Solina-malownicze krajobrazy na czele sercem Bieszczad

Solina-malownicze krajobrazy na czele sercem Bieszczad w miejscowości Solina

Opis

SOLINA- MALOWNICZE KRAJOBRAZY Z JEZIOREM NA CZELE SERCEM BIESZCZAD

Solina- usytuowana w Bieszczadach miejscowość, leżąca nad Jeziorem Solińskim. Swoim zasięgiem obejmuje województwo podkarpackie, wraz z przepływającą przez nią rzeką San. Dodatkowo jest chętnie odwiedzana przez turystów, zwłaszcza w okresie letnim. Przede wszystkim słynie z potężnej zapory, z której roztacza się sama panorama miejscowości. Stanowi ona doskonałe okno na inne jeziora, oraz okolicę. Niezaprzeczalnie znana jest również ze swojego malowniczego położenia, cieszącego oczy przyjezdnych przepięknymi widokami. Co ciekawe- dawniej przynależała do województwa krośnieńskiego.

Wspomniane jezioro pełni funkcję zbiornika retencyjnego, zaś sama zapora odgrywa rolę miejscowego deptaka. Jednocześnie znajduje się w niej elektrownia wodna. Większość mieszkańców utrzymuje się właśnie pracując w niej. Zapora sama w sobie dysponuje pokaźnymi wymiarami. Liczy 82 metry wysokości, mogąc poszczycić się przy tym długością, wynoszącą dokładnie 664 metry. To pozwala ją uplasować, jako największy tego typu obiekt w kraju. Odnosząc się do Soliny, jak i nawet rejonów Bieszczadzkich- nie można pominąć ważnych faktów, związanych z jej powstaniem. Bowiem budowa obiektu rozpoczęła się w 1960 roku. Jednak zaczęto z niej korzystać dopiero 8 lat później. Wówczas została ona oddana do użytku. Wieloletnie efekty jej powstawania to kilka tuneli serwisowych. Dwa z nich zostały udostępnione do zwiedzania turystom. Dzięki powstaniu zapory został utworzony największy polski sztuczny zbiornik wodny ? jezioro Solińskie. By tak mogło się stać należało zalać kilka okolicznych wsi, w tym Solinę. Stąd też wzięła się jego nazwa. Aktualnie w wodach zbiornika występuje spora ilość rozmaitych gatunków ryb. Na skutek budowy zapory zaobserwowano populacje płoci uklei, czy okonia.

Bieszczadyprzez wielu uważane za najpiękniejsze górskie pasmo w Polsce. To doskonała baza wypadowa, zarówno dla wybierających się tam w pojedynkę, jak i w grupach. Główna atrakcja- Jezioro Solińskie ucieszy przede wszystkim jednostki lubiące aktywny wypoczynek. nad Soliną znjadziwmy wiele miejsc noclegowych takich jak domki, pokoje do wynajęcia, kwatery prywatne, apartamenty, wille, pensjonaty, ośrodki wczasowe czy agroturystykę. Nad jeziorem znajdują się plaże, które co warto podkreślić nie są atutem samym w sobie. Wynika to z faktu, iż tenże zbiornik wodny oferuje wiele przeróżnych możliwości. Turyści mogą spędzić czas między innymi żeglując, lub wypożyczając sprzęt wodny, np.: popularne, znane chyba każdemu-rowerki. Dobra lokalizacja miejscowości sprawia, że także pasjonaci wędkarstwa spędzą czas zadowoleni, oddając się bez reszty swojej pasji. Miłośnicy sportów wodnych także mogą rozwijać swoje hobby, jak chociażby surfing, kajakarstwo i wioślarstwo. Ponadto- zbiornik ten jest dostosowany do korzystania z kąpieli. Co istotne poza wyznaczonymi punktami kąpieliskowymi zażywanie kąpieli jest uznawane za niezbyt bezpieczne. To z powodu niedostępnych brzegów i licznych przeszkód podwodnych. Na całym zbiorniku obowiązuje strefa ciszy, czego należy przestrzegać.  Można też zaplanować rejs statkiem, przy okazji podziwiając okoliczne widoki. Nie dziwi więc fakt, że jezioro to nierzadko określane jest mianem bieszczadzkiego morza. Należy zaznaczyć, iż w trakcie rejsu zobaczymy miejsca niedostępne dla tych, którzy nie wybierają tej formy atrakcji decydując się zapewne na coś innego.

Niedostępność tych miejsc, poza rejsem jest spowodowana tym, iż do wyznaczonych miejsc wiele ścieżek po prostu nie dociera. Oprócz tego relaksujący się spożytkowują swój czas wędrując po górach, spacerując wieloma trasami, a tych jest niemało. Uwzględniono zarazem też i te bardziej wyczynowe dla kolarzy, jak i te przeznaczone dla rowerzystów. Solina, jako doskonale rozwinięta pod względem turystycznym posiada ogromne ilości baz, oraz obiektów noclegowych. Przeważają głównie zlokalizowane w centrum domki letniskowe. Również domki całoroczne, czy pokoje w pensjonatach, zapewniające anonimowość, dostarczające prywatności czekają na nowo przybyłych. Nawiązując do kwestii wyżywienia szczególnie lubiana, niezmiennie od kilku lat przez smakoszy jest ?Karczma Solina Jędrulowa Chata?. Wybierając się tam z pewnością będziemy mogli skosztować smaków kuchni regionalnej. Nie brakuje tutaj również smażalni ryb, gdzie najchętniej wybierany jest pstrąg. Jednakże goście mogą wybierać między rybami smażonymi, czy grillowanymi. Często odwiedzana jest także ,,Pizzeria Italia?. Na brzegach jeziora znajduje się kilka ośrodków rekreacyjnych, m.in.: znana miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk.

