Przemyśl

Przemyśl w miejscowości Przemyśl

Opis

Przyjeżdżając do Poznania w celach typowo turystycznych, aby zobaczyć, a także poznać miasto, swoje zwiedzanie rozpocznijmy od obejrzenia rynku oraz starego miasta. Stary Rynek to turystyczne centrum miasta Poznań. W czasie trwania naszej  wizyty w mieście nie możemy go pominąć. Wielokrotnie mieliśmy wszyscy okazje zobaczyć w telewizji na ekranach telewizorów, słynne poznańskie koziołki. Są one jedną z turystycznych atrakcji opisywanego miasta. Posiadają one mechanizm napędowy, powodujący ich ruch każdego dnia o godzinie 12 w południe. . Dlatego  najczęściej kojarzymy to miasto ze wspomnianymi, słynnymi koziołkami. Jednak opisywany i charakteryzowany Poznań skrywa przed nami wszystkimi o wiele więcej atrakcji, które skuszą każdego turystę, do tego aby lepiej miasto  poznał. Oto jego zalety. Skupmy się na tych  najciekawszych i najpopularniejszych z nich.

Wspomniany na początku tekstu, Stary Rynek jest głównym placem usytuowanym w Poznaniu. Został on  wytyczony w połowie XIII wieku, jako centralny punkt miasta lokacyjnego. Nie był on mały. Ponieważ to trzeci pod względem wielkości rynek w Polsce, zaraz po krakowskim i wrocławskim, a także jeden z większych w Europie. Na poznańskim rynku zobaczymy  zabytki z niemal wszystkich epok. Dla fanów historii, osób interesujących się rozwojem sztuki, kultury w Europie od średniowiecza do współczesności.  Ale jednak zacznijmy od obejrzenia renesansowego ratusza. Historia jego sięga XIV wieku.  Jest on centralnym punktem Starego Rynku. Dla Poznania jest on najważniejszym zabytkiem, jak i prawdziwym symbolem. W jego wnętrzach mieści się Muzeum Historii Miasta Poznań, będące częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu. Przed wspomnianym  ratuszem umiejscowiony jest  pręgież. Pręgież ów, jako ośmioboczna, późnogotycka kolumna, był w przeszłości stosowany do przeprowadzania chłosty, a także piętnowania oraz wykonywania innych kar za popełnione przewinienia. W Poznaniu odnajdziemy również dawną wagę miejską. Którą odnajdziemy na tyłach ratusza. Budynek pierwszy wybudowano tuż po lokacji miasta. Najpierw był on siedzibą ważnika. Czyli po prostu urzędnika, który pilnował wagę skarbową. Natomiast po wojnie znajdował się tu Urząd Stanu Cywilnego.

Kolejną rzeczą godną naszej uwagi, a w szczególności  osób interesujących się historią wojskowości jest godny zobaczenia Odwach. Jest on dawnym miejskim arsenałem. Najpierw był to drewniany budynek. Wzniesiono go w XVIII wieku. Jednak  w tym samym stuleciu udało się go zastąpić nowym. Nowo wybudowany obiekt, był utrzymany w stylu klasycystycznym. Mimo poważnego uszkodzenia, w czasie walk, do jakich doszło w 1945 roku, został odbudowany w ciągu kilku lat po wojnie. W tej chwili jest w nim zlokalizowana siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Co jeszcze warto zobaczyć? Otóż domki budnicze. Czyli co,  to wąskie kamieniczki. Pochodzą one jeszcze z pierwszej połowy XVI wieku. Przykują one nasz wzrok swymi kolorowymi fasadami. Nieopodal znajdziemy w małej uliczce, pomiędzy ratuszem, a budynkiem wagi, odnajdziemy Studzienkę Bamberki. Jest ona zwieńczona figurą dziewczyny, która ubrana jest w charakterystyczny strój bamberski. Niesie ona dzbany  używane  w winiarstwie. Budynkiem również godnym naszego zainteresowania, będzie informacja, że kamienicą na którą zwrócić własny wzrok i uwagę jest kamienica, a właściwie rzecz ujmując jest Pałac Działyńskich. Znajduje się on na posesji numer 78, przy Starym Rynku. Pałac ten powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Wyróżnia się również piękną barokową elewacją, zwieńczoną pelikana figurą. Następnym punktem naszej turystyki, będzie zobaczenie usytuowanego przy północnej pierzei , pod numerem 91 przy Starym Rynku, Pałacu Miełżyńskich. Budynek  zwraca uwagę  prostymi pilastrami, wysuniętym gzymsem oraz wysoką attyką. Zwieńczona ona jest herbem, podtrzymywanym przez dwa lwy. W Poznaniu wszyscy miłośnicy twórczości Henryka Sienkiewicza, będą mogli zwiedzić muzeum. W postawionej kamienicy przy Starym Rynku 84, która zlokalizowana  jest  na rogu ulicy Zamkowej, znajduje się Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, stanowiące oddział Biblioteki Raczyńskich. Muzeum zostało otwarte w 1978 roku. Jego zbiory tworzą między innymi korespondencja pisarza, rękopisy, zdjęcia, medale czy pierwsze wydania niektórych dzieł. Wśród najcenniejszych eksponatów wymienia się odlew maski pośmiertnej i dłoni pisarza. Dla odwiedzających Poznań muzyków, osób interesujących się nią, ciekawostką jest fakt, że w tym mieście na rynku odnajdzie Muzeum Instrumentów Muzycznych, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.  .

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Przemyśl,
Kiedy
27 czerwiec, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Zamość historia, ciekawostki...
Zamość
27 czerwiec, 2022
Zamość jest to ? miasto na prawach powiatu w Polsce w południowej części województwa lubelskiego.
ZAKOPIAŃSKI FESTIWAL LITERACKI I TARGI KSIĄŻKI
Zakopane
27 czerwiec, 2022
Zakopiański Festiwal Literacki organizowany przez Miasto Zakopane, Miejską Bibliotekę Publiczną im. S. Żeromskiego nawiązuje do
Dni Mrągowa na Mazurach 2022
Mrągowo
01 lipiec, 2022
W dniach 1-3 lipca Miasto Mrągowo serdecznie zaprasza na coroczną imprezę Dni Mrągowa na Mazurach.