Tydzień Kultury Beskidzkiej już wystartował!

Tydzień Kultury Beskidzkiej już wystartował! w miejscowości Wisła

Opis

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest to międzynarodowy, doroczny festiwal folklorystyczny. Jeden z największych w Europie. Odbywa się on od 1964 roku w żywcu, Wiśle, Szczyrku, Oświęcimiu oraz Makowie Podhalańskim, a jego organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury zlokalizowany w Bielsku-Białej. Podczas festiwalu odbywać się będą plenerowe koncerty na pięciu głównych scenach w wymienionych wcześniej miejscowościach. Choć jest to wydarzenie pokazujące bogactwo ludowe kultury bieszczadzkiej na estradach wystąpią zarówno zespoły regionalne, pochodzące z różnych zakątków Polski, jak również zagraniczne. Zaprezentują one dawne stroje, muzykę, tańce, zwyczaje oraz obrzędy. Na festiwalu nie zabranie warsztatów, wystaw rękodzieła oraz kiermaszów.


WISŁA - AMFITEATR IM. STANISŁAWA HADYNY

1 sierpnia  poniedziałek - g. 17.00

  • WISŁA PLUS z Wisły
  • STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi
  • MŁODE PODHALE z Nowego Targu
  • ZEMPLÍN z Michalovic - SŁOWACJA
  • ETNOS ze Skopje - MACEDONIA PÓŁNOCNA

2 sierpnia - wtorek - g. 17.00

  • STEJIZBIANKI z Wisły
  • PODEGRODZIE z Podegrodzia
  • ONDRASZEK ze Szczyrku
  • KIJOM WORCI z Pisarzowej
  • SKALNI z Krakowa
  • SILESIANIE z Katowic

3 sierpnia - środa - g. 17.00

  • "SIŁA TRADYCJI" -  widowisko muzyczne
  • Kapela Maliszów
  • Bree
  • Tekla Klebetnica
  • "Symfonia Beskidzka" -  projekt artystyczny autorstwa Zbigniewa Wałacha

4 sierpnia - czwartek - g. 17.00

  • WARSZAWIANKA z Warszawy
  • OLŠAVA z Uherskiego Brodu - CZECHY
  • GROJCOWIANIE z Wieprza
  • HAJDUKI z Oświęcimia
  • ETNOS ze Skopje - MACEDONIA PÓŁNOCNA

5 sierpnia - piątek - g. 17.00

  • DOLINA NOWEGO SOŁOŃCA ze Złotnika
  • KONIAKÓW z Koniakowa
  • DOLANIE z Gilowic
  • ZIEMIA RAJCZAŃSKA z Rajczy
  • TOPOLI z Topoli - BUŁGARIA

6 sierpnia - sobota - g. 16.00

  • TKOCZE z Wisły
  • WOŁYNIANKA z Łucka - UKRAINA
  • GOIZALDI z Donostii-San Sebastián - HISZPANIA/KRAJ BASKÓW
  • KOTARZANIE z Brennej
  • SPOD KIKULI z Lalik
  • WILAMOWICE z Wilamowic
  • RÓWNICA z Ustronia
  • ŻYWCZANIE z Żywca

7 sierpnia - niedziela - g. 16.00

  • WAŃCY z Wisły
  • KĘTY z Kęt
  • KLIMCZOK ze Szczyrku
  • ZBYRCOK z Juszczyna
  • ISTEBNA z Istebnej
  • NÓGRÁD z Salgótarján - WĘGRY
  • KUD LAZAR HREBELJANOVIĆ z Belgradu - SERBIA

KONCERTY KAPEL POLSKICH I ZAGRANICZNYCH -31 lipca - 7 sierpnia, g. 11.00-13.00, estrada na pl. Bogumiła Hoffa


SZCZYRK - AMFITEATR "SKALITE"

1 sierpnia - poniedziałek - g. 18.00

  • DOLINA DUNAJCA z Nowego Sącza
  • ZIEMIA BESKIDZKA z Mesznej
  • REGLE z Poronina
  • PRZYSZOWIANIE z Przyszowej
  • VARAŽDIN z Varaždina - CHORWACJA

2 sierpnia - wtorek - g. 18.00

  • KOZIANIE z Kóz
  • HOP CUP z Zakopanego
  • ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy
  • LIPOWIANIE z Lipowej
  • TOPOLI z Topoli - BUŁGARIA

3 sierpnia - środa - g. 18.00

  • JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
  • SKALNI z Krakowa
  • ROMANKA z Sopotni Małej i GROJCOWIANIE z Wieprza
  • WILAMOWICE z Wilamowic
  • KUD LAZAR HREBELJANOVIĆ z Belgradu - SERBIA

4 sierpnia - czwartek - g. 18.00

  • KOTLINA z Osieka
  • DOLANIE z Gilowic
  • SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca
  • ŻYWCZANIE z Żywca
  • NÓGRÁD z Salgótarján - WĘGRY

5 sierpnia - piątek - g. 18.00

  • HONAJ z Dursztyna
  • WOŁYNIANKA z Łucka - UKRAINA
  • ONDRASZEK ze Szczyrku
  • WARSZAWIANKA z Warszawy
  • ZEMPLÍN z Michalovic - SŁOWACJA

6 sierpnia - sobota - g. 17.00

  • OLŠAVA z Uherskiego Brodu - CZECHY
  • BAWTUQUINHAS & BAIYIAMBAS z Cidade Velha - REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA
  • MAŁA ISTEBNA z Istebnej
  • ANDRYCHÓW z Andrychowa
  • BRENNA z Brennej
  • PILSKO z Żywca
  • KLIMCZOK ze Szczyrku

7 sierpnia - niedziela - g. 17.00

  • MSZA FESTIWALOWA - kościół Świętych Piotra i Pawła w Szczyrku - godzina 11.45
  • CZANTORIA z Ustronia
  • HULAJNIKI z Milówki
  • SILESIANIE z Katowic
  • VARAŽDIN z Varaždina - CHORWACJA
  • ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca
  • GOIZALDI z Donostii-San Sebastián - HISZPANIA/KRAJ BASKÓW

KONCERTY KAPEL POLSKICH I ZAGRANICZNYCH - codziennie g. 11.00-13.00, estrada na pl. Świętego Jakuba


ŻYWIEC - AMFITEATR POD GROJCEM

1 sierpnia - poniedziałek - g. 17.00

  • SKALNIK z Kamionki Wielkiej
  • DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej
  • SPOD KICEK z Mordarki
  • ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy
  • KIJOM WORCI z Pisarzowej
  • HOP CUP z Zakopanego
  • PODEGRODZIE z Podegrodzia
  • SKALNI z Krakowa
  • GOIZALDI z Donostii-San Sebastián - HISZPANIA/KRAJ BASKÓW (poza konkursem)

2 sierpnia - wtorek - g. 17.00

  • STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi
  • MŁODE PODHALE z Nowego Targu
  • SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic
  • DOLANIE z Gilowic
  • GORCE z Kamienicy
  • BIOŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca
  • JAKUBKOWIANIE z Łososiny Dolnej
  • NÓGRÁD z Salgótarján - WĘGRY (poza konkursem)

31. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA FOLKLORYSTYCZNE

3 sierpnia - środa - g. 18.00

  • WOŁYNIANKA z Łucka - UKRAINA
  • VARAŽDIN z Varaždina - CHORWACJA
  • WARSZAWIANKA z Warszawy
  • OLŠAVA z Uherskiego Brodu - CZECHY
  • ETNOS ze Skopje - MACEDONIA PÓŁNOCNA

4 sierpnia - czwartek - g. 18.00

  • SILESIANIE z Katowic
  • TOPOLI z Topoli - BUŁGARIA
  • ZEMPLÍN z Michalovic - SŁOWACJA
  • BAWTUQUINHAS & BAIYIAMBAS z Cidade Velha - REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA (gość MSF, poza konkursem)

5 sierpnia - piątek - g. 18.00

  • GOIZALDI z Donostii-San Sebastián - HISZPANIA/KRAJ BASKÓW
  • NÓGRÁD z Salgótarján - WĘGRY
  • WIERCHY z Milówki
  • DANCO z Yopalu - KOLUMBIA
  • KUD LAZAR HREBELJANOVIĆ z Belgradu - SERBIA

6 sierpnia - sobota - g. 18.00

  • koncert finałowy 31. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych,
  • występy zespołów uczestniczących w MSF, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

7 sierpnia - niedziela - g. 18.00

  • koncert laureatów 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich,
  • ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, występy laureatów
  • DANCO z Yopalu - KOLUMBIA

KOROWÓD ZESPOŁÓW POLSKICH I ZAGRANICZNYCH - 6 sierpnia - sobota - g. 11.00, Karczma Żywiecka, ul. Tadeusza Kościuszki, Rynek

KONCERTY KAPEL POLSKICH I ZAGRANICZNYCH - 3-5 sierpnia g. 10.00, Rynek

DZIEŃ FOLKLORU DZIECIĘCEGO - 7 sierpnia - niedziela - g. 10.00-15.00

  • korowód (Karczma Żywiecka, ul. Tadeusza Kościuszki, Rynek) oraz przegląd dziecięcych zespołów folklorystycznych na Rynku


OŚWIĘCIM - ESTRADA OBOK OŚWIĘCIMSKIEGO CENTRUM KULTURY

4 sierpnia - czwartek - g. 18.00

  • BESTWINA z Bestwiny
  • ANDRYCHÓW z Andrychowa
  • DANCO z Yopalu - KOLUMBIA
  • KUD LAZAR HREBELJANOVIĆ z Belgradu - SERBIA

5 sierpnia - piątek - g. 18.00

  • SILESIANIE z Katowic
  • BRATKOWIE z Oświęcimia-Monowic
  • KOTLINA z Osieka
  • VARAŽDIN z Varaždina - CHORWACJA

6 sierpnia - sobota - g. 18.00 "FOLKOWE KLIMATY"

  • Karolina Skrzyńska z zespołem
  • Krzikop

7 sierpnia - niedziela -  g. 18.00

  • OLŠAVA z Uherskiego Brodu - CZECHY
  • WARSZAWIANKA z Warszawy
  • HAJDUKI z Oświęcimia
  • BAWTUQUINHAS & BAIYIAMBAS z Cidade Velha - REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA


JABŁONKÓW - LASEK MIEJSKI 75. Gorolski Święto

5 sierpnia - piątek - Lasek Miejski

  • NIE JYNY Z NASZI DZICHTY - przegląd zespołów, instrumentalistów, kapel, śpiewaków i gawędziarzy
  • g. 18.00 - inauguracja festiwalu oraz uroczyste przekazanie symbolicznego klucza do bram miasta przez burmistrza Jabłonkowa
  • "Pójczie haw gazdowie" -  blok programowy, w którym przedstawią się rodzimi wykonawcy ze Śląska Cieszyńskiego oraz zagraniczne kapele dziecięce i młodzieżowe
  • g. 19.15 - ETNOS ze Skopje - MACEDONIA PÓŁNOCNA
  • g. 20.00 - "Był tu jedyn gajdosziczek"
  • TROMBITÁŠI ŠTEFÁNIKOVCI z Nimnicy - SŁOWACJA
  • KAPELA z Podbabiogórza
  • "Ludowy rok obrzędowy" w wykonaniu zespołów z Podbabiogórza
  • g. 21.30  - "Z życia drzew" -  autorski program Chrystiana Heczki - kapele LIPKA, NOWINA, zespół BYSTRZYCA,
  • Skład Niearchaiczny
  • g. 23.00-02.00 - "Muzykula" -  muzykowani przi watrze

6 sierpnia - sobota - Lasek Miejski

  • g. 15.00 - "Kiela tańców znosz, tela razy żeś je człowiekym" -  występy zespołów folklorystycznych, kapel ludowych i gawędziarzy
  • OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic
  • VALAŠSKÝ VOJVODA z Kozlovic
  • MAGURZANIE z Łodygowic
  • gawędziarze - występ laureatów konkursu "Po cieszyńsku, po obu stronach Olzy"
  • Maria Czepczor - "O kołoczach" (PSP w Bukowcu)
  • Adam Szkawran - "Drak na ciubanuli" (OPP w Koniakowie)
  • TOPOLI z Topoli - BUŁGARIA
  • DANCO z Yopalu - KOLUMBIA
  • HORNÁD z Koszyc - SŁOWACJA
  • g. 19.00-02.00 - Karnawał Gorolski (Bartnicky, Golec uOrkiestra)

7 sierpnia - niedziela - Rynek Mariacki i Lasek Miejski

  • g. 10.00 - "Grani na Rynku"
  • g. 10.30 - nabożeństwo ekumeniczne - kościół pw. Bożego Ciała
  • g. 12.00 - korowód zespołów i wozów alegorycznych, Rynek - Lasek Miejski
  • g. 13.00-19.30 Lasek Miejski
  • inauguracja z chórami GOROL i MELODIA, hejnał TKB
  • "Śmiych Macieja" - setna rocznica urodzin Ludwika Cienciały "Macieja"
  • GOROL z Jabłonkowa, MELODIA z Nawsia
  • "Cztery pory roku Anieli Kupiec" -  LIPKA, NOWINA, ROZMARYNEK, POLANA, ZAOLZI i ZAOLZIOCZEK z Jabłonkowa, ŁĄCZKA i BYSTRZYCA z Bystrzycy,
  • GOROLE z Mostów, PASTYRECZKI z Bukowca, SUSZANIE z Suchej Górnej, KÓNIOKOWIANIE z Koniakowa
  • gawędziarze - występ laureatów konkursu "Po cieszyńsku, po obu stronach Olzy"
  • Elizabeth Byrtus - "O Mikołajach" (PSP w Bukowcu)
  • Jan Szkawran - "Bachora na Bozi Narodzyni" (OPP w Koniakowie)
  • ZBÓJNICEK z Zębu
  • ONDRÁŠ z Brna - CZECHY

KOROWÓD ZESPOŁÓW I WOZÓW ALEGORYCZNYCH 7 sierpnia - niedziela - g. 12.00, Rynek Mariacki, Lasek Miejski


Źródło obrazu https://www.wisla.pl/turysta/calendar/2094#&gid=1&pid=1

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Wisła,
Kiedy
11 sierpień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Sanok atrakcje, historia, ciekawe informacje...
Sanok
11 sierpień, 2022
Miasto Sanok, jest miastem powiatowym w Polsce, mieszczącym się w województwie podkarpackim. Położone ono jest w
Ustka historia, atrakcje, ciekawostki...
Ustka
11 sierpień, 2022
Ustka historia, atrakcje, ciekawostkiUstka posiada ciekawą historię. Otóż, odkryte ślady osadnictwo w okolicach Ustki, dowodzą
Korona Gór Polski - czym jest?
Zakopane
11 sierpień, 2022
CZYM JEST KORONA GÓR POLSKI?To lista 28 szczytów należących do poszczególnych pasm górskich w Polsce.