Historia Szczecinka, ciekawe informacje...

Historia Szczecinka, ciekawe informacje... w miejscowości Szczecinek

Opis

We wczesnym średniowieczu na Wzgórzu Przemysława, zwanym również Wzgórzem Bismarcka istniał gród. Natomiast dwa inne grodziska ?Trzesieka" i ?Zamek" położone były nad brzegiem jeziora. Wszystkie one jednak uległy zniszczeniu na początku XII w.  Prawdopodobnie miało to miejsce w okresie walk prowadzonych przez Bolesława Krzywoustego o Pomorze. Natomiast na przełomie XIII i XIV wieku na Pomorzu nastąpiła ekspansja Brandenburgii. Dla przeciwstawienia się jej, książę wołogoski Warcisław IV  w 1310 r. założył miasto. Powstały wtedy Nowy Szczecin ? dziś nazywający się  Szczecinkiem. Miasto powstało na południe od istniejącej już osady rybackiej Kiecz, która była usytuowana u brzegów jeziora Wielimie. Teren przeznaczony na lokację tego miasta był wybitnie obronny, otoczony wodami dwóch jezior, rzekami i bagnami.
W XIV wieku miasto było stolicą jednej z dzielnic księstwa wołgosko- słupskiego. Zmiana dróg handlowych prowadzących z Pomorza do Wielkopolski, w wyniku przyłączenia w roku 1368 Drahimia do Polski, podcięła nadzieję na gospodarczą pomyślność Szczecinka. Dodatkowo w wyniku podziału księstwa w roku 1368, Szczecinek przypadł wraz z okręgiem Warcisławowi V. Księstwo szczecińskie  przetrwało do jego śmierci w 1390 r. W okresie wojen polsko-krzyżackich, na zamku w Szczecinku odbyły się dwa zjazdy. Pierwszy ze zjazdów w 1409, a drugi  w 1423 r. Uczestniczyli w nich książęta pomorscy, mistrzowie krzyżaccy, a w czasie drugiego także król Danii, Szwecji i Norwegii. W latach 1581?1592 nasiliły się walki z ?czarownicami". W tym czasie spalono za ?czary" prawie 30 osób. Prowadzona w XVI wieku kolonizacja niemiecka przyczyniła się do wyparcia z miasta rdzennej ludności kaszubskiej, miasto było niszczone przez zarazy i pożary. W 1601 profesor Krzysztof Butelius  z Torunia założył polską szkołę, w 1628 miasto liczyło 1545 mieszkańców. W pierwszej połowie XVII wieku istniejący w mieście zamek stanowił oprawę wdowią Gryfitów. Rezydowała tu najpierw księżna Anna w latach 1606?1616, a po niej księżna Jadwiga w latach (1622?1650), która ufundowała gimnazjum, jedno z pierwszych na zachodnim Pomorzu. W okresie trwającej wojny trzydziestoletniej w latach 1618?1648 następowała jego dewastacja. Przemarsze wojsk wszystkich walczących armii, rabunki, napady i choroby zubożyły ludność miasta. W tym okresie przybyli do Szczecinka francuscy hugenoci, którzy założyli podwaliny przemysłu tytoniowego i drobne zakłady rzemieślnicze. Od 1637 miasto znajdowało się pod panowaniem państwa brandenbursko ? pruskiego. Przekształconego w 1701 w Królestwo Prus.  Pozostając miastem usytuowanym w niedużej odległości  i z trzech stron otoczonym terytorium Polski.
W 1780?1784 obniżone zostały znacznie wody jezior Wielimie i Trzesiecko,  powodując odsłonięcia wielu gruntów. Dzięki czemu Szczecinek otrzymał połączenie z innymi miastami (w drugiej połowie XIX  wieku Szczecinek stał się również węzłem kolejowym. Przez co zaczął się w nim rozwijać przemysł, a liczba ludności zaczęła wzrastać.
Koniec XVIII wieku i wiek XIX to okres ożywienia gospodarczego Szczecinka. Wtedy nastąpił rozwój sukiennictwa, handlu zbożem i drewnem, tkacze z Grudziądza rozpoczęli, jak i też  uruchomili produkcję pasów wełnianych. W okresie podbojów dokonywanych przez Napoleona znowu w dziejach Szczecinka zaszły kolejne zmiany. W wyniku przegranej przez Prusy, w lutym 1807 r. Szczecinek zajęły został przez wojska napoleońskie. W ciągu następnych lat kwaterowały tu dziesiątki tysięcy żołnierzy. Katastrofa armii Napoleona i jej odwrót spod Moskwy miały swój finał w Szczecinku. W kilku zbiorowych mogiłach pochowano tu ponad 100 żołnierzy zmarłych z zimna i wyczerpania. W Szczecinku w  1878 uruchomiono połączenie kolejowe, w 1900 miasto liczyło 10 tysięcy mieszkańców, po 1920 roku stało się znanym i popularnym ośrodkiem turystycznym.
W czasach hitlerowskich wzniesiono w mieście dwa duże kompleksy koszar i system umocnień Wału Pomorskiego na zachód od miasta. Stąd we wrześniu 1939 r. nastąpił atak na Polskę XIX Korpus Armijny gen. Guderiana.  Po paru latach od rozpoczęcia wojny miasto zostało zdobyte 27 lutego 1945 roku przez oddziały 32 Smoleńskiej Dywizji Kawalerii Gwardii.  W 1959 do miasta została przyłączona wieś Raciborki, a 1 stycznia 2010 roku w granice miasta zostały włączone Światki oraz Trzesieka.  W Szczecinku nad  jeziorem Trzesiecko  wyznaczono 3 letnie kąpieliska. Kąpielisko nr 1 przy ul. Mickiewicza ?plaża miejska", Kąpielisko nr 2 przy ul. Kilińskiego ?plaża wojskowa" oraz Kąpielisko nr 3 na ?Mysiej wyspie", będącej faktycznie półwyspem, na który można dostać się zarówno drogą lądową, jak i wodną, m.in. korzystając z kursującego w sezonie letnim tramwaju wodnego.

W Szczecinku są następujące atrakcje:  1. Znajduje się tu najdłuższy w Europie wyciąg do nart wodnych posiadający 1080 metrów długości. 2. Reprezentacyjny, dwupoziomowy pomost przy zamku, który jest oświetlony wieczorami. 3. Plaża miejska z dużym pomostem oraz dodatkowym, głębokim kąpieliskiem o standardach pełnowymiarowego basenu. Dodatkowo przy plaży istnieje wypożyczalnia kajaków oraz rowerów wodnych. 4. Ratusz w Szczecinku jest neogotycki z elementami romańskimi. 5. Schrony Wału Pomorskiego ? wybudowane w latach 1934 ? 1935 na zachód oraz północ od miasta. Nie zdołały one jednak  powstrzymać ofensywy wojsk radzieckich, którym udało się zająć miasto oraz opuszczoną linię umocnień.  Działa w nim również Muzeum Wału Pomorskiego II wojny światowej. Duży bunkier udostępniony jest do zwiedzania, ale po wcześniejszym umówieniu. Jest również wiele innych miejsc, które warto zobaczyć. Baza hotelowo, noclegowa w Szczecinku jest bogata. Znajdziemy tu hotele, apartamenty, pokoje do wynajęcia, czy kwatery prywatne. 

 

 

 

 


Podstawowe informacje
Lokalizacja
Szczecinek,
Kiedy
18 kwiecień, 2024
O której
Wstęp
Płatny
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny