Państwowe Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku w miejscowości Lublin

Opis

Państwowe Muzeum na Majdanku to najstarsza w Europie instytucja muzealna upamiętniająca ofiary drugiej wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. w Lublinie na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem. 

Na terenie Muzeum obejmującym 90 ha znajduje się ok. 70 obiektów historycznych. Szczególne znaczenie mają miejsca związane z masową eksterminacją ludności: komory gazowe, krematorium, oraz rowy egzekucyjne, w których rozstrzelano około 18 000 Żydów.
Powstanie obozu było związane z planami, niemieckiej-hitlerowskiej, zaplanowanej germanizacji terenów Europy Wschodniej. Według tych planów Majdanek miał być źródłem siły roboczej. Przeznaczony był on dla więźniów różnych narodowości, przy czym najliczniejszą grupą więźniów byli Żydzi. Obóz na Majdanku różnił się od obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze pod wieloma względami.?

Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie, wspomniany Majdanek. Czym był, kogo w nim więziono, mordowano, germanizowano, niszczono i upokarzano. Powstał on, na mocy decyzji Heinricha Himmlera. W czasie jego wizyty w Lublinie w lipcu 1941 roku, powierzył on dowódcy SS i policji w dystrykcie lubelskim Odilowi Globocnikowi, zadanie zbudowania obozu ?dla 25-50 tysięcy więźniów. Mieli oni być, wykorzystywani w warsztatach oraz na budowach SS i policji". Mieli, jak łatwo się domyślić, oni stanowić darmową siłę roboczą dla realizacji planów rozbudowy III Rzeszy. Czytając informacje zamieszczone przez pracowników funkcjonującego tu muzeum, dowiadujemy się, że we wstępnym, pierwszym czasie działania przedstawianego Majdanka, jego biura, kwatery dla oficerów SS, jak i koszary przeznaczone dla załogi obozowej, były czasowo zlokalizowane w Lublinie. Komendantura obozu umieszczona była w budynku przy ul. Ogrodowej 12, załoga wartownicza w gmachu szkoły im. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej, a wyższa kadra w domach znajdujących się w okolicy obozu. Również musimy to zobaczyć i zorientować się, jak to Niemcy, usytuowali w mieście, w latach okupacji. Wężniów do obozu, Niemcy przywozili pociągami. Na Majdanku więziono ogółem około 130 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci różnych narodowości. W pierwszym okresie istnienia obozu większość osadzonych stanowili jeńcy sowieccy wykorzystywani jako siła robocza. W obozie masowo ginęli oni w obozie na skutek prymitywnych warunków bytowych, epidemii tyfusu oraz brutalnego traktowania ze strony załogi.

Warto wiedzieć, również Majdanek był pierwszym dużym obozem koncentracyjnym wyzwolonym przez Armię Czerwoną. Sowieci zaprosili dziennikarzy z całego świata, aby zobaczyli pozostałości obozu, krematoria, komory gazowe i ciała pomordowanych więźniów.
Bardzo szybko jednak, w jednej z części obozu na Majdanku, powstał obóz NKWD, w którym więziono żołnierzy AK, BCh i NSZ. Stąd wywożono ich później do sowieckich łagrów.


Co zwiedzać na terenie Muzeum?


TEREN I OBIEKTY HISTORNCZNE
Na terenie byłego obozu koncentracyjnego znajduje się 70 obiektów historycznych z lat 1941?1944 usytuowanych w dawnej części administracyjnej obozu (3 obiekty: biuro oddziału więźniarskiego, dom kierownika tego oddziału, barak nadzorczyń), na obszarze pól więźniarskich (49 obiektów: baraki, wieże i wartownie, stare krematorium, 2 prace rzeźbiarskie więźniów), w części gospodarczej (17 obiektów: magazyny, warsztaty, baraki łaźni, komory gazowe) oraz tzw. nowe krematorium.


ŚCIEŻKA HISTORYCZNA

Ścieżka historyczna pt. ?Konzentrationslager Lublin 1941?1944? dokumentuje najważniejsze obiekty i miejsca związane z historią obozu. Rozpoczyna się od Pomnika-Bramy, prowadzi wzdłuż granicy obozu więźniarskiego i kończy przy Mauzoleum. Tworzy ją 17 szklanych tablic, które zawierają informacje oraz zdjęcia archiwalne ukazujące określone miejsca w czasie funkcjonowania obozu lub tuż po jego likwidacji.

WYSTAWY
Barak nr 43 (dawny magazyn mienia więźniarskiego)

Wystawa ?Majdanek. Przeszłość i teraźniejszość" ? zdjęcia archiwalne z terenu obozu wykonane w czasie okupacji oraz zdjęcia współczesne tych samych miejsc

BARAK NR 44 (DAWNY MAGAZYN MIENIA WIĘŹNIARSKIEGO)
Wystawa ?Lublin w czasie okupacji niemieckiej" ? informacje o okupowanym mieście zilustrowane historycznymi fotografiami wielkoformatowymi oraz zdjęciami współczesnymi tych samych lokalizacji

Plansza ilustrująca tzw. plan generalny budowy obozu na Majdanku, który odzwierciedla ambicje niemieckich władz okupacyjnych związane z rozbudową Konzentrationslager Lublin

BARAK NR 47 (DAWNY MAGAZYN ŻYWNOŚCI) - OTWARTY OD KWIETNIA DO PAŹDZIERNIKA
?Shrine? ? multimedialna instalacja artystyczna łącząca elementy rzeźbiarskie, plastyczne i muzyczne. Jest hołdem złożonym wszystkim bezimiennym ofiarom KL Lublin.

