Najlepsze atrakcje w Zakopanem. Co warto zwiedzić?

Najlepsze atrakcje w Zakopanem. Co warto zwiedzić? w miejscowości Zakopane

Opis

Zakopane to ulubione miejsce Polaków na wczasy, ferie czy weekend. Fantastyczne położenie sprawia, że noclegi w Zakopanem to świetny punkt wypadowy w Tatry oraz idealne miejsce wypoczynku jak i wiele atrakcji Jednak wybierając się się w góry warto przygotować się na różne ewentualności. W pogodne dni największą atrakcją są górskie wędrówki, ale jeśli  trafiliśmy na deszczowe dni, to nic straconego w Zakopanem i okolicy jest wiele atrakcji, które warto wybrać min. muzea, galerii, baseny, termy.

Najlepsze atrakcje w Zakopanem w pogodne dni:

 • Krupówki
 • Gubałówka
 • Rysy
 • Morskie Oko
 • Dolina Pięciu Stawów Polskich
 • Orla Perć
 • Dolina Strążyska
 • Wielka Krokiew
 • Kasprowy Wierch oraz Kolejka
 • Dolina Kościeliska
 • Dolina Chochołowska
 • Dolina Gąsienicowa
 • Dolina Małej Łąki
 • Polana Szymoszkowa 
 • Nosal
 • Hala Gąsienicowa
 • Rusinowa Polana
 • Cmentarz i kościółek na Pęksowym Brzyzku
 • Kaplica w Jaszczurówce.
 • Plaża na wysokości
 • Zjeżdżalnia grawitacyjna

Najlepsze atrakcje w Zakopanem gdy pada deszcz:

 • Termy Chochołowskie, Termy Bania W Białce Tatrzańskiej, Term Bukovina, Term Gorący Potok w Szaflarach czy Term Szaflary
 • Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Muzeum stylu Zakopiańskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi “Atma", Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN.
 • Piwne Spa 
 • Centrum Iluzji
 • Be Happy Museum
 • Wystawa Figur woskowych Expo
 • Myszogród
 • Motylarnia.
 • Papugarnie
 • Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
 • Park Harnasia
 • Akwanarium Podwodny Świat

Najlepsze atrakcje w Zakopanem w pogodne dni:

Krupówki są najbardziej znaną ulicą Zakopanego. deptak ciągnie się wzdłuż potoku Foluszowego.  Przy ulicy mieszczą się restauracje, hotele, sklepy. Znajdziemy tu Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego, Hotel „Morskie Oko” wybudowany pod koniec XIX wieku, z polecenia Władysława Dzikiewicza, Kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny. Z Krupówek blisko też jest na dolną stację kolejki na Gubałówkę.

Popularne szlaki

Gubałówka (1120 m – do 1129 m) – wzgórze wznoszące się nad Zakopanem z pięknym widokiem na Tatry i na Zakopane. Jedną z głównych atrakcji jest kolej linowa. Kolejka ma długość 1 338 metrów, a  wjazd na szczyt nie powinien zająć więcej, niż 5 minut. Na Gubałówce znajdują się też wiele atrakcji, restauracje, karczmy i sklepy z pamiątkami. Latem warto wybrać się na zjeżdżalnie grawitacyjną która jest świetną atrakcją dla dorosłych i dzieci, to ponad 750 metrów górskiego szaleństwa. Wózki osiągają prędkość do 23 km/h. Zjeżdżalnia czynna jest od kwietnia do listopada. Warto zobaczyć najwyżej położoną plaże w Polsce.  Plaża została stworzona na terenie Polskich Kolei Linowych. Wyznaczony teren wysypany został piaskiem. Znalazła się także piaskownica oraz wygodne kanapy, gdzie można posiedzieć i podziwiać widoki na Zakopanem i Tatry Zimą pojawiają się narciarze, którzy korzystają z tras narciarskich i snowparku Na Gubałówkę można wjechać koleją linowo-terenową lub pieszo.

Rysy są najwyższym szczytem Tatr Polskich Na szczyt prowadzą dwa szlaki– jeden od strony polskiej, a drugi od strony słowackiej. Po stronie polskiej – szlak czerwony od schroniska nad Morskim Okiem wschodnim lub zachodnim brzegiem Morskiego Oka. Trasa Palenica Białczańska – Morskie Oko – Czarny Staw – Bula pod Rysami – Rysy. Czas: 11h 42 min, Dystans: 24,9 km.

Morskie Oko to jedna z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych atrakcji w Tatrach, jest największym jeziorem w Tatrach pochodzenia polodowcowego o barwie zielonej, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Morskie Oko ma 34,93 ha powierzchni, a 50,8 m głębokości

Dolina Pięciu Stawów, to jedno z najpopularniejszych miejsc w Tatrach. Dolina Pięciu Stawów ma długość 4 km, powierzchnię około 6,5 km2 i leży na wysokości 1625 – 1900 m n.p.m. Otoczona jest malowniczymi, skalistymi szczytami. Od północy ograniczona jest przez Świnicę (2301 m n.p.m.), Mały Kozi Wierch (2228 m n.p.m.), Zamarłą Turnię (2179 m n.p.m.) i Kozi Wierch (2229 m n.p.m.) 

Trasa: Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Roztoki – Siklawa – Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Czas Wycieczki: 5h 30 min, Dystans: 16 km.

Orla Perć to najdłuższy graniowy szlak poprowadzony w Tatrach Wysokich. Rozciąga się między dwoma przełęczami: Zawrat oraz Krzyżne. Przez wielu uznawany jest za najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny szlak w polskich górach. Trasa Orla Perć zajmuje około 6-7 godzin licząc od Zawratu do Krzyżnego.  Z Hali Gąsiennicowej można wyruszyć niebieskim szlakiem na Zawrat, żółtym szlakiem na Kozią Przełęcz, czarnym szlakiem przez Żleb Kulczyńskiego, żółtym szlakiem na Skrajny Granat, zielonym szlakiem na Zadni Granat, żółtym szlakiem na Krzyżne. Na Orlą Perć można również wyruszyć z Doliny Pięciu Stawów Polskich: czarnym szlakiem na Kozi Wierch, niebieskim szlakiem na Zawrat, żółtym szlakiem na Kozią Przełęcz, żółtym szlakiem na Krzyżne

Dolina Strążyska i wodospad Siklawica to bardzo popularny szlak najbliżej zakopanego. Nazwa pochodzi od słowa “strąga”, które na Podhalu oznacza miejsce do dojenia owiec. Wejście do Doliny Strążyskiej znajduje się na końcu ulicy Strążyskiej w Zakopanem. Dolinka prowadzi nas do Polany Strążyskiej z widokiem na Giewont. Z Polany Strążyskiej wąskim i kamiennym szlakiem możemy dotrzeć do Wodospadu Siklawica.

Wielka Krokiew to jedna z głównych atrakcji w Zakopanem. To także miejscem zawodów międzynarodowych w skokach narciarskich. Wielka Krokiew jest największą skocznią w Polsce. Dużą atrakcją jest wyjazd wyciągiem krzesełkowym na sam szczyt Wielkiej Krokwi oraz zjazd pontonem ze skoczni.

Kasprowy Wierch to jeden z najpopularniejszych szczytów w Tatrach o wysokości 1987 m. Nazwa pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, a ta z kolei, według ludowych podań, swoją nazwę zawdzięcza imieniu lub przezwisku jej właściciela – górala Kaspra. Na szczyt można wjechać kolejką linową lub wejść pieszo kilkoma szlakami. Najkrótszy jest widokowy szlak z Kuźnic przez Myślenickie Turnie

Trasy Kuźnice (1010 m) - Myślenickie Turnie (1352 m)  zielony szlak   1h

Myślenickie Turnie (1352 m) - Kasprowy Wierch (1985 m)    zielony szlak    1h 30'

 z Kopy Kondrackiej   czerwony szlak 1h 55'

 z Hali Gąsienicowej   żółty szlak   1h 20'

Dolina Kościeliska to jedna z najpiękniejszych dolin w Polsce ma ok 9 km długości i jest drugą co do wielkości doliną w polskiej części Tatr. Od zachodu ogranicza ją od południa grań główna na odcinku od Siwego Zwornika po Małołączniak oraz północna grań Siwego Zwornika po Przednią Kopkę, a od wschodu północno-zachodnia grań Małołączniaka aż po Mały Rygiel. W jej otoczeniu znajdują się liczne jaskinie tj Mroźna, Mylna, Raptawicka, Obłazkowa i Smocza Jama udostępnione są do zwiedzania. Na końcu doliny, na Hali Ornak znajduje się schronisko turystyczne dające możliwość odpoczynku.  

Wejście do Doliny Kościeliskiej znajduje się w Kirach. Przy drodze znajduje się wiele miejsc parkingowych. Z Zakopanego jeżdżą busy odjeżdżające z placu przed Dworcem PKP.

Przejście całej Doliny Kościeliskiej, z Kir do Schroniska PTTK na Hali Ornak, zajmuje około 1h 40 min

Dolina Chochołowska jest największą i najdłuższą doliną w polskich Tatrach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ma ok 10 km długości. Większość doliny pokryta jest gęstymi lasami świerkowymi i bukowymi z domieszką jodły i sosny. Najpiękniejszym miejscem jest Polana Chochołowska otoczona przez szczyty Grzesia, Rakonia, Wołowca, Kończystego Wierchu i Trzydniowiańskiego Wierchu. Piękna górska łąka z szałasami pasterskimi i kaplicą św. Jana Chrzciciela szczególnie pięknie wygląda wiosenną pięknie kwitnącymi krokusami.

Parking znajduje się blisko Siwej Polany, gdzie można dojechać boczną drogą od szosy Zakopane – Chochołów. Skręt znajduje się za Kirami w przysiółku Witowa Biały Potok. Z Zakopanego w sezonie letni codziennie jeżdżą  busy na Siwą Polanę odjeżdżające z placu przed Dworcem PKP.

Czas przejścia: do Polany Chochołowskiej to ok. 2h

Hala Gąsienicowa znajduje się na wysokości około 1500 m n.p.m. i jest rozległą łąką wysokogórską zajmującą dużą część obszaru Doliny Gąsienicowej. Niegdyś  zamieszkiwana przez pasterzy, którzy wypasali swoje stada. Hala jest bardzo malownicza. Górują nad nią wspaniałe szczyty polskiej części Tatr wysokich - od Świnicy przez Kościelec, Kozi Wierch, Granaty po Koszystą. Klimatu dodają również drewniane chaty, będące przejawem dawnej działalności pasterskiej.

Trasa na Halę  Kuźnice – Boczań – Przełęcz między Kopami (Karczmisko) – Betlejemka – Schronisko PTTK Murowaniec – Czarny Staw Gąsienicowy – Dolina Jaworzynki – Kuźnice. Czas: 5h 02 min, Dystans: 12,2 km

Dolina Małej Łąki to jedna z najmniejszych dolin prowadząca do Polany Małołąckiej stąd rozciąga się widok na Giewont, Mały Giewont i urwisko Wielkiej Turnio. Ma ok 5,4 km  długości i ok. 5,7 km2 powierzni. Od strony wschodniej ograniczona jest grzbietami Giewontu i Kopy Kondrackiej, natomiast od zachodu – Małołączniaka, Wielkiej Turni, Skoruśniaka i Hrubego Rygla. Przez Dolinę Małej Łąki przebiega żółty szlak na Giewont

W Dolinie Małej Łąki znajduje wejście do największej i najgłębszej jaskini w Polsce, czyli Wielkiej Śnieżnej oraz Jaskini Śnieżna Studnia czy Jaskini Śpiących Rycerzy, w których według legend czekają uśpieni rycerze.

Wejście do Doliny znajduje się w miejscowości Gronik ok. 4 km od centrum Zakopanego w Kierunku malowniczej miejscowości Kościelisko. Przy wejściu do doliny płatny parking.

Trasa Gronik (930 m) - Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki (1170 m) 5 km żółty szlak ok 40 min 

Nosal (1206 m) to bardzo widokowy oraz łatwo dostępny szczyt wznoszący się nad Kuźnicami, między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską.Trasa jest łatwa, a widoki przepiękne. Z Nosala zobaczysz m.in. Świnicę oraz Kasprowy. Nazwa góry pochodzi od kształtu skał, które przypominają nos.

Trasa Kuźnice (1010 m) - Nosalowa Przełęcz (1101 m)zielony szlak ok 30 min

Nosalowa Przełęcz (1101 m) - Nosal (1206 m) zielony szlak ok 20 min

Na Nosal z Zakopanego (Murowanica) zielony szlak ok 55 min

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja to jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach. Rusinowa Polana to prawie 20 hektarowa polana reglowa położona w polskich Tatrach Wysokich, usytuowana pomiędzy Gęsią Szyją (1489 m) a Gołym Wierchem (1205 m), na wysokości około 1180-1300 m n.p.m. Rusinowa Polana słynie z pięknej panoramy Tatr zobaczymy m.in. Lodowy Szczyt, Baranie Rogi, Gerlach, Rysy. Na Polanie odbywa się czasem wypas owiec, znajduje się tu również bacówka, w której możemy kupić oscypka.

Z Rusinowej Polany możemy wyruszyć na Gęsią Szyję Szlak szlak znajdziemy bez trudu to pnące się ku górze drewniane schody, dojście na szczyt zajmie nam ok godzinę. Gęsia Szyja jest szczytem w reglowej części Tatr Wysokich o wysokości 1489 m z którego roztacza się niesamowita panorama Tatr Wysokich min widać Kasprowy Wierch, Giewont

Trasa: Niebieski szlak przez Dolinę Filipka 3 km marszu i 280 metrów podejść ok 1:20 h.

Niebieski szlak z Palenicy Białczańskiej ok 2 km trasa zajmie nam ok 50 minut.

Zielony szlak z Wierchu Poroniec ok  3 km czas przejścia ok 1 godz.

Polana Szymoszkowa ze stacją narciarską położona jest na południowym stoku Gubałówki z pięknym widokiem na Tatry i Giewontu. Zimą świetne miejsce dla narciarzy i snowboardzistów dostępne są dwie koleje linowe. Drugą atrakcją Polany Szymoszkowej są baseny termalne o temperaturze około 30 stopni Celsjusza z plażą, zjeżdżalniami oraz z zapleczem gastronomicznym. W pobliżu znajduje się Hotel Kasprowy.

Atrakcje w Zakopanem gdy pada deszcz. Co robić w Zakopanem, gdy pada deszcz?

W deszczowe dni warto wybrać się na termy. Wody w basenach termalnych mają działanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrze. Jest to bogactwo aktywnych substancji biochemicznych, które mają szerokie działanie terapeutyczne. Wspomogą one jednakowo leczenie chorób skóry, układu krążenia, dróg oddechowych, problemów reumatycznych nerwicy a także pomogą powrócić do sprawności po różnych urazach.

Warto wybrać

Chochołowskie Termy Sp. z o. o. Chochołów 400, tel 781 300 301

Terma Bania Białka Tatrzańska Środkowa 181, tel 18 261 25 40

Termy Gorący Potok  Szaflary Osiedle Nowe 45 tel 727 525 252

Termy Bukovina Bukowina Tatrzańska, Sportowa 22 tel 18 202 00 70

Termy Szaflary Osiedle Nowe 20, tel 721 100 800

Aqua Park Zakopane Jagiellońska 31 tel 18 200 11 22

Kąpielisko Szymoszkowa Zakopane Polana Szymoszkowa 2 tel 18 201 72 30

W deszczowe dni dla miłośników kultury i historii ciekawą propozycją będą :

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza Zakopane ul. Zamoyskiego 25 gdzie można zobaczyć prace najważniejszych zakopiańskich twórców

Willa Koliba Zakopane ul. Kościeliska 18 – dom w stylu zakopiańskim i zabytek Muzeum Tatrzańskiego

Muzeum Tatrzańskiego Zakopane Krupówki 10 zobaczymy ekspozycję historyczną, etnograficzną  oraz przyrodniczą 

Galeria Władysława Hasiora Zakopane ul. Jagiellońska 18b – galeria prac artysty

Willa Atma Zakopane ul. Kasprusie 19 Muzeum Karola Szymanowskiego

Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN Zakopane ul. Chałubińskiego 42a  z kinem 4D, możnzobaczyć największą w Polsce makietą Tatr oraz wiele innymi atrakcjami

Muzeum Stylu Zakopiańskiego „Inspiracje” Zakopane Droga do Rojów 6 ukazuje styl zakopiański. Muzeum znajduje się zabytkowej chałupie to jeden z najcenniejszych przykładów budownictwa ludowego w Zakopanem.

Chałupa Sabały to muzeum prowadzone przez potomków słynnego gawędziarza, muzykanta i przewodnika Jana Krzeptowskiego Sabałę, który urodził się tutaj i stał się symbolem góralszczyzny.

Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie Zakopane Harenda 12 muzeum znajduje się w zabytkowym domu poety

Galeria Władysława Hasiora Zakopane Jagiellońska 18 b zobaczymy prace tego wybitnego rzeźbiarza. Ekspozycja mieści się w zabytkowym budynku, w którym Hasior gromadził swoje najwybitniejsze dzieła

Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich Zakopane Droga na Koziniec 8 prezentuje wystawy czasowe Muzeum Tatrzańskiego


Atrakcje dla dzieci Zakopane. Najlepszymi atrakcjami dla rodzin z dziećmi będą:

Be Happy Museum Zakopane ul. Krupówki 40  to dziesiątki scen do robienia zdjęć oraz pokoje z iluzją.

Galeria Figur Stalowych Zakopane ul. Krupówki 40  można zobaczyć tu rzeźby inspirowane postaciami z bajek, filmów, polityków, gwiazdy świata muzyki, zwierzęta, a także rzeźby inspirowane hitami motoryzacji

Illusion House Zakopane ul. Kościuszki 3 to miejsce magii iluzji optycznych i obrazów 3D.

Galeria Figur Woskowych Zakopane ul. Krupówki 60 w muzeum znajdują się figury woskowe w skali 1:1 przedstawiających znanych celebrytów, polityków oraz postacje z filmów i bajek.

Dom do Góry Nogami Zakopane ul. Staszica 14 – dom stoi na dachu, gdy się wchodzi do środka, błędnik zaczyna szaleć. Warto wejśc i coś takiego przeżyć, zwłaszcza jeśli nigdy nie byliście w takim domu

Papugarnia Egzotyczna Zakopane Droga do Olczy 11 zobaczycie tutaj liczne gatunki pięknych, kolorowych papug, moża je pokarmić, często wkakują na rekę i można je ponosić, fajna atrakcja dla dzieci jak i dla dorosłych.

Centrum Rozrywki Letnia Zabawa Zakopane, Tadeusza Kościuszki 9 W ofercie zjeżdżalnie, dmuchane zamki, wspinaczka, tor przeszkód z mega kulami oraz euro bungee.

Myszogród Zakopane Krupówki 81/B zobaczymy świat małych gryzoni, wiele rozmaitych aranżacji, kilkanaście ras myszek świetna atrakcja dla dzieci

Motylarnia Zakopane, Generała Andrzeja Galicy 8 zobaczymy wiel gatunków motyli, które swobodnie latają, można zachwycić się ich pięknem, zrelaksować.  Zobaczymy jak wygląda cykl życia motyla, od złożenia jaj, po studium dorosłych osobników. Zobaczymy poczwarki i przeróżne gąsienice.

Park Harnasia Zakopane, Krupówki 14a to strefa dla malucha z masą ciekawych atrakcji tj przeszkody, zjeżdżalnie, basen z kulkami, boisko do gry w piłkę i koszykówkę oraz kawiarnią z najlepszymi smakołykami.

Akwanarium Podwodny Świat świetne miejsce na spędzenie czasu dla całej rodziny. W ponad 30 dużych zbiornikach możemy obserwować ryby krajowe oraz niektóre gatunki ryb tropikalnych.

Snowlandia Zakopane, Józefa Piłsudskiego 38,  to zimowy park rozrywki, gdzie można podziwiać lodowy zamek, zgubić się w krętych korytarzach labiryntu, oglądać niezwykłe lodowe rzeźby, szaleć na sankach na torze, a także przyjrzeć się z bliska zwierzętom Tatr.

 

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Zakopane, Najlepsze atrakcje w Zakopanem. Co warto zwiedzić?
Kiedy
14 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Świeradów-Zdrój - miejsce na jesienny wypoczynek
Świeradów-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Jesienny urlop najlepiej jest spędzić w górach. Te piękne krajobrazy jesienią pokazują w pełni swój
Kudowa Zdrój- miejsce na jesienny wypoczynek
Kudowa-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Kudowa-Zdrój jesienią przyciąga coraz więcej turystów. Ceny w obiektach noclegowych są niższe niż w sezonie
Planujesz wyjazd w góry? Sprawdź, kiedy ruszają przeglądy techniczne kolei i poznaj terminy przestoi
Zakopane Gubałówka
28 wrzesień, 2022
W ośrodkach turystycznych Grupy PKL wkrótce rozpoczną się zaplanowane jesienne przeglądy techniczne. Dlatego wybierając się