a nawet? przenocujecie w wiatraku.

Wioska Indiańska ?Tatanka? w Solcy Małej
Zwiedziliśmy już obiekty związane z tradycyjnym życiem na polskiej wsi, czas na poznanie kultury i tradycji? rdzennych Indian. Między Łęczycą a Ozorkowem, w Solcy Małej, rozpościera się malowniczo położona Wioska Indiańska ?Tatanka?. Wioska została założona w 2003 r. przez wieloletniego członka Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian i rokrocznie zaprasza wszystkich spragnionych ciekawych przygód ? zarówno starszych i oczywiście najmłodszych. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć indiańską ziemiankę. Znajduje się tu również jedna z największych kolekcji indiańskiego rękodzieła. Nie może zabraknąć oczywiście tradycyjnych namiotów Indian ? tipi. Na terenie wioski istnieje możliwość zorganizowania rozmaitych eventów. Odbywają się tu m.in. pikniki, festyny i imprezy okolicznościowe. Jest to miejsce otwarte zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Łęczyca,
Kiedy
23 styczeń, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Dzień Babci i Dziadka w Chochołowskich Termach!
Chochołów
23 styczeń, 2022
Szukasz pomysłu na prezent dla Babci i Dziadka?Chochołowskie SPA przygotowało wyjątkowe pakiety, które na pewno
DWA DNI NA GŁÓWNYM SZLAKU BESKIDZKIM!
Kielce
19 marzec, 2022
DWA DNI NA GŁÓWNYM SZLAKU BESKIDZKIM!Włóż wygodne buty, spakuj plecak, zabierz mapę, nie zapomnij o
Trasa narciarska w Dolinie Gąsienicowej otwarta dla narciarzy
Zakopane
23 styczeń, 2022
Polskie Koleje Linowe zapraszają na Kasprowy Wierch - trasa narciarska w Dolinie Gąsienicowej otwarta dla

Zobacz również