Tatry - najpopularniejszy region górski w Polsce. Gdzie i co zobaczyć?

Tatry - najpopularniejszy region górski w Polsce. Gdzie i co zobaczyć? w miejscowości Zakopane

Opis

W czym tkwi wyjątkowość tego regionu górskiego?

Najsłynniejszym, a zarazem najwyższym polskim pasmem górskim są Tatry, należące do łańcucha Karpat, położone na granicy Polski i Słowacji. Niezależnie od pory roku atrakcyjność tego regionu cały czas jest na najwyższym poziomie. Spowodowane jest to ich alpejskim charakterem, czyli wysokogórską rzeźbą z ostrymi szczytami, cyrkami lodowcowymi i dolinami U-kształtnymi. Stanowią one najczęściej wybierane punkty wycieczek turystycznych. Liczne szlaki po polskiej stronie Tatr mają 275 km, prowadzą one przez wiele dolin, na szczyty, do wodospadów, czy Morskiego Oka - najliczniej odwiedzanego miejsca przez turystów.

Objęte są ochroną przez utworzenie na ich terenie polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, a ponadto należą również do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. 

Dzieli się je na Tatry Zachodnie, czyli niższa część z wieloma pięknymi dolinami i jaskiniami oraz Tatry Wschodnie z najwyższymi szczytami po polskiej (Rysy 2499 m) oraz słowackiej stronie (Gerlach 2655 m).


Kultowe miejsca w Tatrach, które warto zobaczyć:

Krupówki  to najsłynniejszy deptak w Zakopanem, przy którym znajduje się wiele restauracji z regionalnymi danami, ale nie tylko, sklepiki z pamiątkami oraz muzea umiejscowione w budynkach charakteryzujących się podhalańską architekturą, co tworzy niebywały klimat tego miejsca.

Kasprowy Wierch jest szczytem w Tatrach Zachodnich mającym wysokość 1987 m n.p.m. i znajdującym się na granicy polsko-słowackiej. Można wjechać na niego całoroczna kolejką liniową z Kuźnic. Na szczycie, ale także podczas podróży otaczające krajobrazy Tatr Wysokich zachwycą każdego. 

Gubałówka jest masywem w Paśmie Gubałowskim znajdującym się na wysokości 1123 m n.p.m. Można wjechać na niego całoroczną kolejką linowo-terenową i z punktu widokowego podziwiać panoramę okolicy i otaczających ją gór. Poza tym znajduje się tam deptak, wiele restauracji, park linowy, plac zabaw, a ostatnio udostępniona została nowowpowstała plaża. 

Morskie Oko - najpopularniejsze i największe jezioro tatrzańskie, polodowcowe położone w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m.. Z Palenicy Białczyńskiej szlakiem czerwonym w ciągu ok. 2 godzin i 30 min można dotrzeć do miejsca docelowego. Widoki są niesamowite, dlatego co roku to miejsce ściąga ogromną ilość turystów. Dodatkowo po drodze spotkać można wiele rzadkich roślin wyjątkowych oraz charakterystycznych dla tej okolicy. 

Giewont to masyw górski, znajdujący się w Tatrach Zachodnich, słynny Śpiący Rycerz o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Góruje on nad Zakopanem  przez to widoczny jest bardzo dobrze z kilku punktów w mieście. Masyw ten złożony jest  z najwyższego szczytu Wielkiego Giewontu, Małego Giewontu oraz Długiego Giewontu. Na szczyt Wielki Giewont można dostać się 3 szlakami z Kuźnic, z Doliny Strążyskiej oraz z Gronika.

Dolina Kościeliska jest doliną walną - sięgającą od podnóża do głównego grzbietu Tatr. Druga, co do wielkości, dolina w polskich Tatrach. Jest najczęściej odwiedzana przez turystów, ze względu na to, iż posiada stosunkowo łatwe szlaki górskie, a można podziwiać w trakcje wędrówki znajdujące się wokół piękne krajobrazy Tatr i dotrzeć nad malowniczy Staw Smreczyński. Dystans wynosi 5.5. km, a trasa prowadzi przez zielony szlak. 

Dolina Chochołowska to największa i najdłuższa dolina walna w polskich Tatrach. Jest mniej popularna, niż powyższa, ale tak samo piękna. Zachwyca o każdej porze roku, a zwłaszcza wiosną, gdzie polany pokryte są w kwietniu ogromną ilością krokusów. Trasa rozpoczyna się w Siwej Polanie wnosi 7,3 km i przebiega zielonym szlakiem 

Dolina Małej Łąki jest najmniejszą z walnych dolin tatrzańskich, położona jest pomiędzy Dolinami Bystrej i Kościeliską. Zaś w podziemiach jej znajdują się najgłębsze polskie jaskinie Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia. trasa prowadzi do Polany Małołąckiej przez to że jest mniej znana nie ma na niej dużych tłumów. Dystans wynosi 5,4 km i prowadzi przez zielony szlak. 

Dolina Pięciu Stawów Polskich jest to wysokogórska dolina polodowcowa będąca górnym piętrem Doliny Roztoki. Znajduje się na wysokości 1625-1900 m. n.p.m. i na jej powierzchni rozmieszczonych jest wiele stawów polodowcowych, największym jest Wielki Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz okresowo występujący Wole Oko. Biegnie przez nią wiele szlaków oznaczonych kolorem zielonym, niebieskim żółtym oraz czarnym, można do niej dotrzeć Doliną Roztoki, czy z Morskiego Oka. Czas przejścia zależny jest od tego jaka trasa zostanie wybrana. 

Rysy znajdujące się w Tatrach Wysokich są górą położoną na granicy polsko-słowackiej. Posiada ona 3 wierzchołki, najwyższym jest środkowy znajdujący się na terytorium Słowacji, na granicy polsko-słowackiej znajduje się średni i najwyższy szczyt Polski wynoszący 2499 m n.p.m. Na szczyt prowadzą 2 obukierunkowe szlaki, jeden zaczyna się od schroniska nad Morskim Okiem, drugi nad Popradzkim Stawem. 


Najważniejsze atrakcje i muzea, które warto zobaczyć w Tatrach:

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest wielowydziałową instytucją, jedną z najstarszych i największych w Polsce. Posiada ona 10 oddziałów z czego 6 jest w Zakopanem. Główna siedziba znajduje się na Krupówkach, sam Gmach Główny zaliczany jest do cennych zabytków, ze względu na architekturę w stylu zakopiańskim. W tej części znajdują się stałe wystawy przyrodnicze, historyczne, etnograficzne.

Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma - to jedyne miejsce gromadzące pamiątki po wielkim polskim kompozytorze Karolu Szymanowskim. Wybudowana została ona w II połowie XIX wieku i funkcjonowała jako pensjonat, a w latach 30. XX w. mieszkał w niej wspomniany kompozytor. Jest odziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. 

Willa Koliba jest odziałem Muzeum Tatrzańskiego, to pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany w latach 90. XX W. według projektu Stanisława Witkiewicza. Zlokalizowana jest na najstarszej ulicy zakopiańskiej - Kościeliskiej. Wpisana jest ona do rejestru zabytków.  Znajduje się w niej Muzeum Stylu Tatrzańskiego. 

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce to kolejny budynek zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, dlatego idealnie wpisuje się w architekturę górską. Znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, dlatego otaczające ją tereny są wyjątkowo piękne, tak samo jak wnętrze tej bogato zdobionej kaplicy.

Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie znajduje się na zboczach Gubałówki. Budynek wybudowany został w latach 20. XIX wieku, 3 lata później stał się domem poety, a obecnie mieści się tam muzeum biograficzno-literackie. Udostępnione do zwiedzania pomierzenia zawierają pamiątki po rodzinie Kasprowiczów.

Wielka Krokiew w Zakopanem to największa skocznia narciarska w Polsce znajdująca się na północnym stoku góry Krokiew. Można się na nią dostać całoroczną kolejką krzesełkową dwuodcinkową. Dodatkowo organizowany jest zjazd pontonem ze skoczni. To jedyna taka atrakcja w Europie, są 3 poziomy zjazdów i po wszystkim uczestnicy otrzymują certyfikat. 

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem wybudowane zostało jako votum wdzięczności za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 1981 roku. To maryjne sanktuarium rzymskokatolickie. Na szczycie dzwonnicy znajduje się dzwon ofiarowany przez Jana Pawła II, a w fundamenty kościoła wmurowano różaniec ofiarowany przez Papieża oraz jego zdjęcie. 

Snowlandia w Zakopanem to wyjątkowy zimowy park rozrywki, znajdujący się pod skocznią narciarską "Wielka Krokiew". Największy w Polsce oraz Europie. Na jej terenie znajduje się tor saneczkowy, śnieżny labirynt, śnieżny zamek, pałac Królowej Śniegu oraz mini-zoo. 

Dom Do Góry Nogami znajduje się w Zakopanem na ulicy Staszica, jest to wyjątkowy budynek, stojący do góry nogami oraz z ukosa. Odczucie grawitacji w tym miejscu jest całkiem inne. Wyposażenie zwisa z podłogi a chodzi się po suficie i zwiedzanie zaczyna się od piętra po czym wchodzi się na parter. 

Aqua Park to park wodnej rozrywki umiejscowiony przy ulicy Jagiellońskiej, na jego terenie znajdują się wody termalne o specjalnych zdrowotnych właściwościach, dzięki dobremu składowi chemicznemu. Można skorzystać z basenów termalnych o różnej głębokości, groty solnej, jacuzzi, różnych saun. Dla dzieci jest wiele zjeżdżalni oraz brodzik. Ponadto można skorzystać z kręgielni oraz sali zabaw. 

Papugarnia Egzotyczne Zakopane to największa papugarnia w Małopolsce. W obiekcie znajduje się aż 70 egzotycznych papug, które można karmić, głaskać a nawet przytulać. Przyzwyczajone do obecności dużej ilości osób, potrafią nawet pozować do zdjęć

Muzeum Oscypka w Zakopanem jest to centrum tradycyjnego góralskiego sera. Na oczach widzów prawdziwy baca pokazuje jak się robi oscypki tradycyjną metodą. Ponadto pod koniec pokazu każdy może zrobić własny ser. 

Kamiland - Historia Kamila Stocha w Zakopanem to miejsce, w którym można dowiedzieć się po kolei jak przebiegała kariera wielokrotnego mistrza olimpijskiego oraz mistrza świata w skokach narciarskich Kamila Stocha. W tym miejscu zostały zebrane pamiątki i eksponaty należące do słynnego skoczka, a wśród nich medale i inne trofea naszego Mistrza. 

Myszogród to miejsce w którym został zbudowany mini świat, a żyją w nim myszki i jest ich ponad 1000. Za szyby można obserwować je w różnych tematycznie utworzonych pomieszczeniach.

Podwodny Świat zaś przedstawia życie podwodne różnorodnych ryb. Można je obserwować przez szybę w ich naturalnym środowisku. Miejsce w 2020 r zostało przebudowane. Dodano również audio przewodnika z którym polecamy zwiedzić cały obiekt. Przedstawia on niezwykłe ciekawostki o tym małych istotach 

Góralski ślizg to zjeżdżalnia znajdująca się po Gubałówką. Dostępnych jest 8 torów, dlatego można wziąć udział całą rodziną w wyścigach. To wspaniała atrakcja dla dzieci ale nie tylko rodzice również chętnie biorą udział. 


Tatrzańskie szczyty:

 • Rysy (2503 m) - wierzchołek graniczny (2499 m) - świetny punkt widokowy. Nazwą Rysy określano kiedyś wspólnie Niżnie Rysy, Żabi Szczyt i Żabiego Mnicha, prawdopodobnie z powodu ich porysowanych zboczy.
 • Giewont (1895 m) - najpopularniejszy, górujący nad zakopanym szczyt Tatr Polskich
 • Gubałówka (1133 m) - północne zamknięcie Kotliny Zakopiańskiej, punkt widokowy na Tatry, możliwość wjazdu kolejką terenowo-linową 
 • Kasprowy Wierch (1987 m) - równie popularny szczyt co Giewont, możliwość wjazdu kolejką linową, dobry punkt widokowy, kolejki krzesełkowe z dolin Gąsienicowej i Goryczkowej
 • Bobrowiec (1663 m) - górujący nad Polaną Chochołowską, dostępny słowackim zielonym szlakiem Buczynowe Turnie, Wielka (2184 m) i Mała (2172 m) Tatry Wysokie - Orla Perć, południowe zamknięcie Doliny Pańszczycy
 • Butorowy Wierch (1160 m) - Pasmo Gubałowskie, możliwość wjazdu kolejką krzesełkową
 • Czerwone Wierchy - Kopa Kondracka (2005 m), Małołączniak (2096 m), Krzesanica (2122 m), Ciemniak (2096 m) - przez wierzchołki został poprowadzony czerwony szlak. Nazwa tej grupy szczytów pochodzi od rośliny rosnącej na ich zboczach o nazwie sit skucina. Zaczyna ona już przybierać czerwoną barwę w połowie lata (sierpień). Ale najbardziej intensywny kolor ma jesienią.
 • Cubryna (2376 m) - znajduje się obok Mięguszowieckich Szczytów, po między Cubryną a Mięguszowieckim Wielkim znajduje się Hińczowa Przełęcz, nazwa pochodzi od postrzępionego wierzchołka przypominającego czuprynę Kominiarski Wierch (1829 m) - (Kominy Tylkowe) masyw pomiędzy Doliną Kościeliską a Chochołowską, wierzchołek trawiasty, płaski o dość dużej powierzchni, masyw kryje w sobie wiele jaskiń (największa - Bańdzioch Kominiarski), szlaki: północny od Polany na Stołach (wyznaczony przez Mieczysława Karłowicza w 1892 r.) i południowy od Iwaniackiej Przełęczy zostały zamknięte w 1987 r. Obecnie jest to ścisły rezerwat.
 • Miedziane (2233 m) - szczyt oddzielający Dolinę Pięciu Stawów od Morskiego Oka, zboczami poprowadzona "Ceprostrada" na Szpiglasową Przełęcz Organy - wschodnia strona Doliny Kościeliskiej (na wysokości Polany na Stołach), kryją w sobie m.in. Jaskinię Mroźną, nazywa pochodzi od skalistego pd.-zach. zbocza przypominającego organy
 • Wołoszyn (2155 m) - kiedyś najdalej na wschód wysunięta część Orlej Perci, zamknięta dla ruchu turystycznego w 1932 r przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Kościelec (2155 m) - szczyt o charakterystycznej sylwetce przypominającej kościół, prowadzi na niego wiele dróg wspinaczkowych Kazalnica (2159 m) - część masywu Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego, 500 metrowe urwisko opadające w kierunku Morskiego Oka znane z wielu dróg wspinaczkowych. Prowadzi tędy droga na Przełęcz pod Chłopkiem
 • Goryczkowa Czuba (1913 m) - szczyt nad Doliną Goryczkową, prowadzi obok niego czerwony szlak z Kasprowego Wierchu w kierunku Czerwonych Wierchów Koszysta (2193 m) - otacza od wschodniej strony Dolinę Pańszczycy Mnich (2170 m) - szczyt wznoszący się nad Morskim Okiem, przypominający sylwetką mnicha, wiele dróg wspinaczkowych
 • Mięguszowieckie Szczyty, Wielki (2438 m), Czarny (2410 m), Pośredni (2393 m) - potężne szczyty zamykające od południa Morskie Oko, pomiędzy Czarnym a Pośrednim znajduje się Przełęcz pod Chłopkiem
