Co warto zobaczyć w Krynicy Zdrój?

Co warto zobaczyć w Krynicy Zdrój? w miejscowości Krynica-Zdrój

Opis

Krynica- Zdrój to jedno z największych polskich uzdrowisk. O wyjątkowych walorach prozdrowotnych tego miasteczka dowiedziono się przeszło 200 lat temu. Gdy Krynica- Zdrój dostała się w ręce austriackiego zaborcy, zdecydowano się, by przebadać tutejsze źródła wody. To dało początek pięknej historii tej miejscowości. Ogromny postęp rozwojowy Krynica- Zdrój przeżywała w II połowie XIX wieku, kiedy uzdrowisko zaczął promować Józef Dietl. Miejsce to się stało lubianym i popularnym miastem spotkań wielu słynnych osobistości, m.in. Henryka Sienkiewicza, czy Jana Matejki. Krynica- Zdrój poza uzdrowiskiem i wieloma trasami narciarskimi oferuje sporą liczbę atrakcji oraz wiele noclegów w Krynicy Zdrój i okolicy. 

Góra Parkowa i Park Zdrojowy
Góra parkowa to szczyt wznoszący się na wysokość 742 m n.p.m., który można zdobyć na kilka sposobów. Najłatwiejszym, a zarazem najciekawszym jest wybór najstarszej w Polsce, pochodzącej z 1937 roku kolejki linowo- terenowej, której dolna stacja znajduje się na krynickim deptaku. My, jednak zachęcamy Was do bardziej aktywnej formy zdobywania Góry Parkowej. Na jej wierzchołek prowadzi wiele ścieżek i dwa szlaki turystyczne (niebieski i żółty). Co więcej, w jej masywie poprowadzono także kilka tras dla rowerów MTB. 

Na szczycie Góry Parkowej znajduje się wiele atrakcji dla większych i mniejszych turystów (m.in. park linowy, zjeżdżalnie). Nas przede wszystkim zauroczył piękny widok, jaki rozpościera się ze szczytu na Góry Leluchowskie. 

Na północnych i zachodnich zboczach Góry Parkowej w 1810 roku został założony park zdrojowy. Liczne alejki, do dzisiaj służą odpoczynkowi turystów i kuracjuszy odwiedzających Krynicę-Zdrój

Deptak
Deptak w Krynicy-Zdroju to najbardziej zaludnione miejsce w całym miasteczku. Składają się na niego Bulwary Dietla oraz część ulicy Nowotarskiej. Przy nim znajdują się najsłynniejsze krynickie obiekty: Stary Dom Zdrojowy, Stare Łazienki Mineralne, Stare łazienki Borowinowe, a także nowoczesna Pijalnia Wód Mineralnych. Wzdłuż krynickiego deptaku znajdują się także liczne wille, które przyciągają swoją uwagę spacerowiczów, a także fontanny, przy których odbywają się pokazy muzyczne.  

 Pijalnie Wód Mineralnych
W Krynicy-Zdrój znajduje się kilka pijalni wód mineralnych. Najbardziej nowoczesną i oferująca wszystkie wody pozyskiwane z krynickich źródeł jest Pijalnia Główna zlokalizowana przy krynickim deptaku. Tuż obok niej, w Starym Domu Zdrojowym funkcjonuje Pijalnia Mieczysław. Niewiele dalej, bo w pobliżu dolnej stacji kolejki linowej na Górę Parkową znajduje się Pijalnia Jan. Poza centrum, w Parku Słotwińskim funkcjonuje natomiast Pijalnia Słotwinka. Najsłynniejszymi wodami mineralnymi pochodzącymi z Krynicy- Zdroju są: Jan, Zuber, Słotwinka, Tadeusz. 

Muzeum Zabawek w Krynicy- Zdroju
Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju zostało otwarte w 2010 roku jako filia muzeum z Kudowy-Zdroju. Znajduje się ono w piwnicach Nowych Łazienek Mineralnych, zlokalizowanych w pobliżu krynickiego deptaku. W muzeum można zobaczyć wyjątkową kolekcję ponad 3 tysięcy zabawek pochodzących nawet ze starożytności. Nieważne ile masz lat, z pewnością znajdziesz tutaj coś, co wywoła u Ciebie uśmiech na twarzy i przypomni lata dzieciństwa.

