BESKIDY-KRAINA GÓRSKICH SZLAKÓW Z WACHLARZEM ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH NA CZELE

BESKIDY-KRAINA GÓRSKICH SZLAKÓW Z WACHLARZEM ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH NA CZELE w miejscowości Żywiec

Opis

Leżące na dość rozbudowanym obszarze rejony Beskid sprawiają, że ich zwiedzenie wymaga czasu, skrupulatności i dokładności. Bez odpowiedniego planu, oraz właściwej organizacji szybko możemy być znużeni dalszym odkrywaniem zakątków. Może się zdarzyć, że nawet jeśli uda się nam coś zwiedzić to nie wywoła to w nas większego entuzjazmu, a co za tym idzie- żadnej przyjemności z podróży, a przecież zupełnie nie o to chodzi.

Dlatego dobrym pomysłem będzie rozdzielenie pobytu na części i selekcja poszczególnych atrakcji. Przyjezdni od kilku lat przerzucają się między sobą walorami turystycznymi Beskidów, które z całą pewnością są godne uwagi. Polecany jest Beskid Śląski, Beskid Żywiecki. Jednak nie tylko. Również położony bardziej na wschód- Beskid Niski nie jest pomijany. Tutejsze szlaki, piękne widoki, czy wędrówki przez przełęcze wzbudzą zachwyt każdego. Przede wszystkim trzeba wyjść na szlaki turystyczne, zdobywając górskie wierzchołki. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są m.in. Skrzyczne, a także Barania Góra. Na jej zboczach swój początek bierze rzeka Wisła.

W Beskidzie Żywieckim z kolei czeka na nas Babiogórski Park Narodowy, wraz z wejściem na najwyższy szczyt Babią Górę. Natomiast, jeśli zapragniemy nieco wytchnienia, szukając ciszy, oraz niczym niezakłóconego spokoju- często proponowany jest Beskid Niski. Będąc w nim możemy zdecydować się na przemierzanie tras Magurskiego Parku Narodowego. Powracając jeszcze na sfery Beskidu Śląskiego nie można przejść obojętnie obok jego aż 30 szczytów, należących do Korony Beskidu Śląskiego. Wierzchołki te to gwarancja nieprzeciętnych, niebanalnych widoków, cieszących się sporą sympatią wśród podróżnych. Jako pierwszy na wyróżnienie zasługuje Stożek Wielki. Umiejscowiony w grzbiecie, przebiega przez niego szlak czerwony. Niezwykle zaskakujący potrafi okazać się najwyższy szczyt samego Beskidu Śląskiego -Klimczok. Dawniej występujący pod nazwą Klimczak. W zboczach znajdują się dwie jaskinie: Jaskinia Ali Baby i Jaskinia Piętrowa. Na szczycie zaś znajduje się stalowy maszt z antenami przekaźników telekomunikacyjnych. Natomiast koniec jego wzniesienia układa się kształtem w zaokrąglony kopiec. Nieco miejsca wypada poświęcić również wspomnianej Baraniej Górze. Rozpościerający się z niej horyzont potwierdza, że warto się na niej znaleźć. Chociaż ustępuje Skrzycznemu o 37 metrów to pozostał zdecydowanie bardziej zakorzeniony w ludzkiej świadomości.

