Łeba historia, ciekawostki, atrakcje...

Łeba historia, ciekawostki, atrakcje... w miejscowości Łeba

Opis

Łeba jest miastem usytuowanym w województwie pomorskim nad morzem Bałtyckim, w powiecie lęborskim na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą oraz Chełstem. Jako miejscowość wypoczynkowa, posiada ono port morski i kąpieliska, gdzie każdy spragniony, będzie mógł skosztować kąpieli w wodzie morskiej. Nim jednak będziemy pływać w morzu i opalać się na plażach w Łebie, powinniśmy się zapoznaćhistorią tego miasta turystyczno - wypoczynkowego.

Pierwsze osadnictwo na brzegu morskim miało miejsce jeszcze w neolicie. Przebieg położenia linii brzegu morskiego wskazują, grodziska znajdujące się tam  do obecnej chwili. Między innymi: Gałęzinowo, Żoruchowo, Równo, Siodłonie, Damno. Dwie ostatnie z wymienionych grodzisk Siodłonie i Damno, były najprawdopodobniej oddalone od brzegu morskiego i znajdowały się one nad brzegiem rzeki. Pra koryto ów rzeki jest do chwili obecnej, czytelne. Grodziska te, wcześniej, pełniłrolę, grodów obronnych epoki brązu. Przypisywane były kulturze łużyckiej. Ludność należąca do tej kultury, budowała tego typu grody od około 1000 do 400 roku przed naszą erą. Dodatkowo, przeszli tędy również Goci. Przebywali oni w tym regionie w czasie od I do III wieku naszej ery.

Łeba jako osada powstała najprawdopodobniej, później niż Gardna Wielka. Osiedle powstało na mierzei. Tę osadę zbudowali z pewnością Pomorzanie. Mogło to mieć miejsce jeszcze nawet w VIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o Łebie pochodzi z 1282 roku. 11 stycznia 1558 Łeba zostałzniszczona całkowicie przez szalejący na Bałtyku sztorm. W wyniku jego siły zniszczony został port, zabudowania, w tym kościół, a cofające się morze wyżłobiło nowe koryto Łeby. Ujście zostałwtedy przesunięte półtora kilometra na wschód. Na tym, niszczące sztormy nie zakończyły swego działania. Kolejny duży sztorm, mający miejsce w 1570 roku, utwierdził mieszkańców Łeby, w przekonaniu o celowości przeprowadzki w nowe miejsce. Znajdowało się ono po drugiej stronie Łeby. W połowie XVI wieku powstało nowe miasto o charakterze ulicówki. W 1657 na mocy traktatu welawsko-bydgoskiego tereny te stały się lennem brandenburskim, a następnie zajęły je Prusy. W XIX wieku rzeka została uregulowana, a także wybudowano port rybacki. W grudniu 1912 roku, w okolicach Łeby miało miejsce trzęsienie ziemi.  Zniszczenia, jakich doświadczyła w czasie II wojny światowej Łeba, były niewielkie. W kolejnych latach powstał tu ośrodek zdrowia, bary, restauracje, a także dom kultury.

Ważną informacją jest to, że W latach 1974?2005 Łeba została uznana przez władze rządowe za miejscowość posiadającą warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Dzięki takiemu obrotowi sytuacji, mogły być prowadzone na jej terytorium, zakłady lecznictwa. Dodatkowo w oparciu o warunki naturalne ustalono dla Łeby pierwszoplanowe kierunki lecznicze: choroby układu oddechowego i choroby układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii (choroby tarczycy). Kierunkiem drugoplanowym były natomiast choroby narządów ruchu i reumatyczne oraz kierunek klimatyczno-usprawniający.

 

ŁEBA ATRAKCJE, ZABYTKI:

 • Plaża w Łebie
 • Słowiński Park Narodowy
 •  Wydmy ruchome
 • Port Morski Łeba
 • Funlandia Łeba
 • Rejsy Wycieczkowe
 • Park Dinozaurów
 • Pozostałości murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV wieku.
 • Stare domki rybackie nad kanałem portowym i przy głównej ulicy miasta.
 • W Rąbce ? dzielnicy Łeby ? na Mierzei Łebskiej w okresie II wojny światowej działał doświadczalny poligon niemieckiej broni rakietowej Rheintochter.
 • Kanał portowy  
 • Narodowe Muzeum Morskie ? oddział o nazwie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego.

