Nietypowe muzeum w Gliwicach - Funzeum

Nietypowe muzeum w Gliwicach - Funzeum w miejscowości Gliwice

Opis

Funzeum znajdujące się w Gliwicach to inaczej Muzeum Koloru i Światła, które wyróżnia się wśród wszystkich muzeów znajdujących się w naszym kraju. Zostało ono otwarte w 2022 roku na terenie Centrum Handlowego Europa Centralna. 

Znajdują się tutaj 3 strefy ze stałymi ekspozycjami:

  • Strefa Kolorów składa się z 12 pokoi i 37 scenek w kolorach tęczy. 
  • Strefa Światła składa się z 10 pokoi i 25 scenek 
  • Funcafe oraz Funzone, czyli kawiarnia i plac zabaw w jednym 

Wszystkie instalacje inspirowane są kolorami tęczy i znajdują się pod dachem na powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych.

To świetne miejsce na wycieczkę dla dzieciaków, znajdzie się tam wiele atrakcji dla nich. Tutaj zasady odpowiedniego zachowywania się w muzealnej przestrzeni nie mają znaczenia. Podstawową zasadą tego typu muzeów jest zachęcanie do zapoznawania się z eksponatami, doświadczania ich wszystkimi zmysłami oraz korzystania z multisensorycznych instalacji przygotowanych przez twórców tego unikatowego miejsca.


Strefa kolorów poświęcona jest 7 barwom tęczy, 37 eksponatów rozmieszczonych w 12 kolorowych pokojach będzie wspaniałym tłem do zrobienia pamiątkowych zdjęć, pięknych kadrów tutaj na pewno nie zabraknie. Zjawisko tęczy jest wyjątkowe, z tego względu częściej zauważane, niż kolory występujące na co dzień w naturze. Dlatego wystawy demonstrują kolory, które znajdują się w naszym otoczeniu, a których możemy nie doceniać czy nawet nie dostrzegać. 

Niebo przedstawia kolor niebieski, a otaczają go mięciutkie chmurki, do których można się przytulić czy położyć, idealnym miejscem do tego będzie dywan z czerwonych płatków czy wielkie czerwone serce. Kolor żółty to ogromy plaster miodu i mnóstwo pszczółek oraz pole pełne słoneczników. Fioletowy pokój zaś to ściana wypełniona pluszowymi jednorożcami. A to tylko kilka z wielu innych ciekawych scenek w tej strefie. 


Strefa Światła dysponuje 10 niezwykle zaaranżowanymi pokojami z 18 eksponatami tworzącymi 25 scenek. Tutaj światło odgrywa największą rolę, wiele można zobaczyć ale i dowiedzieć się z zakresu fizyki i optyki. Na tabliczkach zamieszczonych jest wiele informacji dla ciekawskich odkrywców. Spotkać można tutaj: wyjątkowy las fluo, który zwiedza się w okularach 3D, salę zwierciadeł, kryształową komnatę, ścianę na której można "namalować kwiaty", wannę z bąbelkami i wiele wiele innych.

Po zwiedzeniu tych dwóch stref pora na kawę dla rodziców, a dzieci dalej mogą się bawić w basenie z kuleczkami, ogródku z domkiem, na zjeżdżalni, w małpim gaju z przeszkodami, czy grać na wielkim pianinie. Dostępny jest również sklepik, w którym można kupić pamiątki.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Gliwice,
Kiedy
27 czerwiec, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Zamość historia, ciekawostki...
Zamość
27 czerwiec, 2022
Zamość jest to ? miasto na prawach powiatu w Polsce w południowej części województwa lubelskiego.
ZAKOPIAŃSKI FESTIWAL LITERACKI I TARGI KSIĄŻKI
Zakopane
27 czerwiec, 2022
Zakopiański Festiwal Literacki organizowany przez Miasto Zakopane, Miejską Bibliotekę Publiczną im. S. Żeromskiego nawiązuje do
Dni Mrągowa na Mazurach 2022
Mrągowo
01 lipiec, 2022
W dniach 1-3 lipca Miasto Mrągowo serdecznie zaprasza na coroczną imprezę Dni Mrągowa na Mazurach.