Następnym punktem wycieczki, który możemy obrać jest Park Krajobrazowy. Ten niezwykły walor turystyczny Beskidu Śląskiego dorocznie przyciąga rzesze jednostek. Pasmo sięgające Czantorii, jak i Baraniej Góry ma nam do zaoferowania bardzo malowniczy pejzaż. Przyroda nieożywiona kusi skałkami piaskowcowymi, posiadającymi intrygujący kształt. Nie bez powodu pełnią one funkcję tzw. pomników przyrody. Szczyty Beskidu Śląskiego pokrywa las świerkowy tworzący piętro roślinne, któremu nadano nazwę regiel górny. W dużym stopniu zachował on charakter naturalny. Z ssaków występują tu odmiany takich gatunków zwierząt, jak jelenie, sarny, dziki. Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia całkiem możliwe, iż na swojej drodze napotkamy wilka, lub rysia. Ponadto- wskazane jest, by zobaczyć także szczyt graniczny, przebiegający przez Bielsko-Białą, wraz ze znanym zapewne większości z nas- Szczyrkiem. Między nimi przechodzi Gmina Brenna. Mowa tutaj o Trzech Kopcach. Po dotarciu do celu ujrzymy prywatne schronisko ,,Telesforówka?. Co więcej- czekają na nas urzekające, rozciągające się wokół panoramy, oscylujące w niezapomniane widoki. Krótko rzecz ujmując Trzy Kopce Wiślańskie to urzekający, obserwacyjny szczyt w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Jakby atrakcji było mało chętnie przypomni nam o sobie rejon innego Beskidzkiego sektora. Mianowicie Beskid Żywiecki. Na tym obszarze sporym uznaniem może pochwalić się Jezioro Żywieckie. Przypadający rejonowo, jak nasuwa sama nazwa miastu- Żywiec zbiornik retencyjny. Jedna z wielu, jak można śmiało stwierdzić ,,perełka? turystyczna. Ona również nie powinna pozostać niezauważona. Zbiornik ten powstał w rezultacie zalania terenów kilku wsi. Były to: Zarzecze, Tresna, Zadziele, czy Stary Żywiec.

Również okolice wspomnianej Wisły są nie lada rozrywką dla fanów turystyki pieszej. Godny polecenia jest Główny Szlak Beskidzki, biegnący przez najwyższe szczyty górskie. Wiślański odcinek tego szlaku zaczyna się na Wielkiej Czantorii i prowadzi dalej przez Soszów Wielki, Stożek Wielki, Kiczory, Przełęcz Kubalonkę. Ponadto także-Polanę Przysłop, Baranią Górę, aż do Magurki Wiślańskiej. Droga ta przepełniona jest urokliwymi miejscami, oraz zapierającymi dech w piersiach pejzażami. Piękna sceneria sprawi, że nieraz będziemy chcieli tutaj wrócić. Zatrzymując się w Beskidzie warto byłoby zobaczyć też szczyt znany, jako reprezentant? Beskidu Małego-Czupel. Dokładnie leży w zachodniej części Beskidu Małego. Cały jego masyw jest zalesiony. Niebywale popularny jest oprócz Czupela inny górski wierzchołek. Mianowicie Szczyt Równica. Lokalna społeczność przyjęła się go nazywać ,,Diablą Górą?. Postrzegany, jako gwarny, a zarazem tętniący życiem. Usytuowany został on w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego. Sma w sobie Równica serwuje zwiedzającym bardzo przyjemną panoramę. Rozpościerające się stąd horyzonty odznaczają się swego rodzaju nietuzinkowością. Dodatkowo aspektem zachęcającym do jej odwiedzenia jest możliwość dotarcia komunikacją publiczną, jak i osobistym transportem. Za wjazd, ani skorzystanie z parkingu nie jest pobierana opłata. Nie można zapomnieć o masywie, jakim jest góra Żar. Pomimo, iż nie należy do grona tych najwyższych szczytów to przypisuje się jej cechy dość rozpoznawalnego i obleganego przez turystów wzniesienia. Zaznaczenia wymaga, iż jest on jednym z segmentów elektrowni pompowo-szczytowej. Fascynujące widoki roztaczają się nie tylko z wierzchołka, lecz także ze zboczy zenitu. Jedną z możliwości dostania się na Górę Żar jest skorzystanie z kolejki linowo- terenowej. W przypadku wędrujących rodzin z dziećmi zadowalający będzie pewien fakt. Otóż, chcąc dotrzeć do jej punktu bez problemu możemy wjechać wózkiem dziecięcym.

Jak widać, paleta atrakcji w Beskidzie jest dosyć bogata. Wachlarz z mnóstwem przepięknych roztaczających się wokół krajobrazów, wraz z malowniczymi terenami to coś, co powinno być wręcz pożądanym celem naszych podróży.



Kinga Kopyś 

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Żywiec, BESKIDY-KRAINA GÓRSKICH SZLAKÓW Z WACHLARZEM ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH NA CZELE
Miejsce
Beskidy
Kiedy
16 kwiecień, 2024
O której
Wstęp
Bezpłatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny