Kwatera Hochwald-Himlera-Mazuru

Kwatera Hochwald-Himlera-Mazuru w miejscowości Pozezdrze

Opis

Zwiedzając Mazury warto  zadać sobie trochę trudu i zobaczyć Kwaterę Himmlera. O nadanym jej kryptonimie ?Hochwald", czyli "Wysoki las", lub też "Czarny Szaniec".

Była ona zlokalizowana w lesie na Mazurach. A dokładniej lokalizując jego usytuowanie, to znajdowało się ono w przeszłości i znajduje się do obecnego momentu, tuż przy Pozezdrzu, a konkretnie, na północny wschód od centrum tego miejsca, jej ulokowania na Mazurach. Obok omawianej kwatery, blisko niej przebiegała również linia kolejowa Giżycko ? Węgorzewo. To jednak nie było wszystko, ponieważ obok blisko usytuowanej wspomnianej linii kolejowej, znajdowała się tam również droga. Dzięki czemu, miejsce posiadało połączenie z polową siedzibą Hitlera w Gierłożytwierdzą Boyen w Giżycku oraz dowództwem Wermachtu w Mamerkach.

Takie położenie ułatwiało też transport materiałów budowlanych i żywności. Kwaterę wybudowała Organizacja Todta, czyli ta sama, która wzniosła Wilczy Szaniec dla Hitlera, a także kwaterę Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych ("Anna"). Czas użytkowania Kwatery Hochwald, był taki sam, jak wymienionych. Mianowicie, obejmował on terminy  od czerwca 1941 roku, aż do 20 listopada 1944 roku.

Teren kwatery, był zabezpieczony militarnie oraz wywiadowczo. Dodatkowo był chroniony oraz strzeżony przez ochronę, którą zapewniał batalion policyjny. Kwaterę Himmlera otaczały pola minowe. Ich pas znajdował się między wykonanym zabezpieczeniem z drutu kolczastego, a także płotem, wykonanym z siatki drucianej od strony zewnętrznej. Na obszarze Hochwaldu znajdowało się również pięć podstawowych schronów typu B, a także specjalny schron Himmlera w części centralnej, garaż podziemny oraz dwie wartownie. Kwaterę wyposażono także w bocznicę kolejową, na które stacjonował specjalny pociąg. Większość obiektów na terenie Czarnego Szańca zniszczono, a konkretnie wysadzono w styczniu 1945 roku przez samych Niemców. Obecnie najlepiej zachowanym elementem jest schron Himmlera, jednak jego dokumentacja techniczna pozostaje nieznana. Hochwald we wrześniu 1944 roku był miejscem tajnej konferencji, w wyniku której doszło do wystosowania pisma do RSHA oraz przekazania kierownictwa nad niemieckim ruchem oporu w różnych państwach europejskich.

Teren kwatery otoczony był pasem pól minowych, ogrodzonych płotem z siatki i drutu kolczastego.

Zespół ukryty w lesie składał się z 9 obiektów:

  • 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian;
  • niedużego podziemnego garażu;
  •  dwóch ceglanych wartowni;
  •  schronu specjalnego Himmlera, o rozmiarach (21,4m x 19,3m x 8,4m) - najlepiej zachowanego do dnia dzisiejszego, jako obiektu kwatery. We wrześniu 1944 roku Himmler spotkał sie tu z generałem
  • Andrejem Własowem, udzielając mu zgody na tworzenie u boku Niemców - Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej.
  • Pozostałości bunkrów stanowią współcześnie jedną z większych atrakcji turystycznych regionu.
Podstawowe informacje
Lokalizacja
Pozezdrze,
Kiedy
11 sierpień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Sanok atrakcje, historia, ciekawe informacje...
Sanok
11 sierpień, 2022
Miasto Sanok, jest miastem powiatowym w Polsce, mieszczącym się w województwie podkarpackim. Położone ono jest w
Ustka historia, atrakcje, ciekawostki...
Ustka
11 sierpień, 2022
Ustka historia, atrakcje, ciekawostkiUstka posiada ciekawą historię. Otóż, odkryte ślady osadnictwo w okolicach Ustki, dowodzą
Korona Gór Polski - czym jest?
Zakopane
11 sierpień, 2022
CZYM JEST KORONA GÓR POLSKI?To lista 28 szczytów należących do poszczególnych pasm górskich w Polsce.