 • Organy - wschodnia strona Doliny Kościeliskiej (na wysokości Polany na Stołach), kryją w sobie m.in. Jaskinię Mroźną, nazywa pochodzi od skalistego pd.-zach. zbocza przypominającego organy
 • Wołowiec (2064 m) - położony nad Doliną Chochołowską, punkt widokowy na Tatry Zachodnie
 • Żabi Koń (2291 m) - turnia w głównej grani Tatr pomiędzy Rysami a Żabią Turnią Mięguszowiecką
 • Świnica (2301 m) - świetny punkt widokowy, zachodnia grań opada pod kątem 90 stopni, szczyt znany z wielu porażeń przez pioruny
 • Sarnia Skała (1377 m) - ze szczytu widok na Giewont i w drugą stronę na Zakopane
 • Czarne Ściany - odcinek od Koziego Wierchu do Granatów, zachodnimi zboczami poprowadzono Orlą Perć
 • Grześ (1653 m) - na zachód od Polany Chochołowskiej
 • Królowe Kopy, Wielka (1531 m), Mała (1577 m) - wzniesienia po obu stronach Przełęczy między Kopami, szlak do Doliny Gąsienicowej
 • Niebieska Turnia (2260 m) - część grani Świnicy
 • Kopieniec Wielki (1328 m) - na szlaku między Polaną Olczysko a Toporową Cyrhlą, dobry punkt widokowy
 • Krokiew (1378 m) - na południowych stokach skocznie narciarskie, na stoku wschodnim klasztor braci albertynów
 • Nosal (1206 m) - składa się z trzech wierzchołków, punkt widokowy, na północnym stoku trasa narciarska
 • Szpiglasowy Wierch (2172 m) - dobry punkt widokowy, widok na Orlą Perć, Rysy i Mięguszowieckie Szczyty
 • Zamarła Turnia (2179 m) - opada z niej 140 m ściana w stronę Dolinki Pustej znana z wielu dróg wspinaczkowych
 • Opalony Wierch (2115 m) - szczyt w grani Miedzianego, zboczem poprowadzony szlak z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka
 • Myślenickie Turnie (1352 m) - na szczycie pośrednia stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch
 • Trzydniowiański Wierch (1758 m) - oddziela Dolinę Jarząbczą od Doliny Starej Roboty
 • Kozi Wierch (2291 m ) - część Orlej Perci, najwyższy szczyt leżący całkowicie w Polsce, świetny punkt widokowy
 • Granaty - Skrajny (2225 m), Pośredni (2234 m), Zadni (2240 m) - część Orlej Perci
 • Łysanki (1445 m) - szczyt górujący nad Doliną za Bramką
 • Gęsia Szyja (1489 m) - świetny punkt widokowy na Tatry Wysokie i Tatry Bielskie
 • Zadni Kościelec (2162 m) - szczyt w Grani Kościelców, pomiędzy Mylną Przełęczą a Kościelcową Przełęczą
 • Orla Baszta (2177 m) - część Orlej Perci o charakterystycznym kształcie
 • Żółta Turnia (2087 m) - szczyt pomiędzy dolinami Gąsienicową i Pańszczycy
 • Zadni Mnich (2172 m) - szczyt między Ciemnosmreczyńską Turnią a Cubryną
 • Niżnie Rysy (2430 m) - szczyt między Rysami a Wyżnim Żabim Szczytem
 • Starorobociański Szczyt (2176 m) - najwyższy szczyt w polskich Tatrach Zachodnich
 • Wielka Buczynowa Turnia (2184 m) - południowy stok trawersuje szlak Orlej Perci.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Zakopane,
Kiedy
27 czerwiec, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Zamość historia, ciekawostki...
Zamość
27 czerwiec, 2022
Zamość jest to ? miasto na prawach powiatu w Polsce w południowej części województwa lubelskiego.
ZAKOPIAŃSKI FESTIWAL LITERACKI I TARGI KSIĄŻKI
Zakopane
27 czerwiec, 2022
Zakopiański Festiwal Literacki organizowany przez Miasto Zakopane, Miejską Bibliotekę Publiczną im. S. Żeromskiego nawiązuje do
Dni Mrągowa na Mazurach 2022
Mrągowo
01 lipiec, 2022
W dniach 1-3 lipca Miasto Mrągowo serdecznie zaprasza na coroczną imprezę Dni Mrągowa na Mazurach.