Wśród okolicznych atrakcji/zabytków najczęściej wymienianymi przez turystów są:

 • Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych (w promieniu 16 km od Soliny),

 • Sanktuarium Matki Boskiej Pięknej Miłości we wspomnianej powyżej miejscowości Polańczyk,

 • Dom Kultury (również w Polańczyku)

 • Cerkiew grekokatolicka,

 • Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa

 • Kamień Leski,

 • Siekierezada,

 • Cmentarz Żydowski,

 • Zamek Kmitów,

 • Aquarius-basen w pobliskiej miejscowości Lesko (16km od Soliny)

 • Stadnina koni ,,Karino?

Pisząc o Solinie, jej położeniu, walorach, a także atrakcjach nie sposób nie wspomnieć o swego rodzaju planowanej nowości. Już teraz można założyć, że przyciągnie ona kolejnych gości. Obecnie powstaje tam linia kolei widokowej. Niedawno końca dobiegł jeden z etapów budowy. Zakończenie prac przewidziane jest na przyszły rok. Oznacza to, że sezon urlopowy 2023 roku będziemy mogli przeznaczyć na pobyt nad jeziorem, oddając się podziwianiu widoków. Wiadomo już, iż całość przypomina wysoki wyciąg, oczywiście z przeznaczeniem dla celów turystycznych. Da ona przybyłym możliwość obserwowania także słynnej zapory. Ta gondolowa kolej widokowa to dostrzeganie nie tylko Jeziora, jak i zapory, ale i rozpościerającej się bieszczadzkiej panoramy. Tak więc turyści będą usatysfakcjonowani wariantem 3 w 1, z którym tutaj mamy do czynienia. Imponujący jest fakt, iż w najwyższym punkcie osiąganym przez linię wysokość oscyluje w granicach aż 75 metrów. Dla porównania to wymiar budowli mającej w rozkładzie aż 23 piętra! Prace nad nową atrakcją turystyczną są obecnie na dość zaawansowanym poziomie. W najnowszym etapie budowy wykorzystano nawet dron. Przecież nie od dziś wiadomo, że jego pomoc potrafi być wręcz nieoceniona. Przydaje się on szczególnie na terenie planowania inwestycji. Dzięki swoim zastosowaniom pozwala dokładnie mapować teren i to trójwymiarowo. To sprawia, że praca geodetów staje się łatwiejsza, zarazem umożliwiając rozciąganie lin na powierzchni całej konstrukcji.

Podsumowując, Solina niepodważalnie stanowi olbrzymi potencjał dla Bieszczad. Wbrew temu, co można czasami usłyszeć o tym regionie- atrakcji nie jest tam wcale mało. Budowana kolej widokowa PKL nad Zaporą w Solinie dołączy, jako kolejna do grona tych już stale istniejących. To ogromna szansa na uatrakcyjnienie tego miejsca. Realizowana inwestycja daje nowe otwarcie, świeże spektrum możliwości, poszerzając ofertę turystyczną, a co równie ważne- stwarzając nowe miejsca pracy. Jezioro Solińskie, jak również zapora ze względu na swój charakter - połączenie natury z techniką - od lat przyciągają turystów z całej Polski. Budowa nowego ośrodka turystycznego przez Polskie Koleje Linowe i Polski Fundusz Rozwoju ma za zadanie dodatkowo podnieść atrakcyjność całego regionu. Powstanie m.in. widokowa kolej linowa, wieża obserwacyjna i park krajobrazowy.

Zatem, nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na zakończenie prac, a w przyszłym roku, jako cel podróży wakacyjnej, a może i kierunku urlopowego wybrać Solinę. Udany wypoczynek gwarantowany!


Kinga Kopyś
Podstawowe informacje
Lokalizacja
Solina, Solina-malownicze krajobrazy na czele sercem Bieszczad
Miejsce
Bieszczady
Kiedy
22 maj, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Międzynarodowy Turniej Gimnastyki Artystycznej
Gdynia
20 maj, 2022
W  dniach 20-22 maja odbędzie się Międzynarodowy Turniej Gimnastyki Artystycznej w Gdynia Arena, będzie to
Dni Giżycka i Święto Miast Partnerskich 2022
Giżycko
27 maj, 2022
Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz oraz Giżyckie Centrum Kultury zapraszają na Dni Giżycka odbywające się
DZIEŃ DZIECKA PEŁEN PRZYGÓD
Bałtów
28 maj, 2022
Bałtowski Kompleks Turystyczny organizuje wyjątkowy Dzień Dziecka w dniach 28 oraz 29 maja 2022r. Będąc w