Strzeliniec Wielki, Park Zdrojowy, Kaplica Czaszek-Oto, co nam proponują Góry Stołowe

Strzeliniec Wielki, Park Zdrojowy, Kaplica Czaszek-Oto, co nam proponują Góry Stołowe w miejscowości Polanica-Zdrój

Opis

Jak wiemy Polska to niezliczona ilość przepięknych terenów, tajemniczych zakamarków, oraz szata bogatej palety turystycznej i nieodkrytych zakątków. Kolejnym, spośród proponowanych przez nas wcześniej miejsc na mapie obok, których nie można przejść obojętnie są Góry Stołowe. Ze względu na wizualny kształt płyt, uformowany z wysoko sięgających kredowych piaskowców wzniesienia te ułożone są poziomo. Taki stan rzeczy powoduje, iż są one płaskie, co sprawiło, że przyjęto dla nich określenie-Góry Stołowe. W końcu po ich wyglądzie śmiało rzec można, że są one "płaskie jak stół". Pasmo to znajduje się w Sudetach, dokładnie na Dolnym Śląsku, granicznie stykając się z Czechami. Skalne labirynty, fantazyjne kamienne grzyby i formacje, oraz jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny- Park Krajobrazowy. Tego nie zobaczymy nigdzie indziej! Chociażby z myślą o nich warto wyruszyć w okolice Gór Stołowych. O jakie miejsca zatem powinniśmy zahaczyć? Które z nich koniecznie muszą się znaleźć na naszej liście?

Spójrzmy poniżej:


  • Niekwestionowany numer jeden, przytoczony we wstępie-obowiązkowy punkt zwiedzania: Park Narodowy Gór Stołowych. Za datę jego utworzenia uznaje się 16 września 1993 roku. Obiekt liczy więc sobie już prawie 30 lat! Będąc na jego obszarze natknąć się można na przeróżne odmiany gatunkowe zarówno fauny. Do tych, które tam występują zaliczyć można: jelenia, dzika, sarnę, czy wiewiórkę. Mniejsze z kolei zbiory zwierząt, które również tam zobaczymy to typ łasicowaty. Należą do nich: borsuk, kuna, łasica, gronostaj, czy tchórz.


  • Strzeliniec Wielki- Najwyższy szczyt w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Najwyższym punktem jest tzw. Fotel Pradziada.


  • Labirynt skalny o nazwie ,,Błędne Skały"- Wąskie szczeliny, odcinki pokonywane na kolanach i trasa, gdzie można zabłądzić, gdy się nie uważa. To najlepsza charakterystyka tej atrakcji turystycznej. Zobaczymy tam skały takie, jak: labirynt, dwunożny grzyb, czy okręt. Ponadto- przechodzą przez niego dwa oznakowane szlaki turystyczne: z Dusznik-Zdroju do Karłowa, oraz z Polanicy-Zdroju, również do Karłowa.


  • Szlak ekspresyjnych głazów Gór stołowych- Skalne Grzyby. Nietypowe zestawienie skał, przypominające maczugi, albo młoty. Ścieżka wiodąca przez głazy te jest określana ścieżką edukacyjną. Jest źródłem znakomitej atrakcji dla rodzin wędrujących z dziećmi. To dość interesujący, urozmaicony szlak z bezpłatnym wstępem. Dodatkową zaletą jest niezaprzeczalnie kwestia podążania nim w towarzystwie zwierząt.


  • Skały Puchacza(zwane też ,,Sowimi Skałami")- Umiejscowione na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to nic innego, jak nieosłonięty, kilkudziesięciometrowy skalny klif, wychodzący z piaskowca. To również pozostałość po dawnym kamieniołomie. Dokładnie odnajdziemy je pomiędzy Narożnikiem, a Urwiskiem Batorowskim. Co więcej- z racji tego, iż jest to ogromna atrakcja, gromadząca pokaźne liczby przyjezdnych klif ten pełni rolę doskonałego punktu widokowego. W ten oto sposób z zachwytem możemy obserwować przepiękną, górską panoramę. Rozciąga się z niej horyzont na Góry Bystrzyckie, Orlickie, Wzgórza Lewińskie, oraz Urwisko Batorowskie. Przez masyw przechodzi niebieski szlak turystyczny biegnący z Karłowa do Duszników Zdrój.


  • Droga Stu Zakrętów, bądź też Szosa Stu Zakrętów- dość popularna ścieżka, biegnąca przez Góry Stołowe, z Radkowa przez Karłów do Kudowy-Zdrój. Niezmiernie żywy, sugestywny szlak. Utworzono tutaj tzw. leśne postoje, parkingi. Dzięki nim możemy bez problemu dostać się na szlaki do pobliskich walorów turystycznych. Chociażby takich, jak Radkowskie Skały, Skalne Grzyby, Fort Karola. Ten ostatni wybudowano w celu obrony tejże słynnej drogi.


  • Kaplica Czaszek w Czermnej (Kudowa-Zdrój)- Rodzaj zabytku sakralnego. Potężny, zbiorowy grobowiec, cmentarna nekropolia. Upamiętnia ofiary zarazy, jak i wojen śląskich z lat 1740-1742. Świątynia ta, mająca barokowy styl została wzniesiona w roku 1776 przez ówczesnego proboszcza tamtejszej parafii- Wacława Tomaszka. Przebywając w tym miejscu należy oczywiście pamiętać o modlitwie w intencji tragicznie zmarłych.


  • Polanica Zdrój, oraz Park Zdrojowy- Polanicki Park, będący centrum wachlarza turystycznego w Polanicy-Zdroju. Starannie utrzymywane przez lata do dnia dzisiejszego kompleks cennej roślinności. Obiekt posiadający czarujące aleje rododendronów, wraz z urokliwym źródełkiem. Bez wątpienia sprzyja on niespiesznym spacerom, przy tym bez oznak zatłoczenia. Wokół tego rejonu wytyczono kilka różnych szlaków spacerowo-biegowych, które prowadzą okolicznymi lasami i wzgórzami. W parku tym na przyjezdnych czeka też szereg. innych atrakcji. Bowiem rozlokowano tam Pijalnię Wód Mineralnych, Muszlę Koncertową, czy Teatr Zdrojowy im. Ćwiklińskiej. To jednak nie wszystko! Zakład Przyrodniczo-Leczniczy i Kolorowa Fontanna- one także czekają na nowo przybyłych, kusząc swoimi atutami.


  • Duszniki-Zdrój- Znane, przyjemne urokliwe miasto o charakterze uzdrowiskowym. Leży w województwie dolnośląskim, pomiędzy Kłodzkiem i Kudową Zdrój, przy granicy Czeskiej. Region ten ma nam całkiem sporo do zaoferowania. Posząwszy od tego, iż na tym obszarze, konkretniej na tzw. Jamrozowej Polanie powstał jeden z najnowocześniejszych w Europie rekreacyjny ośrodek sportów zimowych. Nadano mu reprezentacyjną nazwę tak, więc odnajdziemy go pod tytułem "Duszniki Arena". Poza nim warto odwiedzić także następujące atrakcje: Muzeum Papiernictwa, Dusznicki Park Zdrojowy(zbliżony do tego w Polanicy), Pręgierz, Dworek im. Fryderyka Chopina.


Mamy nadzieję, że przeglądając nasze powyższe zestawienie nie macie wątpliwości, iż naprawdę warto wybrać się na teren Gór Stołowych. Żadna, nawet najbardziej profesjonalna fotografia, zamieszczona w sieci nie jest w stanie oddać przeżyć i wrażeń, których możemy doznać ,,na żywo". Trzeba to po prostu zobaczyć, odczuwając na własnej skórze! Przechadzając się między poszczególnymi obiektami, przy okazji zaczerpniemy kontaktu z naturą, przewietrzając umysł. Podkreślenia wymaga, że w każdym z tych uzdrowisk można znaleźć bogato zaopatrzony przekrój bazy noclegowej. Bynajmniej nie muszą być to od razu sanatoria. Aczkolwiek, niezależnie od samopoczucia, spróbujmy choć szklankę jednej z wód leczniczych. Wieczory zaś mamy możliwość urozmaicać sobie długimi spacerami po uzdrowiskowych parkach. Pobyt w takim miejscu z pewnością na długo zapadnie w naszą pamięć. Zaś my sami zyskamy poprzez to niesamowite wspomnienia.


Kinga Kopyś

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Polanica-Zdrój, Strzeliniec Wielki, Park Zdrojowy, Kaplica Czaszek-Oto, co nam proponują Góry Stołowe
Miejsce
Polanica-Zdrój
Kiedy
25 kwiecień, 2024
O której
Wstęp
Bezpłatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny