Twierdza w Srebrnej Górze

Twierdza w Srebrnej Górze w miejscowości Srebrna Góra

Opis

Twierdza Srebrna Góra - dlaczego warto ją zwiedzić? Krótka historia, informacje o twierdzy

Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym obiektem w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy, położona na Dolnym Śląsku w Górach Sowich

To kolejne dzieło, budowla inżynierów, architektów, strategów z Armii Prus. Jest interesującym budynkiem oraz wojskowym terenem, z którym wartało, abyśmy się sami zapoznali. Dodatkowo zobaczyli także na własne oczy.

Opisując ten obiekt historyczny, powinniśmy wiedzieć, że przedstawiana twierdza jest unikatowym obiektem, w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska, położona w Górach Sowich. To powinno wzbudzić u nas, większą ciekawość i zainteresowanie, abyś my tu przybyli. Dodatkowo budowniczy, zadbali o to, aby wszystko było wzniesione w odpowiedni oraz właściwy sposób i nie budziło w przyszłości, jakiś uwag. Dlatego w latach wznoszenia, to jest od 1765 do 1777roku, była ona najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie.

Dodatkowo obiekt ten posiadał 151 pomieszczeń fortecznych, rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Ogromne magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia, przyczyniły się do tego, że fort, był całkowicie samodzielnym i samowystarczalnym. W jego wnętrzu mieściło się 3,756 żołnierzy. Dodatkowo znajdowały się tam również, olbrzymie zapasy amunicji, opału i żywności. W obrębie twierdzy wydrążone zostały studnie, których razem było 9. W tym najgłębsza na terenie fortu Ostróg, która miała (ok 80 m). Po zakończeniu prac budowlanych,  twierdza była dobrze przygotowana do działań bojowych. Swój chrzest bojowy twierdza przeszła po raz pierwszy, w roku 1807. Wtedy to do Srebrnej Góry przybyła armia francuska. Dowodził nią wówczas Hieronim Bonaparte, będący młodszym bratem Napoleona. Ciężkie walki zostały przerwane zawieszeniem broni i pokojem w Tylży. Po zakończonych walkach, nastąpiła odbudowa zniszczeń dokonanych przez działania wojenne. Twierdza została pozostawiona w stan gotowości bojowej w 1850 roku, kiedy Prusy zostały zmuszone do uznania zwierzchnictwa Austrii.

Co działo się z twierdzą w późniejszym czasie. Otóż w roku 1867 nastąpił wymarsz wojsk z twierdzy i zamknięcie jej dziejów wojennych. Pełniła ona rolę poligonu saperskiego. Natomiast kolejnym etapem w jej dziejach, było rozwiązaniu srebrnogórskiego garnizonu. Wprowadzona została zmiana formy zarobkowania ludności Srebrnej Góry. Po wycofaniu się wojska, jego administracji, żołnierzy, które były dotychczas źródłem utrzymania, dla mieszkającej w twierdzy ludności. Zaczęło dochodzić do kolejnych zmian. Zaczęto rozwijać ważny przemysł. Już w 1866 roku otworzono przędzalnie, a w 1869 garbarnię, wytwórnię wyrobów metalowych i mechaniki precyzyjnej firmy E.Anders & Sohne. Powstała również fabryka zegarków kieszonkowych firmy Eppner & Co.

Fortyfikacje charakteryzowanej twierdzy, służyły jako poligon doświadczalny dla prób artylerii i materiałów wybuchowych. Pod koniec XIX wieku Twierdza Srebrnogórska stała się atrakcją turystyczną. Związane to było, miedzy innymi z rozwojem połączeń kolejowych, a także otwarciem w 1909 roku trasy srebrnogórskiej kolejki zębatej, łączącej Srebrną Górę z Nową Wsią Kłodzką. Po I w.ś., do września 1939 bujnie kwitła, rozbudowywała się turystyka.

Niestety obraz ten, został zahamowany i przyćmiony wybuchem wojny. W latach 1939-1941 utworzony został karny obóz jeniecki o zaostrzonym regulaminie i specjalnym systemie nadzoru, czyli Oflag VIII B. Więziono w nim polskich oficerów, między innymi generał dywizji Tadeusz Piskor, kontradmirał Józef Unrug ,komandor Stefan Frankowski.

Lata powojenne przyczyniły się do dewastacji twierdzy. Natomiast władze nie wykazały zainteresowania XVIII- wieczną twierdzą. W roku 1966 zorganizowana grupa harcerzy Hufca Dolnośląskiego zajęła się fragmentem twierdzy , rozpoczęli oni wieloletnią akcję harcerską "Akcja Srebrna Góra".

Obecnie opisywana Twierdza Srebrna Góra należy, do unikatowych obiektów w skali dziedzictwa kulturowego Europy. Jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Rozległość całego zespołu i jego lokalizacja na szczytach pozwala zaliczyć srebrnogórską warownię do największych górskich, założeń obronnych naszego kontynentu. W 2002 roku został powołany pierwszy w kraju Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze, jako kluczowy podmiot w działaniach na rzecz renowacji oraz zagospodarowania fortyfikacji. Wyjątkowość obiektu i jego ranga została uznana w 2004 r. poprzez Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nadające Twierdzy status pomnika historii. Dodatkowo Twierdza Srebrna Góra jest wyjątkową atrakcją i miejscem sprzyjającym miłośnikom historii, przyrody, turystyki, sportu.

Warto wybrać:

  • Nocne zwiedzanie twierdzy.
  • Ciekawe propozycje dla zorganizowanych grup szkolnych.
  • Punkt widokowy na koronie Donjonu.
  • Święto Twierdzy (druga sobota czerwca).
Informacje:

INFORMACJA / REZERWACJA / KASA

tel.: 74 818 00 99

Czas zwiedzania Twierdzy Srebrna Góra to 2-3 godziny,

Dojazd do Srebrnej Góry z Wrocławia zajmie około 1,5 godziny twierdza znajduje się ok 80 km, natomiast gdy będziemy spędzać urlop w Kłodzku mamy tylko 23 km, z Polanicy Zdrój mamy  28 km.

Parking jest jakby pomiędzy dwiema atrakcjami ? Fortem Ostróg oraz Fortem Donjon. Do pierwszego traficie po 10 minutach, a do drugiego po 20. Bezpośredni dojazd do Fortu Ostróg jest niemożliwy. Natomiast do Fortu Donjon, z parkingu kursuje traktor przebrany za ciuchcię. Opłata za przejażdżkę wynosi 5 pln, a za parking na przełęczy w Srebrnej Górze zapłacicie 10 pln za cały dzień. Miejsc postojowych na parkingu jest całkiem sporo, choć w sezonie bywa pełno i ciasno. Dojazd komunikacją publiczną jest bardzo ograniczony.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Srebrna Góra, Twierdza w Srebrnej Górze
Kiedy
19 sierpień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Półwysep Helski historia, ciekawostki, informacje...
Hel
19 sierpień, 2022
Nazwa wywodzi się z miasta o tej samej nazwie, które na skutek zmiany linii brzegowej
53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2022
Zakopane
19 sierpień, 2022
W dniach 19-26 sierpnia w Zakopanem odbędzie się 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich 2022.
Open Street Festival 2022 w Karpaczu!
Karpacz
19 sierpień, 2022
19 i 20 sierpnia na Karpackim deptaku oraz okolicznych parkach odbędzie się Open Street Festival