     ŁEBA - wydmy - są niekwestionowanym  kultowym miejscem wypoczynku w Polsce. Owszem, w sezonie trzeba być przygotowanym na zatłoczone parkingi w centrum miasta. Ale tłumy wczasowiczów  są uzasadnione. Magnes jakim są unikalne w Europie wydmy potrafi przyciągać swoich fanów rokrocznie. A pustynne klimaty zdecydowanie warte są wysiłku i drogich czasem biletów wstępu. Wystarczy kilka kilometrów spaceru, by dać się uwieść przestrzeni, krajobrazom i nadmorskiej wolności.

  Jedynym obiektem wpisanym do rejestru zabytków jest :

     -kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ? barokowy, z 1683 roku z wieżą szachulcową z

  XVIII wieku. Do budowy świątyni użyto częściowo materiałów z kościołśw. Mikołaja, zniszczonego przez sztormy w 1558 roku.

  Ciekawostki Łeba 

  • Pierwsza pisemna wzmianka o Łebie pochodzi z 1282 roku. Prawa miejskie zostały przyznane Łebie w 1357 roku. 
  • Nazwa Łeba powstała na skutek rozdzielenia się jeziora Sarbsko i Łebsko - wówczas powstał ląd zdatny do osiedleń.
  • Łeba była świadkiem wielkich historycznych wydarzeń, takich jak przejście Gotów. Koczownicze plemię, które uciekało przed ciągnącymi ze wschodu Hunami.
  • 11 stycznia 1558 roku Łeba została całkiem zniszczona przez powódź wywołaną sztormem na Bałtyku. Kataklizm, który zmiótł Starą Łebę z powierzchni ziemi był tak duży, że historycy nazywają go kataklizmem na miarę tsunami.
  • intensywny rozkwit turystyczny Łeby nastąpił dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Od tego czasu aż do dzisiaj, jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na Pomorzu.
  • W Łebie znajduje się tak zwana Ścieżka Czasu, czyli aleja prezydentów RP. Na ścieżce znajdują się odlewy dłoni wszystkich prezydentów Polski od czasu 1989 roku.
  • Na lilii brzegowej znajduje się do tego czasu wiele grodzisk.
  • W Łebie odbywają się cyklicznie zawody windsurfingu. Zaliczane są one do klasyfikacji Pucharu Europy w Formule Windsurfing. Nazwa tych zawodów to Allegro Cup.
  • W Łebie znajdują się 3 duże oficjalne kąpieliska.
  • Wydmy koło Łeby to największy pas ruchomych wydm w Europie. W 1977 roku Park został wpisany na listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Wysokość wydmy Łąckiej w okresie letnim, może przekraczać 40 metrów.
  • wydmy powstają z białego morskiego piasku,  to piasek wyrzucany przez Morze Bałtyckie, który następnie jest osuszany i przenoszony przez wiatr w głąb lądu. 

  Baza hotelowa, noclegowa w Łebie:

  W tym atrakcyjnym miejscu znajdziemy hotele, pensjonaty, wille, pokoje do wynajęcia, apartamenty czy domki gdzie będziemy się mogli wypocząć. Noclegi w Łebie często są wybierana przez turystów na letni wypoczynek nad morzem. 
  Podstawowe informacje
  Lokalizacja
  Łeba,
  Kiedy
  20 sierpień, 2022
  O której
  Wstęp
  Bezpłatny
  Półwysep Helski historia, ciekawostki, informacje...
  Hel
  19 sierpień, 2022
  Nazwa wywodzi się z miasta o tej samej nazwie, które na skutek zmiany linii brzegowej
  53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2022
  Zakopane
  20 sierpień, 2022
  W dniach 19-26 sierpnia w Zakopanem odbędzie się 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2022.
  Open Street Festival 2022 w Karpaczu!
  Karpacz
  20 sierpień, 2022
  19 i 20 sierpnia na Karpackim deptaku oraz okolicznych parkach odbędzie się Open Street Festival