Gdzie warto wybrać się jesienią?

Gdzie warto wybrać się jesienią? w miejscowości Szczawnica

Opis

Jeśli zastanawiacie się gdzie i jak spędzić urlop jesienią polecamy Pieniny!
Pieniny dzielą się na trzy części różnorodne pod względem budowy geologicznej i ukształtowania terenu – Pieniny Właściwe, Pieniny Małe, oraz Pieniny Spiskie. Najpopularniejszymi szczytami są Trzy Korony, Sokolica oraz Wysoka, z których rozpościerają się urokliwe widoki uzupełniające utraconą energię po przebytej drodze.  Dobrze znanymi miejscowościami i miastami wśród turystów są: Szczawnica, Kluszkowce, Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn, Niedzica czy Sromowce Wyżne i Niżne. To  ciekawe miejsca, z których jest dobre wyjście w każdą partię gór i szczytów. Warto również zwrócić uwagę na bazę noclegową, która nieustannie się rozbudowuje. Wciąż przybywa domków, pensjonatów czy apartamentów. Gospodarze dbają aby turyści byli zadowoleni i często oferują wyżywienie, organizują wycieczki, spływy, przejażdżki, opowiadają ciekawe anegdoty oraz wskazują mało znane ale atrakcyjne miejsca. 
Jesień w Pieninach to świetny pomysł zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią tłoku na szlakach i kolejek do atrakcji. Ponadto pięknie komponują się barwne szczyty z wapiennymi skałami.

Co warto zobaczyć w Pieninach jesienią?
1. Spływ przełomem Dunajca tratwą flisacką

Atrakcja ta jest jedną z najchętniej wybieranych przez turystów, a jesień jest chyba najlepszą porą na skorzystanie z niej. Spływ trwa nieco ponad 2 godziny, także w czasie tej wycieczki zobaczymy m.in. Trzy Korony i Sokolicę, Drogę Pienińską, która wiedzie do Czerwonego Klasztoru. Warto pamiętać, że spływy odbywają się od 1 kwietnia do 31 października (oprócz Świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała).

2. Jesienny redyk w Szczawnicy

Redyk to uroczysty powrót owiec w doliny z wysokich hal, gdzie pasły się aż od wiosny. Warto wiedzieć, że jest to jedno z większych wydarzeń pasterskich, którym towarzyszy wspaniała oprawa folklorystyczna. Przez Szczawnicę przechodzi wówczas tysiąc owiec, prowadzonych przez pasterzy ubranych w regionalne stroje. Jest także czas na degustacje lokalnych wyrobów oraz występy zespołów regionalnych. 

3. Wąwóz Homole - najpiękniejszy kanion w Polsce

To głęboki kanion o bardzo stromych ścianach dochodzących nawet do 120 m wysokości. Ciekawie została wytyczona ścieżka turystyczna, która przechodzi wzdłuż potoku Kamionka tworzącego atrakcyjne kaskady i wyprowadza nas na Dubantowską Dolinkę, gdzie znajdują się „Kamienne księgi”- płaskie skały naturalnie ułożone w formie otwartej książki. Dzięki pięknem ubarwieniu wąwóz jesienią prezentuje się naprawdę wyjątkowo, warto dodać, że turystów jest tu znacznie mniej niż w sezonie letnim. 

4. Wejście na Sokolicę i Trzy Korony

Są to główne szczyty Pienin Właściwych, znajdujące się na początku i końcu Przełomu Dunajca. Na wierzchołkach Sokolicy i Trzech Koron znajdują się zabezpieczone barierkami tarasy widokowe. Sokolica (747m n.p.m.) jest bardzo dobrym punktem widokowym na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie.

Trzy Korony (982m n.p.m) z platformy widokowej na Okrąglicy jest doskonały widok na Pieniński Przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, ja również na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. 

5. Przejazd rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Dzięki trasie "Velo Czorsztyn" mamy możliwość objechania rowerem jezioro Czorsztyńskie. W jesiennej scenerii taka wyprawa nabiera innego wymiaru i znaczenia. Ta ścieżka rowerowa przyciąga miłośników dwóch kółek oraz całe całe rodziny.

6. Rejs po Jeziorze Czorsztyńskim

Podczas rejsu na Jeziorze Czorsztyńskim będziemy mogli podziwiać Zamek w Czorsztynie i Niedzicy, Zaporę wodną w Niedzicy oraz Rezerwat Zielone Skałki. Barwy jesieni dodają uroku tym atrakcją. Na rejs widokowy zabiorą was statki "Harnaś", "Dunajec" oraz "Halny", dodatkowo można popływać gondolami. 

7. Droga Pienińska rowerem lub pieszo

Spacerowy trakt jakim jest Droga Pienińska stanowi najpiękniejsze i najpopularniejsze miejsce na wycieczkę w gronie najbliższych. Trasa biegnie wzdłuż Dunajca, ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru. Długości ścieżki wynosi 9km. Warto wiedzieć, że większa część ścieżki przebiega po stronie słowackiej. Tu również w jesienne dni będzie zdecydowanie mniej turystów, co pozwoli w spokoju podziwiać pienińskie turnie i skały.

Podstawowe informacje
Lokalizacja
Szczawnica, Gdzie wybrać się jesienią?
Kiedy
16 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Bezpłatny
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza
Kielce
05 październik, 2022
KONCERT SYMFONICZNY MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE odbędzie się w piątek, 7 października 2022 o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej.PAWEŁ KOWALSKI fortepianORKIESTRA SYMFONICZNA FŚJERZY MAKSYMIUK dyrygentPIOTR WACŁAWIK asystent dyrygentaLUDWIG van BEETHOVEN III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 Symfonia nr 3 Es-dur op. 55 EroicaKiedy Ludwig van Beethoven przedstawiał wiedeńskiej publiczności
Kruklanki co warto zwiedzić, dlaczego wato tam jechać?
Kruklanki
04 październik, 2022
Krajobraz obszaru gminy Kruklanki, został ukształtowany w czasie ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Lodowiec, który kilkakrotnie nasuwał
Magiczne Podhale – tradycja, krajobraz oraz architektura.
Zakopane
03 październik, 2022
Poznaj bliżej region i uwielbiany przez wszystkich Kasprowy Wierch.Niepowtarzalna tradycja, piękne krajobrazy czy charakterystyczna architektura