Muzeum Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju
Nikifor Krynicki, który tak naprawdę nazywał się Epifaniusz Drowniak to jedna z najbarwniejszych osób związanych z Krynicą-Zdrój. Przez znaczną część życia żył on w nędzy i biedzie, a jego ulubionym zajęciem było malowanie krynickich krajobrazów. Można go było często spotkać przy krynickim deptaku, gdzie tworzył swoje dzieła. Twórczość Nikifora została uznana za wyjątkową dopiero pod koniec jego życia. Stała się ona popularna nie tylko w Polsce, ale i w zachodniej Europie. Ku pamięci tego malarza w Krynicy-Zdrój w willi Romanówka znajdującej się przy Bulwarach Dietla otwarto muzeum, w którym poruszane są dzieje życia artysty, a także prezentowane jego dzieła. 

Krynica-Zdrój ? Park Słotwiński
Położony trochę na uboczu, przy głównej drodze prowadzącej do Nowego Sącza. Znajduje się w nim najstarszy budynek zdrojowy Krynicy-Zdrój. Jest to tzw. Pawilon Chiński, w którym aktualnie funkcjonuje Pijalnia Wód Słotwinka. W centralnym punkcie parku znajduje się jedna z ciekawszych atrakcji całego miasta- tężnia solankowa. Co ciekawe, solanka, która się w niej znajduje, jest przywożona z kopalni soli z Bochni. 

 Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.)
Jaworzyna Krynicka to szczyt wznoszący się na wysokość 1114 m n.p.m. Z Krynicy-Zdroju można się na nią dostać, podążając za czerwonymi lub zielonymi szlakowskazami, jednak wtedy należy przygotować się na co najmniej 3- godzinną wędrówkę w jedną stronę. Łatwiejszą opcją dostania się na szczyt jest wybór najdłuższej w Polsce kolei gondolowej. Ma ona ponad 2 kilometry długości i ten odcinek pokonuje w 7 minut. Jej dolna stacja znajduje się w dolinie Czarnego Potoku. Z wierzchołka Jaworzyny Krynickiej rozpościera się piękna panorama na Beskid Niski, Góry Leluchowskie, a przy sprzyjającej aurze również na Tatry, czy Bieszczady
Około kilometr na północ od szczytu Jaworzyny Krynickiej znajduje się schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej. Widoki, jakie rozpościerają się z jego tarasu, są wyjątkowe, a jego wnętrze niezwykle klimatyczne.

 Góra Krzyżowa (812 m n.p.m.)
Kolejny ze szczytów znajdujących się w pobliżu Krynicy-Zdrój, który warto zdobyć, by móc podziwiać piękne widoki. Na jego wierzchołek z centrum miasta prowadzi żółty szlak, którego przebycie nie powinno zająć więcej niż 45 minut. Na szczyt Góry Krzyżowej wyjeżdża również kolej krzesełkowa. Ze szczytu rozpościera się panorama na Krynicę- Zdrój, Górę Parkową, Góry Leluchowskie, czy wierzchołki Beskidu Niskiego. 

Wieża widokowa ?Ścieżka w koronach drzew?
Nas tego typu atrakcje zupełnie nie pociągają, ale bez wątpienia wieża widokowa ?Ścieżka w koronach drzew? należy do jednego z najbardziej znanych miejsc w całej Krynicy-Zdroju. Charakteryzuje ją ciekawa i unikatowa konstrukcja pozwalająca obcować z naturą w zupełnie inny, wyjątkowo sposób. Z wieży można podziwiać widoki na szczyty Beskidu Sądeckiego oraz Niskiego. My tę wieżę widzieliśmy, gdy podążaliśmy na Jaworzynę Krynicką. Można ją także dojrzeć z wielu miejsc w Krynicy-Zdroju. 

