Karpacz - idealne miejsce na spędzenie jesiennego weekendu

Karpacz - idealne miejsce na spędzenie jesiennego weekendu w miejscowości Karpacz

Opis

Jeśli zastanawiacie się, gdzie wybrać się na jesienny weekend, to Karpacz jest idealnym miejscem. To miasto znajdujące się w województwie dolnośląskim w dolinie rzeki Łomnicy, leży u stóp Śnieżki będącej najwyższym szczytem Karkonoszy. W jego granicach administracyjnych położony jest Karkonoski Park Narodowy pełny niezwykle urokliwych oraz atrakcyjnych miejsc i szlaków. Słynnie on z widowiskowych kotłów polodowcowych, jezior oraz wodospadów. Biegnie przez niego wiele szlaków turystycznych świetnie nadających się na wędrówki piesze ale także rowerowe. W sezonie letnim zarówno miasto jak i otaczające go tereny przeżywają prawdziwe oblężenie. Jednak niektórzy wolą przybyć tam w miesiącach poprzedzających zimę. Nic dziwnego, tak się składa, ze złota polska jesień to magiczny czas, gdy przyroda zachwyca nas niesamowitymi barwami, a najlepiej obserwować to zjawisko właśnie w górach. Gdy temperatury spadają, a na niebie dalej widnieje słońce, zdecydowanie przyjemniejsze są spacery, czy wycieczki rowerowe, zwłaszcza dla tych, którzy ciężko znoszą upały. Wtedy wystarczy wziąć plecak, ubrać coś ciepłego i z gorącą herbatą w termosie wyruszyć na spacer trasami górskimi, których w Karpaczu nie brakuje. Dodatkowym atutem tej pory jest mniejsza ilość osób na szlakach, a także w mieście czy hotelach, wiąże się to również z niższymi cenami za nocleg w sezonie niskim. Jednak jesień bywa kapryśna i pogodne dni mogą przeplatać się z tymi deszczowymi. W takim wypadku Karpacz jest przygotowany, aby zapewnić przeróżnych rozrywek w tym czasie dla odwiedzających go turystów. Można cały dzień spędzić w kompleksie z basenami i saunami, albo odwiedzić muzea o różnorodnej tematyce. Na pewno miejsc wartych odwiedzenia nikomu nie zabraknie.


Atrakcje w Karpaczu, które warto zwiedzić:


Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej. Jej wysokość wynosi 1602m n.p.m., stanowi najwybitniejszy szczyt Polski oraz Czech, a zlokalizowana jest w granicach administracyjnych Karpacza oraz na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Stanowi ona symbol miasta- Karpacz, jest również jego największą atrakcją w Karpaczu, w sezonie wysokim oblegana jest przez rzesze turystów przybywających nie tylko z Polski ale też z całego świata. Turyści wybierają różne drogi prowadzące na ten szczyt, można się tam dostać szybko czarnym szlakiem, czerwonym, bądź zielonym i żółtym, które są łatwiejsze ale też nieco dłuższe. Jednak najszybciej i najłatwiej dostać się tam kolejką gondolową lub wyciągiem. Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne o nietypowym wyglądzie przypominającym statek kosmiczny oraz oddział czeskiej poczty.


Świątynia Wang jest drewnianą budowlą wzniesioną na przełomie XII i XIII wieku w Norwegii w miejscowości Vang. Do Karpacza trafiła w 1842 roku po tym jak postanowiono ją sprzedać. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów przedstawiające skandynawską architekturę sakralną. Najciekawszym elementem są zdobienia drzwi do świątyni, na których znajdują się wyrzeźbione twarze Wikingów z wysuniętymi rozdwojonymi językami. Jest to symbol przekazywania mądrości i wiedzy następnym pokoleniom. W środku znajdziemy niewiele oryginalnych elementów wykonanych ze skandynawskiej sosny, a są nimi m.in. słupy, kolumny oraz portale. Do pierwotnej budowli dodano kamienną wieżę pełniącą funkcje ochronną przed silnym wiatrem.


Park wodny Tropikana zlokalizowany w Hotelu Gołębiewski oferuje baseny: sportowy z 5 torami, basen rzeka, rekreacyjny z falą, z hydromasażem wodno-powietrznym, letnio-zimowy z hydromasażem i taki dla dzieci z ciepłą woda i piaskownicą oraz wanny jacuzzi : 3 borowinowe, 2 morskie, magnezowo-wapniowe, ługowe i aromatyczne. Dodatkowo można korzystać z sauny parowej, sauny suchej o zapachu eukaliptusa, ziół alpejskich i kosodrzewiny, groty solnej, lodowej, tężni solankowej, zjeżdżalni: "cebula" i 3-torowej oraz siłowni.


Dziki Wodospad powstał na skutek utworzenia zapory przeciwrumszowej na rzece Łomnica. Zapora została wybudowana w latach 1910-1915, był to zabieg zabezpieczający, dzięki któremu powstała jedna z najpiękniejszych atrakcji Karpacza. Fantastycznie prezentuje się o każdej porze roku, zarówno latem, gdy szumiąca woda otoczona jest uspokajającą zielenią, jak również jesienią, gdy natura przybiera różnorodne barwy, a także zimą, gdy zamarznie i wraz z otaczającą bielą wytworzy się magiczna aura. Uwielbiany przez turystów również za prostą i łatwą drogę, którą można się do niego dostać.


Skalny Stół jest najwyższym szczytem Kowarskiego Grzbietu należącego do pasma Karkonoszy. Znajduje się on na wysokości 1281m n.p.m. na granicy polsko-czeskiej. Szczyt ten stanowi świetny punkt widokowy, z którego można obserwować wschodnie Karkonosze z najwyższym ich szczytem - Śnieżką, Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, a także okoliczne miejscowości. Na ten szczyt prowadzi kilka szlaków, m.in niebieski z Przełęczy Okraj, czy żółty z Kowar przez Budniki.


Pielgrzymy to trzy duże grupy skalne, największe i jedne z najbardziej rozpoznawalnych w Karkonoszach. Porozstawiane są one w lesie między drzewami na północno-wschodnim zboczu Śląskiego Grzbietu. Wysokość tych granitowych formacji może dochodzić do 25 metrów. Miejsce przyciąga wielu turystów ze względu na łatwy szlak idealny dla mniej wprawionych turystów oraz na fantazyjne formacje skalne, przy których można się poczuć naprawdę małym.


Krucze Skały to grupa skalna, na której znajduje się centrum wspinaczkowe. Mają one około 25 metrów wysokości i występują na zboczach Kruczej Kopy zlokalizowanej w dolinie Połomnicy. Znajduje się tam wiele tras o różnym stopniu trudności, pozwalają one w bezpieczny sposób doskonalić swoje umiejętności. Ciekawostką jest to, że na ich zboczach występują skupiska cennych minerałów, m.in. szafirów, korundów, turmalinów. Są one również dobrym punktem widokowym, zwłaszcza najwyższy szczyt, z którego obserwować można panoramę Karkonoszy.


Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu znajduje się w zabytkowym budynku, powstało w 1974 roku i zawiera w swojej kolekcji eksponaty związane z turystyką oraz sportem w Polsce, a zwłaszcza regionów w Sudetach Zachodnich. Można zobaczyć kolekcję zabytkowych sprzętów takich jak narty, bobsleje, łyżwy czy sanie. Na stałą ekspozycje składają się 3 działy: Geneza i rozwój Turystyki, Z dziejów sportów zimowych, Ochrona Przyrody. Oprócz tego na piętrze w sali jest miejsce na prezentowanie wystaw czasowych.


Karkonoskie Tajemnice to niezwykle ciekawe Muzeum znajdujące się w Karpaczu na końcu deptaka. Zbudowano go w miejscu odkrycia kostura Ducha Gór, który jest jednym z eksponatów muzealnych. W podziemiach obiektu umieszczone są interaktywne ekspozycje pozwalające na poznanie tajemnic oraz legend związanych z Karkonoszami.


Multimedialne Muzeum Karkonoszy to nowa atrakcja, którą warto odwiedzić. Czeka tam 9 multimedialnych sal chronologicznie pokazujących historię Karkonoszy od powstania kontynentów, przez powstanie pierwszych gatunków, wielkie wymierania, epokę lodowcową aż do współczesnych czasów. Ponadto wirtualni przewodnicy poprowadzą wycieczkę i pomogą zapamiętać zwiedzanie jako ciekawą przygodę.


Miejsce Anomalii Grawitacyjnej obserwowane w Karpaczu to zjawisko spotykane na ul. Strażackiej. Dużo osób chętnie sprawdza czy faktycznie samochód z wyłączonym silnikiem jest w stanie jechać pod górkę. To pozorne, samoistne przemieszczanie się cieczy oraz przedmiotów po szosie pod górkę. Jest to złudzenie optyczne, w rzeczywistości to szosa obniża się po zboczu doliny, mimo iż prowadzi w górę rzeki.


Alpine Coaster - Alpejski Tor Bobslejowy to całoroczna atrakcja Karpacza, która zapewni mnóstwo wrażeń nie tylko dzieciakom, ale także dorosłym. Można wspólnie cieszyć się spędzonym czasem ponieważ sanki posiadają dwa siedzenia i skonstruowane zostały tak aby na spokoje dwie dorosłe osoby mogły na nich siedzieć. Sanki posiadają pasy bezpieczeństwa przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Długość zjazdu to ponad 1000m, a podjazdu to 120+240m.Podstawowe informacje
Lokalizacja
Karpacz, Karpacz - idealne miejsce na spędzenie jesiennego weekendu
Kiedy
20 wrzesień, 2022
O której
Wstęp
Płatny
Świeradów-Zdrój - miejsce na jesienny wypoczynek
Świeradów-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Jesienny urlop najlepiej jest spędzić w górach. Te piękne krajobrazy jesienią pokazują w pełni swój
Kudowa Zdrój- miejsce na jesienny wypoczynek
Kudowa-Zdrój
28 wrzesień, 2022
Kudowa-Zdrój jesienią przyciąga coraz więcej turystów. Ceny w obiektach noclegowych są niższe niż w sezonie
Planujesz wyjazd w góry? Sprawdź, kiedy ruszają przeglądy techniczne kolei i poznaj terminy przestoi
Zakopane Gubałówka
28 wrzesień, 2022
W ośrodkach turystycznych Grupy PKL wkrótce rozpoczną się zaplanowane jesienne przeglądy techniczne. Dlatego wybierając się