BARAK NR 62 (DAWNA OBOZOWA PRACOWNIA SZEWSKA)
Wystawa historyczna ?Więźniowie Majdanka? przywołuje pamięć o więźniach obozu ? ofiarach nazistowskiej polityki prześladowań i eksterminacji. Ich indywidualne losy składają się na dzieje KL Lublin. Na ekspozycji, oprócz wielu nigdy dotąd niepokazywanych oryginalnych eksponatów i dokumentów, znalazły się relacje byłych więźniów Majdanka.

BARAK NR 52 (DAWNY MAGAZYN NARZĘDZIOWY)
Ekspozycja butów odebranych więźniom Majdanka oraz Żydom zamordowanym w toku ?Aktion Reinhardt?

BARAK NR 55 (DAWNY WARSZTAT ELEKTRYCZNY)
Wystawa ?Przybyli do getta? Odeszli w nieznane?? ? aspekty i okoliczności masowego mordu na Żydach polskich i zagranicznych dokonanego w ramach ?Aktion Reinhardt?

BARAKI NR 14 I 15 (III POLE WIĘŹNIARSKIE)
Ekspozycja ?Warunki bytowe? odtwarzająca wygląd wnętrz baraków więźniarskich z czasu funkcjonowania obozu.

UPAMIĘTNIENIA
Kolumna Trzech Orłów
Pomnik-Brama
Mauzoleum
Pomnik upamiętniający ofiary egzekucji ?Erntefest?
Tablica poświęcona organizatorom pomocy dla więźniów Majdanka
Tablica z przesłaniem bł. ks. Emiliana Kowcza

Tablice z relacjami świadków ilustrują najważniejsze wydarzenia z historii Majdanka. Znaleźć na nich można opisy dotyczące m.in. przyjęcia do obozu, grabieży mienia, pracy, selekcji, eksterminacji w komorach gazowych czy masowego mordu Żydów z 3 listopada 1943 roku. Na 17 tablicach pojawiły się wspomnienia więźniów Majdanka i członków załogi SS (po polsku, angielsku i hebrajsku) odwołujące się do miejsc, w których zainstalowano plansze.

Podświetlone tablice z komentarzami historycznymi ustawiono w łaźni, bunkrze z komorami gazowymi, barakach więźniarskich na III polu i krematorium. Wykonano je ze szkła aby nie ingerowały w przestrzeń, w jakiej się znajdują.

Godziny otwarcia Muzeum na Majdanku


SEZON LETNI (KWIECIEŃ?PAŹDZIERNIK)
Teren i obiekty historyczne: 9.00 ? 18.00
Wystawa historyczna (barak 62): 9.00 ? 17.00
Centrum Obsługi Zwiedzających (książki, przewodnicy): 9.00 ? 17.00

SEZON ZIMOWY (LISTOPAD?MARZEC)
Teren i obiekty historyczne: 9.00 ? 16.00
Centrum Obsługi Zwiedzających (książki, przewodnicy): 9.00 ? 16.00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne (udostępnione do zwiedzania są: teren i obiekty historyczne).

Ostatnie wejście do Muzeum na godzinę przed zamknięciem.
Ostatnie wejście na ekspozycje stałe: na pół godziny przed ich zamknięciem

Muzeum na Majdanku oferuje zwiedzanie z przewodnikiem w języku polskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim (okresowo niektóre języki mogą być niedostępne). Orientacyjny czas zwiedzania z przewodnikiem to 2,5 godziny.

Rezerwacji można dokonać kontaktując się z Centrum Obsługi Zwiedzających (81 710 28 33, centrum@majdanek.eu).

Zwiedzanie Majdanka trwa około 1,5 godziny, a z przewodnikiem 2,5 godziny. Można też skorzystać z lekcji muzealnych i zajęć edukacyjnych.

Państwowe Muzeum na Majdanku
ul. Droga Męczenników Majdanka 67
20-325 Lublin 

CENTRUM OBSŁUGI ZWIEDZAJĄCYCH
tel. (+48) 81 710 28 33
centrum@majdanek.eu
czynne wt-nd: 9.00-17.00

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Lublin, ul. Droga Męczenników Majdanka
Kiedy
20 sierpień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Strona internetowa
Kontakt
Telefon
81 710 28 33
E-mail
centrum@majdanek.eu
Półwysep Helski historia, ciekawostki, informacje...
Hel
19 sierpień, 2022
Nazwa wywodzi się z miasta o tej samej nazwie, które na skutek zmiany linii brzegowej
53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2022
Zakopane
20 sierpień, 2022
W dniach 19-26 sierpnia w Zakopanem odbędzie się 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2022.
Open Street Festival 2022 w Karpaczu!
Karpacz
20 sierpień, 2022
19 i 20 sierpnia na Karpackim deptaku oraz okolicznych parkach odbędzie się Open Street Festival