Trasy rowerowe
Krynica-Zdrój i jej okolice to idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Różnorodność tras rowerowych gwarantuje wspaniały aktywny wypoczynek. Na rowerze można podziwiać uroki okolic Krynicy korzystając z dróg asfaltowych lub szlaków turystycznych, możemy wybrać się na wycieczkę na jedną z wyznaczonych ścieżek w rejonie Krynicy a także skorzystać ze specjalnych tras zjazdowych.
Bardzo dużą popularnością cieszą się trasy zjazdowe w Bike Parku Słotwiny Arena, gdzie ze względu na różnorodność zjazdów każdy znajdzie coś dla siebie, a na górę wyciągnie nas kolej krzesełkowa.
Tor rowerowy wokół Ślizgostrady w Muszynie to doskonała frajda dla dzieci, dorosłych i seniorów. Trasy zjazdowe są szerokie, wyrównane, umożliwiające rozkoszowanie się prędkością dopasowaną do umiejętności uczestnika zjazdu.
Przyjeżdżając do Krynicy nie musimy się martwić o brak roweru gdyż możemy skorzystać z licznych rowerowych wypożyczalni.

 Parki linowe
W Krynicy-Zdroju można również skorzystać z jednej z najpopularniejszych atrakcji ostatnich lat w Polsce i na świecie, czyli parków linowych.
Parki linowe to idealna atrakcja, dla wszystkich, którzy lubią wspinaczkę i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. To co czyni parki linowe wyjątkowymi, to dreszczyk emocji towarzyszący osobom, których jedynym celem jest pokonanie wszystkich, dostępnych na danej trasie przeszkód i dotarcie do mety. Odpowiednie zabezpieczenia oraz zróżnicowanie wysokości i trudności tras sprawia, że park linowy to atrakcja dla każdego, już od małego dziecka.
W Krynicy-Zdroju funkcjonują 2 parki linowe. Pierwszy - Krynicki Park Linowy położony jest u podnóża Jaworzyny Krynickiej, przy drodze prowadzącej do dolnej stacji Kolei Gondolowej. Drugi park linowy w Krynicy to ?Mamut? umiejscowiony na szczycie Góry Parkowej.
Są to wspaniałe atrakcje dla rodzin z dziećmi oraz osób dorosłych szukających odrobiny adrenaliny i przygody.

Escape Room Krynica
Co ciekawego można robić w Krynicy, gdy pada deszcz? Odwiedzić krynicki Escape Room! Escape Room Krynica to znakomita gra, która została przeniesiona ze świata wirtualnego do rzeczywistości! Gracz zostaje wrzucony w wir wydarzeń i sam musi rozwikłać zagadki, by wydostać się z pokoju. Jednak zagadki to tylko część tego, co może tam spotkać graczy, gdyż scenarzyści pokoi wymyślili całe mnóstwo tajemnic i łamigłówek oraz gier zręcznościowych do rozwiązania, ale najsilniejszym bodźcem będzie nieubłaganie uciekający czas!
Escape Room Krynica zapewnia niesamowitą przygodę dla rodzin z dziećmi lub ?paczki? znajomych. Jest to atrakcja niezależna od pogody, zawsze dostępna.

W oddalonej ok. 10 km od Krynicy-Zdrój, Muszynie można od kilku lat korzystać z uroków spływu pontonami lub kajakami rzeką Poprad. Spływ Popradem jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu. Głównie ze względu na piękne krajobrazy malowniczej Doliny Popradu, ale również łagodny charakter spływu.
pływ pontonem jest spokojniejszy, polecany rodzinom z dziećmi, osobom starszym i początkującym czy też wszystkim, którzy nastawiają się na relaks i swoisty...piknik na wodzie. Spływ kajakiem z Muszyny natomiast jest bardziej dynamiczny i ?bliżej rzeki?, tzn. że bardziej odczuwa się bystrzyny i falowanie wody.

Tylicz- urokliwa wieś w pobliżu Krynicy-Zdrój
Tylicz to wieś leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Krynicy-Zdroju, która bardzo nam się spodobała. Warte uwagi są drewniane kościoły: cerkiew św. Kosmy i Damiana, a także kościół św. Apostołów Piotra i Pawła. W pobliżu tego pierwszego znajduje się ciekawe miejsce, tzw. Farma Lama. To miejsce, w którym można ?od podszewki? poznać życie na farmie, obcować ze zwierzętami, a także nauczyć się jeździć konno. Nasze zainteresowanie w Tyliczu wzbudziły także mofety, czyli otwory, z których wydobywa się dwutlenek węgla. 

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Krynica-Zdrój,
Kiedy
19 kwiecień, 2024
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny